Czy Pies Może Jeść Masło Orzechowe? | zoopers.pl
Czy pies może jeść masło orzechowe?

Czy pies może jeść masło orzechowe?

2023-07-05 | Kategoria: Pies

Masło orzechowe to sycący dodatek, który świetnie smakuje z kanapkami, ale jest też chętnie wykorzystywany np. do ciastek czy innych deserów. Podczas przygotowywania posiłków lubisz częstować swojego czworonoga różnymi produktami? Sprawdź czy pies może jeść masło orzechowe.

Masło orzechowe dla psa: czy to dobry pomysł?

Zastanawiasz się czy pies może jeść masło orzechowe? Przede wszystkim warto przyjrzeć się, jakie składniki odżywcze zawiera pasta ze zmielonych orzechów ziemnych. Oprócz niemałej ilości białka, tłuszczów roślinnych i błonnika, zarówno w orzechach ziemnych, jak i maśle orzechowym znajdziemy również witaminę E, witaminy z grupy B oraz fosfor, wapń, potas, miedź, cynk, magnez oraz chrom. Czy psy mogą jeść masło orzechowe? Większość orzechów jest dla tych zwierząt bezpieczna (wyjątkiem są orzechy macadamia, których psy nie powinny jadać), a nawet mogą one dostarczyć czworonogowi cenne składniki odżywcze. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że masło orzechowe jest bardzo kaloryczne – 100g tego produktu zawiera niemal 600 kcal. Masło orzechowe dla psa zmagającego się z nadwagą nie będzie więc dobrym wyborem. Oprócz tego należy dokładnie czytać skład pasty – oprócz mielonych orzechów ziemnych może ona zawierać takie dodatki, jak cukier, olej palmowy, sól czy ksylitol. Ten ostatni jest dla psów toksyczny, bo powoduje gwałtowne uwalnianie insuliny, a następnie w krótkim czasie spadek cukru we krwi, co może prowadzić do osłabienia, wymiotów, a nawet do niewydolności wątroby. Odpowiedź na pytanie czy pies może jeść masło orzechowe brzmi: tak, o ile nie zawiera ono szkodliwych dla zwierzaka dodatków, jak wspomniany ksylitol, cukier czy sól. Jeśli zamierzamy poczęstować pupila pastą z orzeszków ziemnych, możemy przygotować ją samodzielnie lub zdecydować się na gotowy produkt, który takich składników nie zawiera. Warto też wiedzieć, że masło orzechowe, to nie jedyna przekąska, jaką możesz podzielić się ze swoim psem.

Dlaczego psy lubią masło orzechowe?

Masło orzechowe dla psa może być atrakcyjnym przysmakiem. Trudno stwierdzić, dlaczego nasze czworonogi tak chętnie je zjadają, ale najprawdopodobniej przyczyną jest intensywny smak i zapach tego produktu, który odpowiada zwierzakom. Warto wiedzieć, że producenci żywności dla zwierząt domowych mają nawet w swojej ofercie przysmaki z masłem orzechowym – taka przekąska z pewnością przypadnie do gustu pupilowi jako urozmaicenie diety i sprawdzi się w roli nagrody podczas treningu. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by pastę z orzeszków ziemnych podawać zwierzakowi bezpośrednio. Oczywiście masło orzechowe dla psa nie powinno być zbyt częstym dodatkiem do codziennego menu, m.in. ze względu na jego wysoką kaloryczność. Za duża ilość tego produktu w jadłospisie pupila to szybka droga do nadwagi.

Jak podawać psu masło orzechowe?

Podobnie jak w przypadku innych produktów, masło orzechowe dla psa może okazać się produktem uczulającym lub powodującym różnego rodzaju dolegliwości żołądkowe. Właśnie dlatego najlepiej jest zacząć serwowanie tej przekąski od niewielkich ilości. Możemy więc podać psiakowi na początek porcję mieszczącą się na łyżce do herbaty. Później obserwujemy czworonoga i sprawdzamy czy nie pojawiły się kłopoty z trawieniem. Oczywiście pamiętamy przy tym, że masło orzechowe dla psa nie powinno zawierać żadnych dodatków – najlepszym wyborem będzie produkt składający się w 100% z mielonych orzeszków. Jeśli czworonóg dobrze zareaguje na przekąskę, możesz zwiększyć jednorazową porcję do łyżki stołowej. A jak podawać przysmak? Jak tylko chcesz – pozwól pupilowi zlizywać smakołyk z Twojego palca lub łyżki albo dodaj go do karmy. Ciekawym pomysłem jest też wykorzystanie specjalnych mat lub np. zabawki Kong, którą posmarujesz pastą z orzeszków. To świetny sposób, aby zająć pupila na dłuższy czas. A czy pies może masło orzechowe jadać codziennie? Na pewno nie – jest ono zbyt kaloryczne i dlatego powinniśmy podawać porcję przysmaku tylko raz lub dwa razy w tygodniu zmniejszając odpowiednio porcję karmy. Pamiętajmy też, że nie jest to odpowiednia propozycja dla pupili zmagających się z nadwagą – w ich przypadku zdecydowanie lepiej będzie postawić na zdrowe przekąski dla psów o niskiej kaloryczności.