5 sposobów na przyjemną podróż autem z psem | zoopers.pl
Jedziemy na wakacje - 5 sposobów na łatwą i przyjemną podróż samochodem z psem

Jedziemy na wakacje - 5 sposobów na łatwą i przyjemną podróż samochodem z psem

2019-08-05 | Kategoria: Pies

Wakacyjne wyjazdy bardzo często wiążą się z długą jazdą samochodem. O ile człowiek rozumie cel takiego wyjazdu, jego pupil niekoniecznie. Sporo psów nie przepada za wyjazdami i kiepsko czuje się podczas podróży. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na to, by temu skutecznie zaradzić. Podróż samochodem z psem może być łatwa i przyjemna. Jak to osiągnąć?


1. Przyzwyczajaj psa do samochodu stopniowo

Wiele psów nie przepada za jazdą samochodem z zasady. Część z nich po prostu boi się samochodu lub kojarzy podróż samochodową z czymś szczególnie nieprzyjemnym. Wiele czworonogów, zwłaszcza tych młodszych, cierpi również na chorobę lokomocyjną, która zamienia ich wyjazd w prawdziwy koszmar. Na szczęście większość problemów można wyeliminować, jeśli odpowiednio wcześnie zadbamy o przyzwyczajenie psa do jazdy samochodem. Nie odkładajmy tego do samych wakacji, ponieważ wtedy może być już za późno. Naukę warto zacząć minimum miesiąc przed podróżą. Zacznij od krótkich wycieczek z pupilem i stopniowo wydłużaj je, by pies miał szansę oswoić się z samochodem.
 

2. Zadbaj o dobre samopoczucie czworonoga w samochodzie

Jeśli Twój pies nie cierpi na chorobę lokomocyjną, możesz zabrać w podróż jego ulubione przekąski, które uatrakcyjnią i uprzyjemnią mu przejażdżkę, a ponadto sprawią, że czas szybciej zleci. Doskonałe będą to tego między innymi smakołyki dr Seidla na spokojną podróżPamiętaj również o tym, że dobre samopoczucie to również wsparcie ze strony właściciela. Poświęć swojemu pupilowi odrobinę uwagi, by czuł się bezpiecznie i reaguj, gdy poczuje się niepewnie. Czasem wystarczy krótki przystanek i chwila zabawy, a samopoczucie Twojego psa poprawi się diametralnie. Szczególnie zestresowanym czworonogom możesz ponadto kupić wcześniej specjalną obrożę adaptacyjną, np. Adaptil, a także rozważyć podanie środków na wyciszenie, np. preparatu Stress Out.
 

3. Pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa

Wyjeżdżając z psem na wakacje samochodem pamiętaj nie tylko o jego komforcie, ale również o bezpieczeństwie. W czasie podróży unikaj między innymi szeroko otwartych okien i zdecydowanie nie pozwalaj, by pies wystawiał przez nie głowę, ponieważ w najlepszym przypadku może skończyć się to przeziębieniem. Jednocześnie zadbaj o to, by zabezpieczyć swojego pupila przed słońcem. Dobrym rozwiązaniem są osłony przeciwsłoneczne na szybę, które ograniczą ilość promieni słonecznych padających bezpośrednio na psa. Swojego pupila możesz przewozić w specjalnym transporterze lub zabezpieczyć go specjalnymi szelkami lub pasem, dzięki którym będzie czuł się bardziej swobodnie. Pamiętaj, by pod żadnym pozorem nie zostawiać psa samego w samochodzie, zwłaszcza jeśli jest gorąco. Może być to dla niego nie tylko przyczyną niepotrzebnego stresu, ale również może okazać się bardzo groźne dla jego zdrowia.


4. Staraj się utrzymać porządek

Aby podróż była łatwa i przyjemna nie tylko dla psa, ale i dla Ciebie warto zadbać o czystość i porządek podczas jazdy . Dobrym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą specjalnej maty samochodowej, która ochroni wnętrze Twojego auta przed sierścią czworonoga i brudem, który przyniesie ze spaceru. Sprawdzi się również specjalna mata do sikania, na wypadek, gdyby pupilowi zdarzyło się popuścić lub zwymiotować. Warto mieć również przy sobie preparat typu Maskol, który pomoże Ci zneutralizować nieprzyjemny zapach w awaryjnej sytuacji.
 

5. Pamiętaj o przystankach w podróży

Wielogodzinna podróż to utrapienie nawet dla człowieka. Co tu mówić o psie, który nie do końca rozumie, po co wpakowany został do samochodu i dlaczego ma w nim siedzieć. Pamiętajmy również o potrzebach fizjologicznych, które mogą się w sytuacji stresowej nasilić. Odpowiednio częste przystanki są niezbędne zarówno dla komfortu fizycznego, jak i psychicznego naszego czworonożnego pasażera. Przystanki należy robić bez względu na pogodę. By zabezpieczyć auto przed wybrudzeniem warto zabrać ze sobą szampon w pudrze dla psa, np. Freshline, dzięki któremu szybko doprowadzimy do ładu sierść zwierzaka po nieplanowanej błotnej kąpieli. Pamiętajmy teraz szczególnie również o tym, by nasz pies miał założoną obrożę z identyfikatorem oraz by koniecznie wyprowadzać go na smyczy – to niezbędne dla jego bezpieczeństwa i naszego spokoju. Nie zapominajmy również o dostępie do wody – przystanek to idealny i wręcz konieczny moment by wyciągnąć miskę dla psa, zwłaszcza przy upałach.