Czy Pies Może Jeść Paprykę Słodką lub Ostrą? | zoopers.pl
Czy pies może jeść paprykę Słodką lub Ostrą?

Czy pies może jeść paprykę Słodką lub Ostrą?

2023-09-07 | Kategoria: Pies

Aby pies cieszył się zdrowiem i dobrym samopoczuciem przez jak najdłuższy czas, należy zapewnić mu pełnoporcjową karmę wysokiej jakości. Wielu właścicieli czworonogów chętnie też częstuje pupila smakołykami, które goszczą na ich talerzu, np. warzywami takimi jak papryka. Czy jednak pies może jeść paprykę? 

Czy psy mogą jeść paprykę?

Papryka to popularne warzywo, które nie tylko dobrze smakuje, ale również może dostarczyć naszemu organizmowi wiele cennych składników odżywczych. Jest ona bogatym źródłem witaminy C, a ponadto zawiera opóźniające procesy starzenia substancje, jak beta-karoten, likopen czy inne antyoksydanty. W papryce znajdują się też witaminy z grupy B, witamina E, a także potas, fosfor, żelazo i magnez. Warzywo to jest w dodatku niskokaloryczne, dlatego mogą po nie bez obaw sięgać osoby dbające o sylwetkę. To z pewnością zdrowy składnik diety ludzi, a czy papryka dla psa jest dobrą propozycją? To zależy od odmiany warzywa – słodka papryka (czerwona, zielona czy żółta) jak najbardziej może trafić do psiej miski, oczywiście o ile zachowamy umiar. Pamiętajmy, że podstawę diety czworonoga powinna stanowić wysokiej jakości karma dobrana do potrzeb konkretnego zwierzęcia. Warzywa czy owoce świetnie sprawdzą się jako urozmaicenie menu pupila, ale nie powinny być podawane w dużych ilościach, bo mogą powodować problemy z trawieniem. Papryka dla psa będzie więc dobrym wyborem jako przekąska. Sprawdź też jakie inne warzywa możesz podawać czworonogowi.

Ostre papryczki dla psa

W naszej kuchni używane są różne odmiany papryki, a w tym również ostra papryczka, która nie powinna być podawana psom. Kapsaicyna odpowiedzialna za charakterystyczny smak warzywa to substancja, która silnie podrażnia nerki, układ moczowy i oddechowy oraz błony śluzowe układu pokarmowego czworonoga. Zjedzenie ostrych papryczek przez zwierzaka może wywołać u niego wymioty i biegunkę oraz zaczerwienienie i pieczenie oczu i skóry. 

Czy pies trawi paprykę?
Papryka dla psa jest bezpiecznym warzywem, o ile podajemy mu słodką odmianę, najlepiej czerwoną. Dodatkowo warzywo nie może być pupilowi serwowane z pestkami czy jasnymi fragmentami. Chociaż zawiera ono wiele cennych dla zdrowia składników, może niektóre czworonogi uczulać. Po podaniu papryki należy więc psa obserwować, a w razie pojawienia się dolegliwości ze strony układu pokarmowego, trzeba ją całkowicie wyeliminować z menu czworonoga. Warto też wiedzieć, że dostępne są gotowe karmy dla zwierząt z dodatkiem warzyw, jak np. karma z wołowiną i papryką – jeśli pupil nie ma alergii na to warzywo, może ona być ciekawą propozycją. 

Czy szczeniak może jeść paprykę?

Szczenięta mają bardziej wrażliwe żołądki od starszych zwierzaków, dlatego właściciele maluchów powinni podawać pupilom lekkostrawną karmę, która nie obciąży ich delikatnego układu pokarmowego. Papryka dla psa w młodym wieku nie jest najlepszą propozycją ze względu na fakt, że to warzywo może zwierzaka uczulać lub nadmiernie obciążyć układ trawienny malucha. Zdecydowanie rozsądniej będzie zaserwować mu gotowe produkty stworzone z myślą o szczeniętach. Aktualnie dostępne są nie tylko pełnoporcjowe karmy dla młodych zwierzaków, ale również przekąski uzupełniające menu malucha.

Ile papryki można dać psu?

Skoro wiemy już, że papryka dla psa w niewielkich ilościach nie jest szkodliwa, o ile wybierzemy odpowiednie odmiany tego warzywa, warto też dowiedzieć się, jakie porcje będą bezpieczne. Podobnie jak w przypadku innych warzyw odpowiednich dla czworonogów, również papryka dla psa powinna stanowić okazjonalnie podawaną przekąskę w niedużych ilościach. Niewielki kawałek tego warzywa serwowany raz na kilka dni w zupełności wystarczy. Oczywiście najpierw zaczynamy od małych ilości i obserwujemy zwierzaka – jeśli pojawią się jakiekolwiek dolegliwości, powinniśmy zrezygnować z papryki w psiej misce.

Jak podawać paprykę psu?

Jeśli zastanawiasz się czy pies może jeść paprykę surową, to odpowiedź brzmi twierdząco, jednak należy pamiętać o pewnych zasadach. Przede wszystkim trzeba najpierw usunąć dokładnie gniazda nasienne wraz z białymi fragmentami, bo są one dla psa ciężkostrawne, a ich zjedzenie może u czworonoga wywołać dolegliwości żołądkowe. Najprościej jest zaserwować pupilowi kawałki surowej papryki, a dokładnie sam miąższ. Można też najpierw to warzywo ugotować, albo podawać duszone bez dodatku soli ani innych przypraw, które mogą zwierzakowi zaszkodzić. Częstowanie psa doprawionymi kąskami z talerza właściciela często powoduje kłopoty z żołądkiem, dlatego zdecydowanie rozsądniej jest poprzestać na papryce bez dodatków.