Agility dla psa: Co to jest trening agility? | zoopers.pl
Agility dla psa: Co to jest trening agility i jak go zacząć?

Agility dla psa: Co to jest trening agility i jak go zacząć?

2022-07-11 | Kategoria: Pies

Co to jest trening agility?

Początki treningu agility sięgają lat 80. XX wieku – to właśnie wtedy na wystawach dla psów w Anglii pojawił się ten sport. Samo słowo agility oznacza sprawność i zwinność, co doskonale oddaje charakter dyscypliny. Zgodnie z zasadami podczas treningu pies ma pokonać w jak najkrótszym czasie różnego rodzaju przeszkody – mogą to być np. tunele, opony, huśtawki wagowe, słupki slalomowe czy wiszące mostki. Co ważne właściciel kieruje krokami pupila wyłącznie za pomocą mowy ciała oraz wydawanych poleceń – zwierzak nie ma na sobie obroży ani smyczy. Trening agility dla psa i jego opiekuna jest więc też okazją do pracy nad komunikacją. 

Jakie psy nadają się do agility?

Trening agility nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o rasę czy wielkość psa. Co prawda w zawodach rangi mistrzostw Polski czy mistrzostw świata mogą brać udział zwierzęta rasowe, ale jest też mnóstwo konkursów, w których nie ma tego typu wymagań. Aby zapewnić uczestnikom równe szanse, funkcjonują klasy treningowe podzielone ze względu na wielkość zwierząt oraz stopień zaawansowania. Oczywiście nie każdy psiak będzie miał predyspozycje do tej dyscypliny sportowej. Jeśli zwierzak woli inne aktywności czy spokojniejsze spacery, nie ma sensu zmuszać go do agility. Oprócz tego czworonóg musi być w dobrej kondycji – przeciwwskazaniem do treningów jest w tym przypadku m.in. dysplazja stawów biodrowych. W zawodach mogą brać udział psy, które ukończyły 18. miesiąc życia, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby ćwiczyć także z młodszymi zwierzętami.

Jakie korzyści ma agility dla psa?

Dlaczego warto zdecydować się na trening agility? Przede wszystkim jest to świetna okazja do zabawy i aktywnego spędzania czasu z psem. Oprócz tego pupil może poćwiczyć koordynację, a pokonywanie toru z przeszkodami dodatkowo angażuje umysł zwierzaka. Praca nad komunikacją wzmacnia więź psa z opiekunem, zaś udział w zawodach to świetna okazja do poznawania nowych przyjaciół. Jeśli więc nie ma przeciwwskazań do tego typu ćwiczeń, z całą pewnością warto zainteresować się tą formą aktywności.

Od czego zacząć trening agility?

Przede wszystkim należy sprawdzić, czy agility dla psa jest interesującym sposobem na spędzanie czasu. Najprostszy tor przeszkód można zbudować nawet w domu czy w ogródku, a w niektórych miastach są one dostępne na specjalnych wybiegach dla psów. Na początek z pewnością przydadzą się smaczki, które zachęcą pupila do aktywności i będą doskonałą nagrodą za dobrze wykonane zadanie. Jeśli zwierzak z entuzjazmem podchodzi do ćwiczeń, warto poszukać klubu agility, gdzie będzie można potrenować pod okiem profesjonalistów na torze.
Po intensywnym wysiłku, takim jak treningu agility warto również odpowiednio nakarmić naszego pupila. Wśród polecanych przez wielu właścicieli psów karm znajdują się karmy od Royal Canin. Powstają one z najwyższej jakości surowców. Znajdziesz wśród nich karmy dedykowane dla czworonogów konkretnych ras oraz dla psów o specjalnych potrzebach. Produkty od Royal Canin zapewnią niezbędne składniki odżywcze wszystkim szczeniakom, psom seniorom, a także psom aktywnym lub wymagającym specjalnej diety.