Czy pies może jeść czereśnie?
Niektóre psy chętnie kosztują smakołyków z talerza właściciela, a w tym również owoców. Wiele z nich może stanowić źródło witamin i innych wartościowych składników odżywczych, inne zaś są dla czworonogów szkodliwe, jak np. winogrona – jeśli Twój pies zjadł winogrono, kliknij tutaj. A co z owocami pestkowymi? Czy czereśnie dla psa są niebezpieczne?
Czy psy mogą jeść czereśnie?
Czereśnie są nie tylko pyszne, ale też stanowią źródło witamin z grupy B, a także witaminy A i C, a przy tym mają niski indeks glikemiczny. Warto jednak pamiętać, że to co zdrowe dla ludzi, może zaszkodzić naszym czworonogom. Czy pies może jeść czereśnie? Psy to względni mięsożercy, co oznacza, że trawią one nie tylko mięso, ale również produkty pochodzenia roślinnego. Ich dieta może więc zawierać owoce i warzywa, oczywiście w odpowiednich proporcjach. Trzeba przy tym pamiętać, że nie wszystkie są dla pupila bezpieczne. Same czereśnie dla psa nie są szkodliwe, ale zagrożenie dla nich stanowią pestki tych owoców ze względu na zawartość amigdaliny, której spożycie przez zwierzaka może uniemożliwić przyswajanie tlenu z krwi, a to prowadzi do wewnętrznego uduszenia. Co prawda, aby osiągnąć śmiertelną dawkę tej substancji, pies musiałby zjeść co najmniej kilka kilogramów czereśni, ale nawet niewielka ilość toksyn może spowodować przykre dolegliwości, jak biegunka lub niedrożność jelit. Czereśnie dla psa są niebezpieczne również dlatego, że zwierzak połykając owoc w całości może zadławić się pestką. Sam miąższ nie stanowi zagrożenia, ale jeśli pupil polubi czereśnie podawane przez właściciela, istnieje ryzyko, że zje je w całości np. pod nieobecność opiekuna.
Czy szczeniak może jeść czereśnie?
Chociaż smaczne i zdrowe, czereśnie dla psa niezależnie od jego wieku nie są odpowiednią propozycją ze względu na pestki i zawarte w nich szkodliwe dla zwierząt substancje. Trzeba też pamiętać, że szczeniaki mają bardziej wrażliwe żołądki, niż dorosłe czworonogi, dlatego każdą nowość w menu malucha należy wprowadzać stopniowo zaczynając od niewielkich ilości. Dla bezpieczeństwa najrozsądniej jest jednak przechowywać czereśnie poza zasięgiem pupila, aby nie dopuścić do sytuacji, kiedy zwierzak zje te owoce w całości. Ponieważ czereśnie dla psa połknięte z pestkami mogą być zagrożeniem, warto w takiej sytuacji skontaktować się z weterynarzem i oczywiście obserwować czy nie pojawiły się objawy zatrucia cyjankiem. Jeśli zwierzak jest pobudzony, ma ślinotok, oczopląs, skurcze, duszności, chwiejny chód lub zauważymy u niego obfite łzawienie, trzeba jak najszybciej zabrać go do weterynarza.
Jak podawać czereśnie?
Skoro już wiemy, że czereśnie dla psa to nie najlepsza propozycja ze względu na pestki, warto też dowiedzieć się czy psy mogą czereśnie zjadać po ich usunięciu. Niewielka ilość tych owoców bez pestek i łodyżek nie stanowi zagrożenia, oczywiście przed zaserwowaniem zwierzakowi trzeba je też dokładnie umyć. Kandyzowane czereśnie dla psa z kolei są nieodpowiednie ze względu na dużą zawartość cukru, dlatego nie powinno się ich podawać pupilowi. Sprawdź też czy pies może jeść jabłka, czy można podawać mu truskawki i czy arbuz jest bezpieczny dla czworonoga.