Czy psy mogą jeść arbuza?
Arbuz to chętnie wybierana latem przekąska – słodki i soczysty owoc smakuje podczas upałów świetnie, zwłaszcza jeśli wcześniej zostanie schłodzony. Oczywiście taki przysmak może zainteresować również Twojego czworonoga. Czy arbuz dla psa jest bezpiecznym smakołykiem?
Czy psy mogą jeść arbuza?
Arbuz jest mało kaloryczny, a przy tym zawiera witaminę A, B6 i C oraz potas. Ze względu na wysoką zawartość wody, jego spożywanie pozwoli ugasić pragnienie. Nie znajdziemy w nim tłuszczu i cholesterolu, dlatego ten owoc jest dobrą propozycją dla osób dbających o zdrową dietę. A czy pies może jeść arbuza? Tak, ale z pewnymi ograniczeniami. Przede wszystkim nasze czworonogi nie powinny zjadać pestek tego owocu, ponieważ może to doprowadzić do niedrożności jelit, na co szczególnie narażone są zwierzaki mniejszych ras. Przed zaserwowaniem pupilowi soczystego owocu trzeba też pozbyć się skórki, bo jest ona ciężkostrawna, a jej zjedzenie może spowodować niestrawność i dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Trzeba ponadto mieć świadomość, że arbuz dla psa z cukrzycą to nie najlepszy pomysł, ponieważ chociaż jest on niskokaloryczny, to zawiera sporo fruktozy. Jeśli zaś obawiasz się, że owoce zaszkodzą pupilowi, warto sprawdzić jakie warzywa może jeść pies.
Czy szczeniak może jeść arbuza?
Arbuz dla psa w młodym wieku nie powinien stanowić zagrożenia, oczywiście o ile podajemy go bez pestek i skórki, a zwierzak nie ma cukrzycy. Warto pamiętać, że owoc ten jest moczopędny, i pomimo dużej zawartości wody nie zapewni on odpowiedniego nawodnienia pupilowi. Trzeba też zdawać sobie sprawę, że szczeniaki mają delikatny układ pokarmowy, dlatego serwowanie każdej nowości w diecie malucha należy rozpocząć od małych ilości i obserwacji, czy smakołyk nie powoduje problemów z żołądkiem.
Ile arbuza można dać psu?
Mogłoby się wydawać, że arbuz z całą pewnością nie zaszkodzi zwierzakowi, bo jest mało kaloryczny i zawiera dużo wody. Czy psy mogą arbuza zjadać w nieograniczonych ilościach? Oczywiście nie. Co prawda owoc ten zawiera cenne dla zdrowia pupila składniki, jak np. witaminy, ale z pewnością nie zastąpi on pełnowartościowego posiłku. Arbuz dla psa w dużych ilościach to również ryzyko pojawienia się dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Należy też mieć świadomość, że niektóre czworonogi mogą być na niego uczulone. Najrozsądniej jest więc najpierw podać niewielką ilość owocu, a jeśli nie pojawią się żadne niepokojące objawy, możemy nieco zwiększyć porcję. Arbuz dla psa powinien być jednak traktowany jako przekąska, a nie jak posiłek. Dowiedz się także, czy pies może jeść banana.