Czy kot czuje upływ czasu? Poczucie czasu u kota
Koty to nie tylko piękne, ale też bardzo tajemnicze zwierzęta, których zachowanie może wprowadzić właściciela w prawdziwe zdumienie. Jedną z nieodkrytych dotąd zagadek jest poczucie czasu u kota – czy mruczek odczuwa jego upływ? I w jaki sposób zwierzak planuje aktywność w ciągu doby?
Upływ czasu u kota
Nad tym, czy kot czuje upływ czasu, zastanawiają się naukowcy badający te zwierzęta. Niestety, do tej pory nie udało się ustalić konkretnej odpowiedzi na to pytanie. Najprawdopodobniej mruczki zdają sobie sprawę z upływającego czasu, jednak raczej nie przywiązują do tej kwestii tak dużej wagi, jak ludzie. Zwierzak rozpoznaje długie i krótsze interwały czasowe, co można zauważyć m.in. podczas dłuższej rozłąki. Kiedy więc opiekun wraca z trwającej kilka dni podróży, jego pupil może witać go bardziej wylewnie lub przeciwnie – okazywać niezadowolenie, że zostawił go na tak długo.
Doświadczenia mające na celu zbadanie, jak działa poczucie czasu kota wskazały, że zwierzak jest w stanie rozróżnić krótkie interwały czasowe. Taki eksperyment można przeprowadzić również w domu i jest on bardzo prosty – wystarczy w tych samych odstępach czasowych podawać pupilowi smakołyk. Najprawdopodobniej kot szybko zorientuje się, kiedy otrzyma kolejny przysmak.
Jak długo koty pamiętają
Chociaż trudno stwierdzić jak dokładnie wygląda upływ czasu u kota, najprawdopodobniej nie potrafi on umiejscowić różnych zdarzeń w czasie. Jak więc wyjaśnić zachowanie pupila wynikające z traumatycznych zdarzeń z przeszłości? Wiele wskazuje na to, że zwierzak raczej nie pamięta konkretnego wydarzenia, a tylko negatywne emocje z nim związane. To właśnie dlatego może reagować strachem lub ucieczką np. na określone dźwięki, które kojarzą mu się źle. Upływ czasu kota ciągle pozostaje zagadką, ale wiele wskazuje na to, że może on istotne dla niego sytuacje i związane z nimi odczucia zapamiętać nawet do końca życia.
Niektórzy są zdania, że koty bywają pamiętliwe i jest w tym trochę prawdy. Zwierzak może np. poczuć się urażony, kiedy właściciel przegoni go z ulubionego fotela. Z całą pewnością mruczek nie jest jednak złośliwy, a zemsta to dla niego zbyt abstrakcyjne pojęcie. Nawet jeśli odnosimy takie wrażenie, określone zachowanie pupila nie jest odwetem, a po prostu wynika z instynktu. Jeśli więc np. załatwia się poza kuwetą, być może nie odpowiada mu żwirek lub umiejscowienie toalety, a niekoniecznie oznacza to chęć zemsty.
Koci rytm dnia
Poczucie czasu kota różni się od naszego. Każdy właściciel mruczącego czworonoga z pewnością jednak zauważył, że pupil doskonale wie, kiedy jego miski zostaną napełnione, kiedy właściciel wraca z pracy i często o tej samej porze dnia domaga się pieszczot lub uwagi. Zdarza się też, że w dni wolne od pracy mruczek budzi opiekuna, jeśli karma nie została mu podana o tej samej porze, co w inne dni.
Warto wiedzieć, że naturalny rytm dnia zwierzaka wyznacza dostępność pokarmu. Koty żyjące na wolności żywią się głównie gryzoniami, a te najbardziej aktywne są o świcie i o zmierzchu. To właśnie dlatego nasi pupile o tych porach lubią np. polować na zabawki, zaś resztę dnia spędzają na odpoczynku lub dbaniu o higienę. Bywa też, że kot traktuje noc jako idealną porę na interakcję z właścicielem albo uznaje łóżko opiekuna za swoje legowisko. Jeśli masz taki problem, dowiedz się dlaczego kot śpi z człowiekiem i sprawdź jak zachęcić kota do spania w legowisku. Oczywiście nie bez znaczenia pozostaje zegar biologiczny zwierzaka, na który wpływ mają temperatura otoczenia, światło słoneczne i sekwencje dnia oraz nocy. Koty mieszkające z ludźmi często dostosowują swój rytm dobowy do zachowania właściciela oraz do pory wydawania posiłków. Kiedy już plan dnia zostanie ustalony, mruczek raczej z niechęcią będzie reagował na ewentualne zmiany.
Nos zamiast zegarka
Trudno zbadać upływ czasu u kota, a wiele zachowań tych zwierząt ciągle pozostaje niewyjaśnionych. Przykładem może być wyczuwanie przez mruczki, kiedy ich właściciel wraca z pracy. Jedna z teorii mówi, że zapach człowieka, który opuścił mieszkanie, z czasem słabnie. Kiedy zaś wraca do domu, kot jest w stanie go wyczuć i dlatego wita go u drzwi niezależnie od tego czy dzieje się to o zwykłej porze, czy też np. kilka godzin wcześniej niż zawsze. Zdarza się jednak, że u kota można zauważyć ożywienie nie tylko kiedy właściciel znajduje się w pobliżu domu, ale również wtedy, gdy dopiero wyrusza z pracy, nawet jeśli wychodzi np. wcześniej niż zwykle. Takie zachowanie trudno wytłumaczyć wrażliwym węchem zwierzaka, dlatego pozostanie ono tajemnicą mruczka.