Czy Pies Może Jeść Surowe Mięso? Jakie? | zoopers.pl
Czy pies może jeść surowe mięso?

Czy pies może jeść surowe mięso?

2024-01-05 | Kategoria: Pies

Surowe mięso dla psa jako podstawa menu czworonoga uznawana jest przez zwolenników diety BARF za najlepszy wybór. Niektórzy właściciele zwierząt domowych mogą mieć jednak wątpliwości, czy włączenie go do jadłospisu ulubieńca nie spowoduje u niego dolegliwości żołądkowych lub innych problemów ze zdrowiem. Czy pies może jeść surowe mięso?

Czy psy mogą jeść surowe mięso?

Odpowiednia dieta dostosowana do wieku zwierzęcia i jego indywidualnych potrzeb to jeden z elementów zapewnienia pupilowi zdrowia i dobrego samopoczucia. Właściciele czworonogów obecnie mają do wyboru pożywienie pełnoporcjowe skomponowane z myślą o różnych zwierzętach, a więc szczeniakach, psach dorosłych, w podeszłym wieku, a także z konkretnymi problemami zdrowotnymi. Zarówno wysokiej jakości sucha karma, jak i odpowiednio dobrana karma mokra mogą w pełni pokryć zapotrzebowanie zwierzaka na wszystkie niezbędne składniki odżywcze. W ostatnim czasie popularność zyskuje również dieta BARF dla psa, która z założenia ma przypominać naturalny sposób żywienia wilków, a jej podstawę stanowi surowe mięso. Niektórzy właściciele zwierzaków mogą jednak mieć wątpliwości, które nierzadko wynikają z mitów dotyczących diety BARF. Surowe mięso dla psa to źródło pełnowartościowego białka będącego podstawowym budulcem w psim organizmie. Jego odpowiednia ilość w diecie zwierzaka zapewnia prawidłowy rozwój czworonoga i odpowiada za dobry stan jego skóry i sierści. Niedobory białka są z kolei niebezpieczne zwłaszcza dla szczeniąt, bo mogą powodować m.in. zaburzenia wzrostu. Mięso jest więc jednym z najważniejszych składników gotowej karmy dla czworonogów, a czy można dawać psu surowe mięso? Tak. O ile pochodzi ono od sprawdzonych dostawców i jest świeże. Niektórzy zastanawiają się czy pies może być agresywny od surowego mięsa. W rzeczywistości jednak dieta nie ma tu znaczenia – kluczowe jest nauczenie go odpowiednich zachowań i jeśli czworonóg wie, że nie wolno atakować ludzi czy innych zwierzaków, podawanie mu surowego mięsa tego nie zmieni. Warto też pamiętać, że poszczególne rodzaje mięsa różnią się jeśli chodzi o zawartość tłuszczu i innych składników.

Czy pies może jeść surowego kurczaka?

Surowe mięso dla psa z kurczaka jest całkowicie bezpieczne, o ile pochodzi ze sprawdzonych źródeł, a sam zwierzak nie ma alergii na ten rodzaj mięsa. Obawy może budzić też obecność antybiotyków w mięsie. Zgodnie z prawem, ich podawanie bez wyraźnej potrzeby jest zakazane, jednak nieuczciwi hodowcy mogą ten zakaz obchodzić. Właśnie dlatego tak istotne jest, aby surowe mięso dla psa pochodziło ze sprawdzonych źródeł.

Czy pies może jeść surową wołowinę?

Wołowina przez wiele osób uważana jest za najlepsze surowe mięso dla psa. Sprzyja ona rozbudowywaniu masy mięśniowej czworonogów, dostarcza im żelaza, cynku, selenu oraz witamin z grupy B, a przy tym rzadko uczula. Pupilowi możesz podawać również nerki, żwacze wołowe i inne części, które doskonale sprawdzą się np. jako przekąska.

Czy pies może jeść surowe mięso wieprzowe?

Wybierając surowe mięso dla psa, niektórzy właściciele czworonogów rezygnują z wieprzowiny ze względu na dużą zawartość tłuszczu, co w efekcie może przyczynić się do wzrostu poziomu cholesterolu w organizmie zwierzaka. Jeśli jednak pochodzi ono ze sprawdzonego źródła, bez obaw można zaserwować ją pupilowi.

Czy szczeniak może jeść surowe mięso?

Surowe mięso dla psa może być dobrym pomysłem na przekąskę. Należy jednak pamiętać, że maluchy mają bardziej wrażliwe żołądki, niż zwierzaki dorosłe. Jeśli planujesz zaserwować taki smakołyk psiakowi, zacznij od niewielkich porcji i obserwuj, czy nie pojawiły się dolegliwości ze strony układu pokarmowego lub objawy alergii. A jakie surowe mięso dla szczeniaka będzie odpowiednie? Podobnie jak w przypadku dorosłych pupili, może to być kurczak, wołowina lub wieprzowina.

Ile surowego mięsa dla psa?

Skoro już wiemy czy pies może zjeść surowe mięso z kurczaka, wieprzowiny lub wołowiny, warto też dowiedzieć się, jakie porcje podawać pupilowi. Zastanawiasz się ile pies powinien jeść surowego mięsa? To zależy od stosowanej u czworonoga diety. Surowe mięso może być dodatkiem do pełnoporcjowej karmy lub smaczną przekąską. W diecie BARF zaleca się, by w ciągu tygodnia zwierzak zjadał odpowiednik ok. 15% swojej wagi. Pies ważący ok. 10 kg powinien więc zjadać od 230 do 340 g mięsa dziennie podzielonego na dwie porcje. Z kolei zwierzakowi o wadze 35 kg zaleca się podawać od 0,75 do 1 kg mięsa dziennie. 

O czym pamiętać przy karmieniu surowym mięsem?

Przede wszystkim mięso dla psa powinno być świeże i pochodzić od sprawdzonego dostawcy. Na początek można też kawałki mięsa obgotować lub sparzyć, aby były bardziej lekkostrawne. A co jeśli pies zje surowe mięso, chociaż nie jest do niego przyzwyczajony? Prawdopodobnie nic złego się nie stanie. Oprócz mięśni szkieletowych można też podawać zwierzakowi fragmenty pozyskane z innych części zwierząt rzeźnych czy drobiu. Warto też sprawdzić jakie kości może jeść pies i pamiętać, że nie powinno się ich podawać pupilowi po obróbce termicznej, bo stają się kruche.