Czy Pies Może Jeść Jabłko? A Szczeniak? | zoopers.pl
Czy pies może jeść jabłko?

Czy pies może jeść jabłko?

2023-07-19 | Kategoria: Pies

Podstawę diety każdego czworonoga powinna stanowić odpowiednio dobrana karma, która dostarczy zwierzakowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Menu pupila można dodatkowo urozmaicić podając mu różnego rodzaju przekąski, jak m.in. niektóre owoce. Sprawdź czy pies może jeść jabłko.

Czy psy mogą jeść jabłka?

Jabłka niewątpliwie należą do najchętniej wybieranych owoców w Polsce – są smaczne, zdrowe i dostępne niemal przez cały rok. Nic więc dziwnego, że właściciele czworonogów zastanawiają się, czy jabłko dla psa to dobry pomysł. Warto zdawać sobie sprawę, że nie wszystkie przekąski bezpieczne dla ludzi są odpowiednie dla zwierząt. Dotyczy to m.in. słodkich lub słonych produktów, a także czekolady czy niektórych warzyw i owoców. A czy pies może jeść jabłko? Tak, ale w niedużych ilościach. Stanowi ono źródło witaminy C i A, a także potasu i przeciwutleniaczy. Ze względu na dużą zawartość błonnika mogą je jeść zwierzaki mające problemy z układem trawiennym i zaparciami. Jabłka są niskokaloryczne, dlatego można podawać je nawet pupilom z nadwagą. Owoce te są również dodawane do karmy dla psów – przykładem może być np. Dolina Noteci Premium Pure Gęś z Jabłkiem czy Alpha Spirit Mokra Karma Dla Psa Wieprzowina z Jabłkiem. Ponieważ jednak zawierają również cukier, w przypadku czworonogów zmagających się z cukrzycą, należy najpierw skonsultować się z weterynarzem czy pies może jeść jabłka. Oczywiście pamiętajmy przy tym, że jak z każdym innym produktem, również te owoce spożywane przez pupila w nadmiarze mogą mu zaszkodzić i doprowadzić do biegunki, wzdęć i innych kłopotów ze strony układu pokarmowego. Jabłko dla psa powinno być sporadycznie podawaną przekąską, która na pewno przypadnie mu do gustu ze względu na smak i konsystencję. Aby mieć pewność, że przysmak nie wywoła rewolucji żołądkowych, zacznijmy podawanie jabłka od niewielkich ilości i obserwujmy czworonoga. W razie wystąpienia jakichkolwiek dolegliwości trzeba będzie zrezygnować z takiej przekąski na rzecz innych produktów.

Czy szczeniak może jeść jabłko?

Młode psiaki mają wrażliwy układ pokarmowy, dlatego właściciele maluchów często zastanawiają się czy szczeniak może jeść jabłko. Podobnie jak w przypadku dorosłych czworonogów nie ma przeciwwskazań do podawania takiej przekąski młodym psom, jednak tutaj również nie możemy przesadzać z ilością. Ze względu na nie rozwinięty w pełni układ trawienny jabłko dla szczeniaka powinno być sporadycznym urozmaiceniem diety. Oczywiście najpierw podajemy maluchowi niewielkie ilości owocu i obserwujemy reakcję jego organizmu. Jeśli nie pojawią się żadne dolegliwości, możemy sporadycznie serwować owoc pupilowi. Ponieważ twarde jabłko dla szczeniaka może być za dużym wyzwaniem, warto je wcześniej obrać ze skórki i zetrzeć, co z pewnością ułatwi maluchowi jedzenie.

Czy jabłko dla psa to dobry pomysł?

Oczywiście! Jeśli zwierzak nie ma po tych owocach problemów żołądkowych, warto ze względu na zawartość witamin i innych cennych składników podawać je psiakowi. Dowiedz się także jakie warzywa może jeść pies. Jabłko sprawdzi się świetnie jako przekąska lub nagroda podczas treningu. Pamiętajmy jednak, że ma to być sporadycznie podawany przysmak, a nie serwowany w dużych ilościach składnik diety czworonoga. Jeśli masz obawy przed dawaniem pupilowi owoców, możesz wybrać gotowe przekąski z ich dodatkiem. Jabłko dla psa jako składnik przysmaków z pewnością nie zaszkodzi pupilowi. Oczywiście w tym przypadku również zachowujemy umiar – serwując czworonogowi smaczki odpowiednio zmniejszmy porcję karmy podawanej w ciągu dnia.

Jak podawać psu jabłko?

Jabłko dla psa nie musi być specjalnie przygotowywane – zwierzak może ten owoc zjadać na surowo razem ze skórką. Jedynie jabłko dla szczeniaka lub dorosłego pupila mającego problemy z gryzieniem warto obrać ze skórki i zetrzeć na tarce. A czy psy mogą jabłka zjadać w całości? Zdecydowanie nie. Co prawda tuż pod skórką i blisko gniazd nasiennych znajduje się najwięcej błonnika i witaminy C, ale o ile skórka w jabłku nie powinna zaszkodzić pupilowi, to pestki zawierają szkodliwą dla niego amigdalinę rozkładającą się do cyjanowodoru. Rozgryzione nasiona mogą więc spowodować u czworonoga zatrucie – duże ilości cyjanowodoru powodują uszkodzenie układu nerwowego oraz wątroby i nerek. Jeśli więc zastanawiasz się czy można dać psu jabłko w całości, to odpowiedź brzmi nie. Po prostu pokrój owoc na niewielkie kawałki i usuń jego rdzeń. Możesz też zaserwować jabłko gotowane, ale obróbka termiczna pozbawi je części wartościowych składników.