Zabawy z kotem w domu – jak zapewnić pupilowi rozrywkę?
Koty nie wychodzące mogą się nudzić w domu. Oprócz zapewnienia pupilowi odpowiedniej karmy, spokojnego miejsca do odpoczynku i czystej kuwety, warto więc pomyśleć także o rozrywce. Przydatne będą też akcesoria, które zajmą zwierzaka podczas nieobecności właściciela. Jak bawić się z kotem w domu?
Dlaczego zabawa z kotem jest ważna?
Koty są ciekawskie i kochają aktywność, a w dodatku mają silny instynkt łowiecki. Zwierzęta wychodzące swoje naturalne potrzeby mogą zrealizować podczas spacerów, zaś pupilom przebywającym wyłącznie w domu należy zapewnić zajęcie. Zabawy z kotem w domu z jednej strony są dobrym sposobem na wspólne spędzanie czasu oraz zacieśnianie więzi z pupilem, z drugiej zaś stanowią ważny element dbania o jego zdrowie fizyczne i psychiczne. Aktywność pozwala utrzymać ciało i umysł kota w dobrym stanie, a także zapobiega pojawieniu się różnego rodzaju problemów behawioralnych. Dotyczy to zarówno kociąt, jak i dorosłych zwierzaków, dlatego warto wiedzieć jak bawić się z kotem.
Jakie zabawy z kotem sprawdzą się w domu?
Ponieważ koty są urodzonymi myśliwymi, najlepiej jest zaproponować im polowanie na zabawki. W tym celu wykorzystać możemy gotowe akcesoria, jak wszelkiego rodzaju wędki z piórkami, sztuczne myszki czy piłeczki, bądź przygotować je samodzielnie, np. ze sznurka i skrawków materiału. Dobrym rozwiązaniem będzie też zabawka dla kota z rolek po papierze – przykładowe propozycje tego typu akcesoriów można bez problemu znaleźć w internecie. Pamiętajmy przy tym, aby nie zmęczyć zbytnio zwierzaka i zadbajmy, by polowanie zakończyło się jego sukcesem. Warto też wprowadzić element nagrody – w tej roli doskonale sprawdzi się smaczna karma sucha dla kotów. Aby nieco urozmaicić zabawę, możemy ukrywać przysmaki w różnych miejscach stopniowo zwiększając poziom trudności. Tego typu zabawy z kotem w domu zaspokoją instynkt naszego mruczka, a dodatkowo pozwolą mu pozbyć się nadmiaru energii. Dzięki temu zwierzak nie będzie zainteresowany niszczeniem mebli.
Pomysły na zabawy z kotem w domu
Nie wiesz jak bawić się z kotem, aby dostarczyć mu rozrywki, a jednocześnie stymulować ciało i umysł zwierzaka? Poniżej kilka pomysłów, które warto wypróbować i sprawdzić czy przypadną do gustu pupilowi.
- Polowanie na ruchomy cel. Koty są urodzonymi łowcami, dlatego zabawa w polowanie powinna spodobać się większość tych zwierzaków. Celem może być kawałek sznurka, specjalna wędka, piłeczka lub nakręcana zabawka. Warto jednak pamiętać, że koty dosyć szybko nudzą się zabawkami, dlatego trzeba je zmieniać. Lepiej też nie sięgać zbyt często po laser – ofiara, której nie można złapać, tylko sfrustruje zwierzaka i zniechęci go do aktywności.Aportowanie. Chociaż kojarzy się przede wszystkim z psami, koty również doskonale radzą sobie z przynoszeniem piłeczki lub innej zabawki, trzeba je tylko do tego odpowiednio zachęcić. Do tej zabawy świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju szeleszczące przedmioty lub zabawki dla kotów wydające dźwięki, np. z umieszczonym wewnątrz dzwoneczkiem, bo dodatkowo zachęcają pupila do polowania.
- Zabawy stymulujące umysł. Oprócz zabaw zachęcających kota do ruchu podczas wspólnie spędzanego ze zwierzakiem czasu warto zaproponować mu również ćwiczenie umysłu. Dobrym rozwiązaniem będzie wykorzystanie akcesoriów z ukrytymi wewnątrz przysmakami lub karmą - dzięki temu pupil będzie musiał się trochę nagłówkować, aby zdobyć smakołyki. W tym celu można sięgnąć po gotowe zabawki interaktywne lub specjalne miseczki lub maty, ale sprawdzą się też zabawki samodzielnie zrobione z rolek po papierze czy pojemników na jajka.
- Wspinaczka. Nie wszystkie koty lubią tego typu zabawy, ale jeśli Twój mruczek chętnie wskakuje na meble i się wspina, możesz go do tego dodatkowo zachęcić zabawkami. Ciekawym pomysłem jest też umieszczanie zabawki lub np. smakołyków w trudno dostępnym miejscu. Aby upolować taką zdobycz, zwierzak będzie musiał się trochę postarać, a to dodatkowo stymuluje jego umysł.
Jak widać zabawa z kotem może przybierać różne formy, a wybór konkretnej propozycji zależy już tylko od samego zwierzaka i jego właściciela. Nie ma konkretnych wytycznych i zaleceń dotyczących tego jak długo i często należy bawić się z kotem. Niektóre zwierzęta są bardziej aktywne z natury i potrzebują więcej ruchu, inne zaś mogą preferować krótsze zabawy.
O czym powinniśmy pamiętać?
Bawiąc się z kotem nie pozwalajmy mu atakować rąk, stóp ani innych części ciała – niewłaściwe zachowanie powinniśmy korygować jak najwcześniej. Jeśli więc widzimy, że zwierzak szykuje się do ataku na nasze stopy, możemy rzucić mu obok zabawkę, która zwróci jego uwagę. Kot gryzie cię podczas zabawy? Natychmiast przerwij kontakt i wyjdź z pokoju ignorując pupila. Pamiętajmy też o prawidłowym żywieniu mruczka – zarówno karmy mokre dla kotów, jak i te suche powinny być dobierane do wieku i wielkości zwierzaka, a także do indywidualnych potrzeb. Jeśli do tej pory nasz podopieczny wychodził z domu i załatwiał swoje potrzeby fizjologiczne na zewnątrz, powinniśmy zapewnić mu czystą kuwetę i regularnie zmieniać żwirek. Spełnienie wszystkich potrzeb naszego kota to gwarancja, że mruczek będzie szczęśliwy i zadowolony podczas pobytu w domu, nawet jeśli wcześniej mógł wychodzić do ogrodu.