Dlaczego Warto Mieć Psa? 5 Zalet Posiadania Psa! | zoopers.pl
5 zalet posiadania psa – Dlaczego warto posiadać psa?

5 zalet posiadania psa – Dlaczego warto posiadać psa?

2022-03-14 | Kategoria: Pies

Zastanawiasz się nad adopcją psa, ale nie jesteś do końca przekonany czy to dobry pomysł? Przygarnięcie pod swój dach zwierzaka to oczywiście dodatkowe obowiązki i odpowiedzialność, dlatego warto dobrze zastanowić się przed podjęciem takiej decyzji. Z drugiej strony posiadanie psa ma istotne zalety.

1. Zyskasz prawdziwego przyjaciela

Pies uznawany jest za najlepszego przyjaciela człowieka i wiele w tym prawdy. Zwierzęta te są lojalne wobec swoich opiekunów i potrafią obdarzyć ich bezwarunkową miłością. Na adopcję czworonoga często decydują się osoby samotne – przygarniając pod swój dach psa zyskują nie tylko towarzystwo, ale też prawdziwego przyjaciela. 

2. Będziesz zdrowszy

Posiadanie psa wiąże się z pewnymi obowiązkami. Jednym z nich są codzienne spacery, podczas których zwierzak może załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Oprócz tego zaleca się każdego dnia dłuższą przechadzkę z czworonogiem. Aktywność na świeżym powietrzu sprzyja wzmacnianiu naturalnej odporności, ale wpływ psa na zdrowie człowieka  jest znacznie szerszy – zwierzęta te potrafią wyczuwać niektóre choroby i ostrzec właściciela m.in. o zbliżającym się zawale serca, a dzieci wychowywane w domach z psami w mniejszym stopniu narażone są na astmę.

3. Łatwiej poradzisz sobie ze stresem

Codzienne obowiązki i szybkie tempo życia mogą być przyczyną stresu, co z kolei negatywnie odbija się na naszym zdrowiu i samopoczuciu. Wymieniając zalety posiadania psa warto więc wspomnieć, że należy do nich również walka ze stresem. Towarzystwo tych zwierząt oraz głaskanie ich pozwala się zrelaksować, a według badań obniża też poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu.

4. Nawiążesz nowe znajomości

Plusy posiadania psa to nie tylko motywacja do codziennych spacerów czy możliwość łatwiejszego poradzenia sobie ze stresem. Zaletą adopcji zwierzaka jest też fakt, że dzięki temu zyskujemy okazje do poznawania nowych osób. Pretekstem może być przechadzka z pupilem, wizyta u weterynarza czy np. zorganizowane szkolenie. Spotykanie innych psiarzy może zaowocować ciekawą znajomością, a niekiedy również przyjaźnią.  

5. Będziesz lepiej planował swój czas

Opieka nad psem to duża przyjemność, ale i obowiązki. Nie możesz zapomnieć o porannym i wieczornym spacerze, a w swoim codziennym grafiku musisz uwzględnić również czas dla pupila na zabawę czy trening pożądanego zachowania. Oprócz tego decydując się na czworonoga będziesz musiał pamiętać m.in. o regularnych zabiegach pielęgnacyjnych czy wizytach u lekarza weterynarii.

Co będzie potrzebne po adopcji psa?

Jeśli wiesz już dlaczego warto mieć psa i zamierzasz zaadoptować czworonoga, musisz się w odpowiedni sposób przygotować. Co jest niezbędne? Z całą pewnością dobrej jakości karma, a także miski na jedzenie i wodę, legowisko oraz zabawki dla psa, dzięki którym nowy członek rodziny nie będzie się nudził. Warto też zaopatrzyć się w akcesoria do nauki czystości, zwłaszcza w przypadku adopcji szczeniaka. Pełną listę niezbędnych produktów znajdziesz w naszym artykule: Wyprawka dla psa: 7 niezbędnych rzeczy do kupienia!.