Czy kot może jeść tylko suchą karmę? Sprawdź! | zoopers.pl
Czy kot może jeść tylko suchą karmę? Sprawdź czy to możliwe!

Czy kot może jeść tylko suchą karmę? Sprawdź czy to możliwe!

2021-09-02 | Kategoria: Kot

Zwierzęta domowe można karmić samodzielnie przygotowywanym pożywieniem, ale też sięgając po gotowe produkty dostępne w sklepach zoologicznych. Obecnie do wyboru mamy pokarm w puszkach lub też w postaci suchych granulek. Te ostatnie są łatwe w przechowywaniu, bez trudu też odmierzymy odpowiednią ilość pożywienia, ale czy kot może jeść tylko suchą karmę?

Zalety suchej karmy

W sklepach zoologicznych bez problemu znajdziemy suchą karmę pełnoporcjową, a więc zapewniającą naszemu zwierzakowi wszystkie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania składniki. Oznacza to więc, że koty można żywić wyłącznie suchą karmą. Podczas zakupów należy jednak zwrócić uwagę na jakość wybieranego pożywienia i oczywiście zdecydować się na produkt odpowiedni dla naszego pupila. Ważne jest też, aby przy takim sposobie żywienia zapewnić zwierzakowi dostęp do czystej i świeżej wody. Miseczkę powinniśmy ustawić z dala od kuwety oraz od pojemnika z karmą. Koty z natury piją niewiele, a te żyjące na wolności pobierają wodę głównie z pożywienia. Jeśli więc jedzą wyłącznie suchą karmę, należy je zachęcać do picia. Pomocne mogą okazać się np. specjalne fontxanny, które dla pupila stanowią atrakcję.

Dlaczego sucha karma dla kota cieszy się dużą popularnością? Przede wszystkim jest ona bardzo łatwa w przechowywaniu. Ze względu na małą wilgotność nadaje się do spożycia przez dłuższy czas, niż karma mokra. Łatwo jest też wydzielić odpowiednią porcję. Oprócz tego pożywienie w postaci granulek zapobiega osadzaniu się płytki bakteryjnej na zębach zwierzaka, co w efekcie zmniejsza ryzyko kamienia nazębnego, a dodatkowo poprawia ukrwienie dziąseł.

Sucha karma czy żywienie mieszane?

Chociaż pokarm w postaci granulek jest wygodny w stosowaniu, w przypadku kotów zaleca się karmienie mieszane. Pozwoli to uchronić pupila przed chorobami dróg moczowych spowodowanymi zbyt małą ilością dostarczanej do jego organizmu wody. Warto też wspomnieć, że mokra karma jest zbliżona do naturalnego pożywienia kotów i ze względu na swoją aromatyczność bardziej dla nich atrakcyjna. Tego typu pożywienie może mieć postać pasztetu lub też kawałków mięsa w galaretce, dlatego z pewnością bez trudu znajdziemy produkt odpowiadający naszemu czworonogowi. 

Karmienie mieszane pozwala przełamać monotonię w jadłospisie mruczka, a jednocześnie dostarczyć większą ilość wody. Nie oznacza to jednak, że wprowadzając mokrą karmę możemy zrezygnować z podawania zwierzakowi picia – powinien on mieć stały dostęp do czystej wody. Dodatkową zaletą jest fakt, że jeśli ulubiona sucha karma pupila zostanie wycofana ze sprzedaży, nie będzie problemu z jego karmieniem. Pamiętajmy jednak, aby wszelkie zmiany w sposobie żywienia kota wprowadzać stopniowo – ograniczy to jego stres związany ze zmianami i może też uchronić zwierzaka przed dolegliwościami żołądkowymi.