Czy Psy Mogą Jeść Chleb? Czy im Zaszkodzi? | zoopers.pl
Czy psy mogą jeść chleb? Czy im zaszkodzi?

Czy psy mogą jeść chleb? Czy im zaszkodzi?

2023-08-24 | Kategoria: Pies

Pieczywo często gości na naszych stołach – doskonale sprawdza się jako składnik śniadania, przekąski pomiędzy posiłkami czy kolacji. Wielu osobom trudno sobie wyobrazić jego eliminację z diety. Właściciele zwierząt domowych, którym zdarza się częstować pupili kąskami z własnego talerza, często zastanawiają się czy pies może jeść chleb. Jak jest naprawdę?

Czy pies może jeść chleb?

Chleb dla psa to nie najlepsza propozycja ze względu na składniki znajdujące się w pieczywie. Podstawowe przepisy zawierają mąkę, wodę oraz sól, ale często można w nim znaleźć również inne dodatki, jak cukier, rodzynki, czosnek lub zioła. Jeśli zastanawiasz się czy pies może jeść pieczywo, to zdecydowanie lepiej będzie sięgnąć po specjalne smaczki dla zwierzaków. Dlaczego? Chociaż zwykły chleb dla psa nie stanowi zagrożenia, o ile nie cierpi on z powodu alergii pokarmowych, to problem stanowią wspomniane wcześniej dodatki. Pamiętajmy, że niektóre zioła i przyprawy są szkodliwe dla tych zwierząt. Mowa tu np. o toksycznym dla psów czosnku czy cebuli. Nasi pupile nie powinni też jadać soli i cukru. 

A czy pies może jeść chleb z dodatkiem owoców? Zdecydowane nie. Kategorycznie nie można pozwolić zwierzakowi na zjadanie trujących dla niego rodzynek czy produktów zawierających czekoladę lub ksylitol. Grozi to poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, a nawet może doprowadzić do śmierci pupila.

Czy pies trawi chleb?

Psy to zwierzęta względnie mięsożerne. Chociaż mogą one trawić produkty pochodzenia roślinnego, to podstawę ich diety powinno stanowić mięso. Czy psy mogą jeść chleb, skoro ich przodkowie dostosowali swój jadłospis do życia z człowiekiem? Nieduży kawałek pieczywa o prostym składzie raczej nie zaszkodzi pupilowi. W przypadku bułek czy chleba z czosnkiem lub rodzynkami trzeba zaś obserwować czworonoga i w razie zauważenia niepokojących objawów natychmiast skontaktować się z weterynarzem. A czy pies może jeść chleb z masłem bez tego typu dodatków? Większe ilości pieczywa w diecie czworonoga mogą prowadzić do nadwagi i problemów ze strony układu pokarmowego, a masło również nie jest dobre dla psów m.in. ze względu na zawartość soli. Najrozsądniej będzie więc po prostu całkowicie wyeliminować pieczywo z diety pupila. Można za to sięgnąć po gotowe przekąski lub warzywa i owoce – dowiedz się które z nich może jeść Twój pupil.

Czy chleb może uczulać psa?

Chleb dla psa nie jest odpowiednim wyborem między innymi ze względu na zawartość substancji mogących wywołać u zwierzaka alergię. Często uczulającym te zwierzęta składnikiem jest np. pszenica, a także gluten. Objawy alergii u czworonogów to zaczerwienienie i łuszczenie się skóry, utrata sierści oraz swędzenie, a także dolegliwości ze strony układu pokarmowego, jak wymioty czy biegunka.

Czy szczeniak może jeść chleb?

Młode zwierzęta maja bardziej wrażliwe żołądki, niż ich starsi koledzy, dlatego najlepszą propozycją dla szczeniaka będą produkty żywnościowe stworzone z myślą o ich delikatnym układzie pokarmowym. Chleb dla psa dorosłego nie jest dobrym pomysłem ze względu na ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej lub niestrawności, dlatego tym bardziej nie powinniśmy podawać pieczywa maluchom. Zdecydowanie lepszą propozycją na przekąskę będą np. ciasteczka dla psów lub smaczki przeznaczone dla szczeniaków.

Czy jest pieczywo, które może jeść pies?

Podawanie zwierzakowi pieczywa kupowanego w sklepie może być ryzykowne ze względu na ewentualną zwartość szkodliwych dla niego składników. Warto jednak pamiętać, że nawet sprawdzony lub samodzielnie wykonany chleb dla psa nie jest najlepszą propozycją chociażby ze względu na zawartość soli. Osoby wypiekające pieczywo w domu powinny ponadto rosnące ciasto trzymać poza zasięgiem czworonoga, ponieważ zjedzenie go przez pupila może doprowadzić do poważnych dolegliwości żołądkowych.

Teoretycznie chleb dla psa bez soli i innych szkodliwych dodatków, który składa się z mąki i wody oraz naturalnego zakwasu, może być podawany zwierzakowi. Oczywiście dotyczy to tylko czworonogów bez alergii pokarmowych. Nie może on jednak stanowić podstawy diety pupila – zbyt często serwowane psu pieczywo to prosta droga do nadwagi. Zamiast tego można przygotować pupilowi domowe ciasteczka np. z dodatkiem bezpiecznych dla niego warzyw i ziół oraz mięsa. Zdecydowanie najwygodniejszym rozwiązaniem są zaś wspomniane już gotowe przysmaki dla psów. Duży wybór przekąsek dla zwierząt sprawia, że bez trudu znajdziemy coś odpowiedniego dla każdego czworonoga, nawet jeśli jest on wybredny lub musi mieć specjalną dietę np. ze względu na przewlekłe choroby.