Jakie warzywa może jeść pies? Których unikać? | zoopers.pl
Jakie warzywa może jeść pies? Których powinien unikać?

Jakie warzywa może jeść pies? Których powinien unikać?

2021-11-24 | Kategoria: Pies

Dobrze dobrana karma dla psa dostarczy zwierzakowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Wielu właścicieli czworonogów karmiących ich samemu zastanawia się jednak czy pupilowi można podać jako dodatek do mięsa lub przekąskę marchewkę, ziemniaki czy selera. Jakie warzywa dla psa są bezpieczne i zdrowe, a jakich nie wolno mu podawać?

Czy warzywa są niezbędne w pokarmie dla psa?

Wybierając karmę dla psa powinniśmy kierować się przede wszystkim jej jakością i składem. Zwierzę to jest względnie mięsożerne, a więc jego organizm przystosował się do trawienia pokarmów roślinnych. Oznacza to, że warzywa mogą być urozmaiceniem diety pupila i źródłem witamin oraz cennych składników odżywczych. Właśnie dlatego producenci pożywienia dla zwierząt domowych mają w swojej ofercie m.in. żywność zawierającą warzywa, jak np. karma z dodatkiem ziemniaków Brit Care Grain-Free Bezzbożowa Salmon & Potato Łosoś Adult

Warzywa można traktować również jako przekąskę pomiędzy posiłkami. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie są dla psa bezpieczne. Niektóre pupil może zjadać, ale dopiero po ugotowaniu. Bez obaw możemy podać czworonogowi np. marchewkę, pietruszkę, selera naciowego, dynię, ogórki, cukinię oraz brokuły. Chrupanie tych warzyw na surowo dostarczy psiakowi rozrywki, a ponadto pomoże usuwać osad nazębny. Po ugotowaniu będą jednak łatwiej strawne, dlatego w przypadku szczeniąt zaleca się najpierw tego typu produkty poddać obróbce termicznej. Jeśli zaś mamy obawy czy surowa marchewka dla psa nie jest dla niego szkodliwa, można zdecydować się na gotowe przekąski, jak np. przysmaki z łososiem i marchewką Woolf Salmon With Carrot Strips Łosoś Marchewka.

O czym pamiętać podając warzywa psu?

Kiedy wprowadzamy nowe pokarmy do diety swojego psa, i nie jesteśmy pewni jak zareaguje jego układ trawienny, bezpieczniej jest zacząć od dodawania niewielkich ilości produktu do standardowego posiłku. Wtedy będziemy mogli zaobserwować jak nasz pies reaguje na nowy pokarm i monitorować wszelkie niepożądane skutki w razie ich wystąpienia. Po wprowadzeniu do

diety pupila nowych warzyw należy monitorować go pod kątem jakichkolwiek objawów alergii lub nadwrażliwości na podane warzywo. Objawy te mogą obejmować wymioty, biegunkę, swędzenie i wylizywanie łap lub inne nietypowe zachowania.

Jeśli wprowadzasz warzywa po raz pierwszy, zacznij od niewielkiej ilości i obserwuj reakcję psa. Niektóre psy mogą mieć nadwrażliwość lub alergię na pewne warzywa, dlatego ważne jest żebyśmy nie podawali od razu pełnej porcji, gdyż może się to skończyć wizytą u weterynarza.

Wybieraj bezpieczne warzywa, to jest takie, których jesteś pewien, że ogólnie nie są trujące dla psów. Trzymaj się warzyw takich jak marchew, fasolka szparagowa, groszek i słodkie ziemniaki. Powszechną wiedzą jest, że cebula i czosnek są trujące dla psów. Do tego warto również uważać na szczypiorek i por. Podawania takich warzyw należy bezwzględnie unikać.

Przed podaniem ważne jest również prawidłowe przygotowanie warzywa. Tak samo jak dla ludzi, również dla psów powinniśmy warzywa dokładnie umyć, aby usunąć wszelkie zabrudzenia, zarazki i pestycydy. Usuń pestki, nasiona i twarde części, które mogą stanowić ryzyko zadławienia lub powodować problemy trawienne. Pokrój warzywa na małe kawałki, takie, które nasz piesek będzie mógł bez problemu połknąć, aby ułatwić psu ich zjedzenie i trawienie, oraz zminimalizować ryzyko zadławienia. Warto pamiętać, że ugotowane w wodzie lub gotowane na parze warzywa są łatwiejsze do strawienia dla psów niż surowe. Do tej grupy należą np. warzywa strączkowe oraz bataty. Chociaż poddana obróbce termicznej fasola dla psa nie jest trująca, lepiej ograniczyć jej ilość w menu pupila. Dotyczy to również grochu oraz bobu, bo przez niektóre zwierzęta są one źle tolerowane. Z podobnych powodów niezbyt dobrym wyborem może okazać się kalafior dla psa, jako uzupełnienie codziennego menu. 

Warzywa, ze względu na ich “dobry PR”, podajemy zwykle w dobrej wierze. W końcu stanowią one bogactwo witamin i minerałów. Nie powinniśmy jednak przesadzać z ich ilością. Warzywa powinny stanowić jedynie niewielką część diety psa, i być do niej zdrowym dodatkiem, ale nie powinny zastępować zwykłej zbilansowanej karmy. Główne posiłki naszych pupili powinny składać się z wysokiej jakości karmy dla psów, która spełnia ich potrzeby żywieniowe. Upewnij się, że Twój pies nadal otrzymuje wszystkie niezbędne składniki odżywcze ze swojej podstawowej diety.

