Dlaczego mój pies patrzy się w ścianę? | zoopers.pl
Dlaczego mój pies patrzy się w ścianę? Co to oznacza?

Dlaczego mój pies patrzy się w ścianę? Co to oznacza?

2022-10-04 | Kategoria: Pies

Twój pies zamiera na kilka chwil wpatrując się w ścianę, chociaż nie ma na niej nic, co mogłoby zwrócić jego uwagę? Takie zachowanie można w wielu przypadkach logicznie wytłumaczyć. Zdarza się też, że świadczy ono o problemach ze zdrowiem pupila i konieczna będzie wizyta u weterynarza. 

Powody, dla których pies wpatruje się w ścianę

  • Dźwięki dobiegające zza ściany. Psy mają znacznie lepszy słuch od naszego, dlatego mogą wychwycić dobiegające od sąsiadów odgłosy, których my nie jesteśmy w stanie zauważyć. Wpatrywanie się psa w ścianę często więc po prostu oznacza, że pupil usłyszał coś interesującego i próbuje zlokalizować źródło dźwięku. Czworonóg może w ten sposób reagować nie tylko na hałas od sąsiadów, ale też odgłosy wydawane przez niechcianych gości, jak np. myszy.

  • Coś dziwnego na ścianie. Zastanawiasz się, dlaczego pies patrzy w ścianę? Być może zauważył na niej coś, co przykuło jego uwagę – np. cień, grę świateł lub niewielkiego owada. Kiedy przyjrzysz się miejscu, w które wpatruje się pupil, z pewnością też to zauważysz.

  • Atak padaczki. Chociaż powody wpatrywania się psa w ścianę często można w prosty sposób wytłumaczyć, zdarza się, że takie zachowanie świadczy o problemach pupila ze zdrowiem. Ataki padaczki kojarzą się z drgawkami czy utratą przytomności, jednak mogą one przybierać również postać zamierania na kilka chwil, co niekiedy wygląda właśnie, jakby pies wpatrywał się w ścianę. Jeśli zauważysz takie zachowanie, a pupil nie reaguje na próby kontaktu lub odpowiada agresją, zabierz go do weterynarza.

  • Demencja. Zaburzenia poznawcze, nazywane również psią demencją, mogą powodować u starszych zwierząt dziwne zachowanie, jak np. szczekanie bez powodu, załatwianie się w domu czy właśnie wpatrywanie się w ścianę. Jeśli podejrzewasz, że to problem Twojego pupila w podeszłym wieku, skonsultuj się z weterynarzem.

  • Zachowania kompulsywne. Wśród tego typu zachowań u zwierząt wymienić można wylizywanie łap czy gonienie własnego ogona, a także obsesyjne wpatrywanie się psa w ścianę. Chociaż czworonóg w ten sposób z całą pewnością nie zrobi sobie krzywdy, jego zachowanie rozsądnie jest skonsultować z psim behawiorystą.

Co robić, kiedy pies często i długo patrzy na ścianę?

Niektóre zachowania zwierząt domowych mogą nam się wydawać dziwne lub niepokojące. Przykładem mogą być sytuacje, kiedy pies tarza się w odchodach i nie wiemy jak go tego oduczyć, gdy zastanawia nas dlaczego pies kładzie się na ubraniach lub też gdy zauważamy, że pupil często wpatruje się w ścianę. W większości przypadków tego typu zachowania są naturalne i nie powinny budzić niepokoju. Jeśli jednak obawiasz się, że czworonóg może mieć kłopoty ze zdrowiem, nie zwlekaj z wizytą u weterynarza. Specjalista wyeliminuje ewentualne choroby i podpowie jak pomóc zwierzakowi w razie zdiagnozowania konkretnych schorzeń.