Sucha czy mokra? Jak wybrać najlepszą karmę dla psa? | zoopers.pl
Sucha czy mokra? Jak wybrać najlepszą karmę dla pupila?

Sucha czy mokra? Jak wybrać najlepszą karmę dla pupila?

2019-08-05 | Kategoria: Pies

Prawidłowe żywienie czworonoga to podstawa, by był zdrowy i pełen energii. Liczy się nie tylko ilość podawanych posiłków, ale przede wszystkim ich jakość. Odpowiednie proporcje składników odżywczych to najistotniejsza kwestia w żywieniu pupila, jednak ilość dostępnych na rynku karm dla psów i kotów może przyprawić o ból głowy niejednego początkującego właściciela zwierzaka. Jak wybrać najlepszą karmę dla pupila?
 

Karma sucha czy mokra?

Pierwszym dylematem, z którym musi zmierzyć się właściciel czworonoga to decyzja między karmą suchą a mokrą. Wbrew pozorom wybór nie należy do najłatwiejszych, ponieważ obie karmy mają swoje wady i zalety, które należy mieć na uwadze. Kolejna sprawa to wybór pożywienia o dobrym składzie – większość karm dostępnych powszechnie w supermarketach niestety nie ma najlepszego składu. Pozostaje jeszcze kwestia łączenia karmy suchej i mokrej, a także przygotowywanie posiłków dla czworonoga samodzielnie. Karma sucha czy mokra? Niestety nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi.


Mokra karma dla pupila – wady i zalety

Mokra karma dla zwierząt jest najbardziej zbliżona do naturalnej diety psa czy kota, a ponadto jest zwykle bardzo aromatyczna, dzięki czemu najczęściej znika w kilka chwil po podaniu (choć i tu istnieją wyjątki). Jest to również opcja zdecydowanie mniej kaloryczna niż karmienie suchą karmą, więc będzie doskonałym rozwiązaniem dla zwierząt, które mają problemy z nadwagą. Na mokrą karmę powinni również zdecydować się właściciele czworonogów, które ciężko zachęcić do picia wody, a także właściciele starszych zwierząt, które utraciły już większość swoich zębów.

Wadą karmy mokrej są przede wszystkim koszty zakupu. Ze względu na mniejszą kaloryczność, pupil musi zjeść jej znacznie więcej niż karmu suchej, by dostarczyć do organizmu podobną ilość składników odżywczych, co w konsekwencji przekłada się na większe wydatki.


Sucha karma dla pupila – wady i zalety

Sucha karma jest przede wszystkim łatwa w przechowywaniu oraz podawaniu. Można kupić jej większy zapas jednorazowo, ponieważ nie psuje się tak szybko, jak otwarte karmy mokre. Jest to również znacznie tańsza opcja niż w przypadku karmy mokrej, ponieważ zdecydowanie mniejsza ilość karmy suchej wystarczy czworonogowi, by się najadł. Niewątpliwą zaletą suchej karmy jest również dbałość o zęby czworonoga, który przy każdym posiłku pozbywa się przy okazji nagromadzonego na zębach osadu i kamienia.

Karma sucha ma jednak również wady. Przede wszystkim nie każdy pupil chętnie ją zjada. Niektóre czworonogi po prostu odmawiają jej spożywania i ciężko to zmienić, nawet jeśli sięgamy po karmę z wyższych półek. Nie jest to również najlepsze rozwiązanie dla czworonoga z problemami trawiennymi. Sucha karma jest ciężkostrawna i może podrażniać żołądek pupila, ponadto należy przy niej dużo pić, a nie każdy zwierzak to rozumie. Tego rodzaju sposób żywienia nie sprawdzi się również u zwierząt, które mają ewidentne problemy z zębami lub dziąsłami – gryzienie twardej karmy może być dla nich po prostu bolesne.


Łączenie karmy mokrej i suchej

Wielu właścicieli psów i kotów rozważa łączenie karmy mokrej i suchej. Takie rozwiązanie jest możliwe, jednak należy zaplanować posiłki czworonoga z głową. Nie można tu bowiem przesadzić z kalorycznością, a jednocześnie należy zadbać, by zwierzak otrzymał odpowiednią dawkę składników odżywczych. W celu łączenia obu rodzajów karmy warto skonsultować się z weterynarzem, który zaproponuje najlepsze do tego proporcje. Liczą się jednak nie tylko same proporcje, ale również właściwy dobór obu rodzajów karm. Należy zadbać, żeby zawarte w nich składniki odżywcze właściwie się uzupełniały. Niedopuszczalny jest tutaj nadmiar jednego składnika z jednoczesnym wyraźnym niedoborem drugiego.


Samodzielne przygotowywanie posiłków dla psa lub kota

Duża grupa właścicieli psów i kotów stawia na samodzielne przygotowywanie posiłków dla pupila. Decydując się na tego typu rozwiązanie należy jednak szczególnie zadbać o właściwą proporcję wszystkich, niezbędnych czworonogowi składników odżywczych i pamiętać, że pupil nie powinien jeść jedzenia przygotowanego dla ludzi. Potrzebna jest tu duża wiedza - nie tylko z zakresu dietetyki i zdrowego odżywiania, ale również znajomość potrzeb żywieniowych czworonogów. Wybierając dobrą karmę, czy to mokrą czy suchą, będziemy mieć pewność, że jej skład jest prawidłowo zbilansowany. Dobrym pomysłem jest łączenie różnych sposobów żywienia czworonoga, jednak tu również należy szczególnie zadbać o właściwe proporcje.