Na pewno warto również pamiętać o tym, aby w żadnym wypadku nie zmuszać psa do jedzenia warzyw, jeżeli nie ma na nie ochoty bądź po prostu ich nie lubi. Psy często mają swoje indywidualne preferencje, jedne warzywa mogą kochać, a na drugie nawet nie spojrzą. Pamiętaj, że każdy pies jest inny, więc to, co działa dobrze dla jednego psa, może nie działać dla innego.

Jakie warzywa są niebezpieczne dla psa?

Psu nie wolno podawać takich warzyw, jak czosnek, cebula, por i szczypiorek. Są one dla tego zwierzęcia toksyczne, a spożycie ich przez czworonoga może nawet spowodować jego śmierć. 

Większość właścicieli psów ma świadomość jak bardzo toksyczne dla psów są czosnek i cebula, niewielu jednak wie skąd to się bierze. Warto wiedzieć do czego może doprowadzić zjedzenie przez naszego psa tych warzyw, żeby mieć szerszy pogląd na sytuację, i w razie potrzeby szybko zareagować. Czosnek i cebula zawierają związki zwane tiosiarczanami.

Związki te mogą być toksyczne dla psów, prowadząc do stanu chorobowego jakim jest niedokrwistość hemolityczna. Niedokrwistość hemolityczna występuje, gdy czerwone krwinki psa są uszkadzane i niszczone w szybszym tempie niż mogą zostać zastąpione przez nowe krwinki. Podczas tej choroby czerwone krwinki są niszczone, prowadząc do anemii. Miejmy na uwadze, że mimo wielu odmian dostępnych na rynku, wszystkie gatunki i formy przygotowania czosnku i cebuli mogą być szkodliwe, w tym warzywa gotowane, surowe i sproszkowane. Nawet niewielkie ich ilości mogą potencjalnie powodować toksyczność u psów, dlatego najlepiej unikać podawania im pokarmów zawierających czosnek lub cebulę.

Pupilowi nie można serwować ponadto pomidorów, zwłaszcza tych niedojrzałych, ze względu na zawartość trującej dla niego solaniny. Toksyczność solaniny wynika z jej zdolności do uszkodzenia błon komórkowych i hamowania niektórych enzymów. Po spożyciu w zbyt dużych ilościach solanina może prowadzić do szeregu niekorzystnych objawów. Jeżeli podczas przygotowywania sobie kanapek na kolację spadnie nam plaster pomidora na podłogę, który zostanie błyskawicznie “wsunięty” przez naszego psa, nie powinniśmy panikować. Dojrzałe, czerwone pomidory zawierają niższy poziom solaniny i spożyte w minimalnych ilościach nie powinny powodować problemów. Jeżeli mamy jednak ogródek z pomidorami bądź szklarnie, w których nasz pies lubi buszować, warto mieć na uwadze, że zielone pomidory oraz ich liście i łodygi, mogą zawierać wyższe stężenia solaniny i są potencjalnie bardziej toksyczne.

Należy również uważać na kapustę i brokuły. Chociaż bogate w witaminę C i K oraz antyoksydanty, w niewielkich ilościach mogą być dodawane do posiłków, w większych już porcjach mogą powodować gazy i rozstrój żołądka u niektórych psów. 

Bezwzględnie należy uważać również na ostre papryczki. Zawierają one kapsaicynę, związek, który może być drażniący dla układu pokarmowego psa i może powodować rozstrój żołądka, biegunkę lub wymioty. Ponadto niektóre psy mogą być bardziej wrażliwe na pikantne potrawy niż inne, a spożywanie papryki może prowadzić do długo trwającego dyskomfortu i potencjalnych problemów zdrowotnych. Dowiedz się więcej o tym czy pies może jeść paprykę.

Podczas przygotowywania posiłków dla psa unikaj również przypraw. Nie dodawaj żadnych mieszanek ziołowych, masła, wzbogacanych olejów ani sosów do warzyw, które podajesz swojemu psu. Dla nas pyszny i zdrowy posiłek, dla nich potencjalnie może się skończyć wizytą u weterynarza. Zwykłe, dokładnie umyte, pokrojone w małą kosteczkę, nie przyprawione niczym warzywa są najbezpieczniejszą opcją. Dowiedz się więcej o wpływie przypraw na Twojego psa.

Nie zalecane są również szpinak, szczaw i rabarbar, bo znajdują się w nich szczawiooctany mogące prowadzić do poważnych chorób układu moczowego. 

Z kolei seler dla psa jest bezpieczny, jednak ma na niego działanie moczopędne. 

A czy pies trawi ziemniaki? Tak, chociaż nie zaleca się podawania zwierzęciu dużych ilości tego warzywa. Pamiętajmy też, że podstawę jego żywienia powinna stanowić pełnowartościowa karma.

A jeśli nie masz pewności co do bezpieczeństwa określonego warzywa lub jego potencjalnego wpływu na zdrowie psa, skonsultuj się z psim dietetykiem bądź weterynarzem. W końcu lepiej dmuchać na zimne :)

Tekst napisany we współpracy z Aleksandrą Pawłowską
Aleksandra Pawłowska 
Absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie. Ostatnie dwa lata studiów spędziła szlifując umiejętności kliniczne na Uniwersytecie Ludwika i Maksymiliana w Monachium. W trakcie studiów aktywna członkini Koła Naukowego Medyków Weterynaryjnych i przewodnicząca International Veterinary Students’ Association. Największa fanka jamników, i właścicielka jednego z nich. Pasjonatka nauki, literatury faktu i kuchni azjatyckiej.