Pies w basenie - o czym pamiętać, jak się bawić? | zoopers.pl
Pies w basenie - o czym należy pamiętać, jak się bawić z psem w wodzie?

Pies w basenie - o czym należy pamiętać, jak się bawić z psem w wodzie?

2021-08-11 | Kategoria: Pies

Lato i wysokie temperatury zachęcają do zabawy w wodzie. To świetny sposób na spędzanie wolnego czasu, ale też na ochłodę – zarówno na dla nas, jak i naszych czworonożnych przyjaciół. Co zrobić, aby pies w basenie był bezpieczny i jak zachęcić go do pływania?

Jak nauczyć psa pływać?

Nie każdy pies w basenie będzie czuł się dobrze. Niektóre zwierzaki chętnie wskoczą do wody, inne zaś będą potrzebować na oswojenie się z nią więcej czasu. Z całą pewnością nie należy wrzucać pupila do basenu – pies może się wystraszyć i takie postępowanie raczej nie sprawi, że polubi kąpiele. Warto za to zadbać, aby woda kojarzyła mu się dobrze. Jak przekonać zwierzaka, że pływanie może być przyjemne? Najrozsądniej jest stosować metodę małych kroków. Możemy więc zacząć od zabawy z psem jego ulubioną zabawką na brzegu basenu i pozwalać na jej aportowanie z płytkiej wody. Zabawkę rzucamy coraz dalej od brzegu – w tej roli doskonale sprawdzą się specjalne piłki do wody, które będą pływać na jej powierzchni.  Ważne jest przy tym, aby pupila nagrodzić przysmakiem za każdym razem, kiedy zdecyduje się wskoczyć do wody. Dobrym rozwiązaniem jest też wejście do basenu i zachęcenie psa, aby zrobił to samo. 

Kiedy już pies oswoi się z wodą i polubi przebywanie w basenie, przychodzi pora na wspólną zabawę. Najprostszy pomysł to oczywiście pływanie. Dobrze też sprawdzi się aportowanie, a jeśli tylko zwierzak to polubi, możemy też spróbować nauczyć go nurkowania.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Pies w basenie może świetnie się bawić, ale pamiętajmy też, że woda bywa dla naszego pupila zagrożeniem. Właśnie dlatego nie można zwierzaka zostawiać samego podczas pływania. Właściciele niektórych ras, jak np. mopsów czy buldogów angielskich i francuskich, nie powinni w ogóle zachęcać swoich pupili do kąpieli w basenie. Dlaczego? Psy ras molosowatych mają małą pojemność płuc i spłaszczone pyszczki utrudniające im oddychanie, dlatego też ze względu na budowę fizyczną pływanie jest dla nich ogromnym wyzwaniem. 

Jak dbać o psa podczas upałów?

Kąpiel w basenie może być dla psa okazją do schłodzenia się w upalne dni. Kiedy panują wysokie temperatury, warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim psiak powinien mieć stały dostęp do świeżej i czystej wody, nawet jeśli podstawą jego żywienia są karmy mokre. Oprócz tego należy mu zapewnić miejsce w cieniu, w którym mógłby odpocząć. Ponieważ psy mają gruczoły potowe jedynie pomiędzy palcami, wychładzają swój organizm podczas dyszenia. Kagańce weterynaryjne w takie dni nie są więc dobrym rozwiązaniem – ich założenie uniemożliwi pupilowi gryzienie, ale też nie pozwoli mu regulować temperatury ciała za pomocą dyszenia. Pamiętajmy też, że podczas gorących dni psy zazwyczaj są mniej aktywne, dlatego nie potrzebują kalorycznego pożywienia. Można więc karmy suche stosować na zmianę z lżejszym pokarmem mokrym.