Dlaczego kot nie daje mi się głaskać? | zoopers.pl
Dlaczego kot nie daje mi się głaskać? Czy mogę to zmienić?

Dlaczego kot nie daje mi się głaskać? Czy mogę to zmienić?

2021-09-02 | Kategoria: Kot

Kot wielu osobom kojarzy się ze zwierzakiem, który lubi pieszczoty i głaskanie. Nierzadko jednak zdarza się, że przygarnięty zwierzak wcale nie jest mrucząca maskotką, a nawet przeciwnie – unika dotyku właściciela lub też reaguje na niego agresywnie. Dlaczego kot nie daje się głaskać?

Syndrom głaskanie-gryzienie

Koty mają różne charaktery i dlatego niektóre z nich lubią pieszczoty, inne tolerują głaskanie na własnych zasadach, a jeszcze inne niemal w ogóle nie pozwalają się dotykać. Warto też pamiętać, że koty, które pomiędzy 7. a 9. tygodniem życia miały kontakt z człowiekiem, w późniejszym wieku mogą chętniej poddawać się pieszczotom.

Większość właścicieli kotów z pewnością miała do czynienia z sytuacją, kiedy ich pupil pozwolił na pieszczoty, a nawet sam je zainicjował i nagle okazał agresję. To dziwne na pozór zachowanie wynika z natury tych zwierząt. Niektóre koty atakują, kiedy czują że nadmiernie się rozluźniły i przez to straciły czujność. Inną przyczyną może być zbyt długie głaskanie zwierzaka. Przedłużające się pieszczoty są dla niego irytujące, stąd też mruczek próbuje przerwać nieprzyjemną dla niego sytuację. Warto więc uważnie przyglądać się zachowaniu kota i zwracać uwagę na mowę ciała zwierzaka, a zwłaszcza na jego oczy, uszy i ogon.  O zdenerwowaniu świadczą zwężone źrenice, machanie ogonem, oraz kładzenie uszu. Jeśli więc widzimy tego typu zachowanie u mruczka, lepiej przerwać pieszczoty.

W większości przypadków niechęć do pieszczot pupila można wytłumaczyć naturą zwierzęcia lub jego charakterem. Jeśli jednak kot nagle nie daje się głaskać, chociaż wcześniej sprawiało mu to przyjemność, może to być oznaką, że nasz dotyk sprawia mu ból. W takiej sytuacji konieczna jest wizyta u weterynarza.

Jak zachęcić kota do głaskania?

Niektóre rasy kotów, jak np. Ragdoll, z natury lubią głaskanie bardziej niż przedstawiciele innych ras. Jeśli jednak trafił nam się kot, który nie przepada za dotykiem, nie zmuszajmy go do pieszczot. Ważna w tym przypadku jest cierpliwość. Można też zachęcić zwierzaka do głaskania za pomocą jego ulubionych smakołyków. Trzymając przysmak w dłoni siadamy na fotelu czy kanapie i zachęcamy pupila, aby do nas przyszedł. Jeśli podejdzie i usiądzie obok, dajemy mu nagrodę. Stopniowo możemy podnosić poprzeczkę i np. dać kotu przysmak dopiero kiedy wejdzie nam na kolana. Pamiętajmy jednak, aby na początku nie głaskać zwierzaka i nigdy nie zmuszać go do pozostania na kolanach. Jeśli zaś okaże się, że nasz mruczek nie lubi się przytulać, powinniśmy to uszanować.