Żółta wstążka u psa - co oznacza? | zoopers.pl
Żółta wstążka u psa - co oznacza? Sprawdź!

Żółta wstążka u psa - co oznacza? Sprawdź!

2021-10-06 | Kategoria: Pies

Żółta wstążka u psa przyczepiona do jego obroży lub smyczy może wydawać się wyłącznie ozdobą. W rzeczywistości jest to znak, że takiego zwierzęcia z różnych powodów nie powinniśmy głaskać. Dzięki temu właściciele lękliwych, agresywnych lub chorych psów mogą uniknąć sporo nieprzyjemnych sytuacji podczas spacerów. 

Co oznacza żółta wstążka u psa?

Żółta wstążka u psa to prosty sposób na zasygnalizowanie otoczeniu, że nasz pies potrzebuje przestrzeni i nie należy go dotykać. Podczas spacerów z czworonogiem często napotkani przechodnie chcą pogłaskać pupila lub też pozwalają na kontakt z nim swojemu zwierzęciu. Niektóre psy chętnie na to przystają, jednak inne mogą mieć za sobą poważne traumy. Nieprzyjemna przeszłość, lękliwość czy nieufność w takiej sytuacji może zaowocować agresją, dlatego widząc żółtą wstążkę po prostu lepiej zrezygnować z głaskania psa bez wcześniejszej zgody właściciela. 

Jakie psy noszą żółtą wstążkę?

Mogłoby się wydawać, że żółta wstążka u psa wskazuje przede wszystkim na jego agresję, tymczasem takie oznaczanie stosuje się z różnych przyczyn. Oprócz reaktywności może to być np. szkolenie, okres rekonwalescencji po określonych zabiegach lub przewlekła choroba, przez co kontakt z ludźmi lub innymi zwierzętami może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia psiaka. Żółta wstążka to dobre rozwiązanie również w przypadku psów pracujących jako przewodnicy osób niewidomych. Chociaż są spokojne, głaskanie lub zabawa mogą je rozproszyć i odwrócić uwagę od ważnego zadania, jakim jest pomoc właścicielowi. Oznaczenie żółtą wstążką mogą zastosować także osoby, które niedawno adoptowały czworonoga i dlatego nie wiedzą jeszcze jak reaguje on na obecność ludzi lub innych zwierząt i kontakt z nimi.

Żółta wstążka nie zwalnia właściciela z odpowiedzialności

Osoby adoptujące czworonoga zwykle starają się dostarczyć mu wszystko co niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Sprawdzają więc czy dla ich pupila lepsza będzie karma mokra czy sucha, dbają o terminy szczepień, kupują zabawki dla psa i spędzają z nim sporo czasu. Jeśli jednak zwierzak jest agresywny lub lękliwy, trzeba skonsultować się ze specjalistami i znaleźć źródła problemu, a później nad nim pracować. Przywiązanie żółtej wstążki do obroży jest jedynie komunikatem, nie zwalnia jednak z odpowiedzialności za zachowanie psa. Oczywiście nie jest to również przyznanie się do porażki – niektóre zwierzęta potrzebują więcej przestrzeni i niekoniecznie wynika to z nieprawidłowego wychowania psiaka.