Pies nie chce jeść suchej karmy: jak go zachęcić? | zoopers.pl
Pies nie chce jeść suchej karmy: jak można go zachęcić?

Pies nie chce jeść suchej karmy: jak można go zachęcić?

2021-12-08 | Kategoria: Pies

Powody, dla których pies nie chce jeść suchej karmy, mogą być różne. Przede wszystkim należy wykluczyć przyczyny zdrowotne. Zdarza się jednak, że niechęć do takiego pożywienia ma bardziej prozaiczne podłoże. Jak nauczyć psa jeść suchą karmę?

Pies nie chce jeść suchej karmy 

Wybór pełnowartościowego pożywienia dla psa ma kluczowe znaczenie dla jego zdrowia i samopoczucia. Podczas zakupów należy więc przede wszystkim brać pod uwagę skład karmy, ale też kierować się indywidualnymi potrzebami zwierzaka. Pamiętajmy, że nieco innych składników odżywczych potrzebować będzie rosnący i rozwijający się szczeniak, niż np. czworonóg z konkretnymi problemami zdrowotnymi, w podeszłym wieku czy przedstawiciel aktywnej rasy, któremu wraz z pożywieniem należy dostarczyć odpowiednią ilość energii. Zdarza się, że chociaż wybieramy produkty najwyższej jakości, pies nie chce jeść suchej karmy. W jaki sposób możemy zachęcić pupila, aby przekonał się do tego rodzaju pożywienia?

Jakie zalety ma sucha karma?

Sucha karma dla psa dostarcza zwierzakowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, a ponadto jest bardzo wygodna w przechowywaniu. Mała zawartość wody sprawia, że zachowuje ona świeżość przez dłuższy czas, łatwo jest odmierzyć odpowiednią porcję takiego pożywienia, a ponadto pomaga ona dbać o zęby czworonoga. Twarde granulki pozwalają pozbywać się osadu nazębnego, który może spowodować pojawienie się trudnego do usunięcia kamienia nazębnego. Nic więc dziwnego, że wielu właścicieli psów preferuje właśnie takie pożywienie dla swojego pupila.

Dlaczego pies nie chce jeść suchej karmy?

Jeśli pies odmawia nie tylko suchej karmy, ale nie chce jeść również żadnego innego pożywienia, warto skonsultować się z weterynarzem. W takiej sytuacji niechęć do granulek może wynikać z problemów zdrowotnych, dlatego należy to sprawdzić. W wielu przypadkach jednak powody są mniej niebezpieczne. Przyczyną może być np. nieświeże pożywienie lub brudna miska. Ważne jest więc, aby karmę przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku oraz często myć naczynie, w którym podajemy pupilowi jedzenie. 

Bardzo często pies nie chce jeść suchej karmy, jeśli wcześniej podstawę jego pożywienia stanowiła karma mokra. Takie sytuacje mogą mieć miejsce np. w przypadku adopcji pupila. Pamiętajmy, że nagłe zmiany w sposobie żywienia czworonogów mogą spowodować u nich dolegliwości ze strony układu trawiennego. Nowości należy więc wprowadzać stopniowo.

Przyczyną może być też trudność w gryzieniu granulek, zwłaszcza w przypadku psich seniorów oraz czworonogów z chorobami dziąseł. Problem ze zjedzeniem dużych i twardych chrupek mogą mieć także psy małych ras. Warto o tym pamiętać wybierając karmę dla pupila.

Inną przyczyną niechęci do suchej karmy może być brak apetytu spowodowany przejedzeniem. Jeśli podajemy psiakowi jedzenie często lub też częstujemy go przekąskami i resztkami z własnego talerza, najprawdopodobniej nie będzie miał ochoty na kolejny posiłek. Rozsądnie jest więc przyjrzeć się menu pupila i zadbać o odpowiednie porcje karmy.

Szczeniak nie chce jeść suchej karmy

Zdarza się, że świeżo upieczonych właścicieli młodego psiaka niepokoi jego niechęć do jadania suchej karmy. Powodów takiego stanu rzeczy może być kilka. Jeśli szczeniak wcześniej dostawał tylko karmę mokrą, może po prostu nie wiedzieć, że suche granulki podawane przez opiekuna również służą do jedzenia. Brak apetytu często związany jest też ze stresem wynikającym z przeprowadzki do nowego domu. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby adoptować wyłącznie szczeniaki w odpowiednim wieku, które będą samodzielne i na tyle pewne siebie, aby poradzić sobie z opuszczeniem rodzinnego gniazda. Innym powodem, dla którego młody pies nie chce jeść suchej karmy, jest niedawne odrobaczanie – leki przeciw pasożytom mogą na kilka dni zaburzyć łaknienie. Bywa też, że brak apetytu wynika właśnie z obecności robaków, a wówczas konieczny jest zabieg odrobaczenia, któremu regularnie należy poddawać także psy dorosłe.  

Jak zachęcić psa do jedzenia suchej karmy?

Jeśli pies nie może przekonać się do suchej karmy, należy w pierwszej kolejności znaleźć przyczyny tej niechęci. Jedzenie dla pupila przechowujemy w suchym i szczelnie zamkniętym pojemniku i podajemy je o stałych porach. Musimy przy tym pamiętać o odmierzaniu odpowiednich porcji dostosowanych do potrzeb zwierzęcia. W sytuacji, gdy pies nie chce jeść suchej karmy z miski, ale nie ma problemu, aby zjeść granulki rozsypane np. na podłodze, przyczyną może być właśnie miska. W takiej sytuacji powinniśmy myć ją po każdym posiłku pupila, a jeśli to nie pomoże – spróbować wymienić ją na inną. Jeśli zastanawiasz się jak zachęcić psa do jedzenia suchej karmy, możesz spróbować podawać ją z dodatkami.

Namaczanie suchej karmy – czy to dobry pomysł?

Jeśli psiak ma problemy z gryzieniem lub nigdy wcześniej nie jadł suchej karmy i zna tylko mokre pożywienie, dobrym rozwiązaniem jest namoczenie granulek. Tak przygotowany posiłek znacznie łatwiej będzie pogryźć i jednocześnie przypomina on dotychczas podawane jedzenie. W sytuacji gdy pies nie chce jeść suchej karmy, na którą chcemy go przestawić, namaczanie powinno być stanem przejściowym i nie może trwać zbyt długo – chodzi o to, by zwierzak zwrócił uwagę na zawartość miski i spróbował nowości.

Co jeszcze można dodać do suchej karmy?

Wiele psów preferuje mokrą karmę ze względu na jej większą aromatyczność. Warto to wykorzystać i dodać jej niewielką ilość do granulek podawanych zwierzakowi. W ten sposób posiłek z punktu widzenia czworonoga zyska na atrakcyjności. Chociaż wiele osób decyduje się na mieszane żywienie psa, mokrej i suchej karmy nie należy łączyć w jednym posiłku, bo może to doprowadzić do niestrawności. Właśnie dlatego nie powinniśmy do granulek dodawać zbyt dużo mokrej karmy. Dobrym pomysłem jest też posypanie karmy suchej pokruszonymi przysmakami, które pupil chętnie jada. Ich smak i aromat powinien zachęcić zwierzaka do skosztowania chrupek.