Dlaczego psu ropieją oczy? Zaropiałe oczy u psa.
Zaropiałe oczy u psa to jedna z najczęstszych dolegliwości okulistycznych. Niekiedy stan ten nie jest powodem do obaw, innym razem wskazuje na poważne dolegliwości wymagające kompletnej diagnostyki. Jakie są najczęstsze powody pojawienia się charakterystycznej wydzieliny z oczu psa? Jak poradzić sobie z tym problemem?
Zaropiałe oczy psa – przyczyny
Przyczyny ropienia oczu psa mogą być bardzo różne. Niektóre rasy mają tendencję do tego typu przypadłości. Zaliczamy tu np. boksery, buldogi, mopsy i pekińczyki. W innych przypadkach ustalenie źródła problemu może być bardziej skomplikowane.
Jeśli zdarza się to pierwszy raz, a nie towarzyszą temu żadne dodatkowe objawy, jak np. światłowstręt czy apatia, można założyć, że pojawienie się tej wydzieliny może być spowodowane kontaktem psa z brudną wodą lub innymi zanieczyszczeniami. Niekiedy przyczyną mogą być pylące trawy lub przebywanie w zakurzonym pomieszczeniu. Zwykle takie ropienie ustaje w ciągu doby. Ropienie oczu u psa może być jednak spowodowane innymi czynnikami, tj. np.:
- wirusy
- bakterie
- pierwotniaki
- alergie
- choroby ogólnoustrojowe.
Jeśli ropienie oczu nie ustaje w ciągu 24 godzin, konieczna jest wizyta u weterynarza. Ustali on, z czego wynika pojawienie się wydzieliny i sprawdzi, czy nie rozwijają się choroby okulistyczne. Ropienie może często towarzyszyć mechanicznym urazom gałki ocznej, chorobom powiek, wrzodom rogówki albo być następstwem pojawienia się ciała obcego w oku.
Leczenie w domu – czym przemywać oczy psa?
Jeśli oprócz ropienia oczu nie obserwujemy innych niepokojących symptomów, przez pierwszą dobę można podjąć się leczenia domowymi sposobami. Tu pojawia się pytanie, czym przemywać psu oczy, by ulżyć jego cierpieniu. Specjaliści zalecają wykorzystanie roztworu soli fizjologicznej, esencji herbacianej albo zwykłej, ciepłej wody. Pomocny może być również płyn do przemywania okoli oczu Dr Seidel zawierający napar ze świetlika i zielonej herbaty – preparat pozwala zadbać o higienę okolic oczu, pozbywając się różnych wydzielin i łagodząc podrażnienia. Płyn zapobiega również wysuszaniu skóry. Jeśli Twój pupil to reprezentant jednej ze wspomnianych wcześniej ras brachycefalicznych, warto już zawczasu zapoznać się z ofertą produktów do pielęgnacji oczu, by zatroszczyć się o higienę i uniknąć rozwoju infekcji.
Jeśli to nie pomaga – leczenie weterynaryjne
Jeśli przemywanie oczu nie pomaga i problem zaropiałych oczu u psa nie znika, konieczna jest wizyta u specjalisty. Leczenie uzależnione będzie od źródła problemu. Weterynarz przeprowadzi niezbędne badania diagnostyczne. Być może konieczne będzie podanie kropli lub maści o działaniu przeciwzapalnym. Może się również okazać, że pies jest alergikiem – potrzebne będzie ustalenie, co uczula psa. Ropienie oczu może być również jednym z objawów towarzyszących chorobom ogólnoustrojowym i może okazać się, że niezbędne będzie podawanie antybiotyku lub wdrożenie odpowiedniej diety. W skrajnych przypadkach jedynym lekarstwem na ropiejące oczy u psa jest przeprowadzenie leczenia operacyjnego.
Jak wygląda badanie oczu u psa?
Jeżeli domowe sposoby na ropę z oczu psa nie pomagają, warto zdecydować się na wizytę u naszego weterynarza lub psiego okulisty. Istnieje wiele testów, które mogą tu pomóc w diagnozie przyczyny ropienia oczu u psa. Wiele z nich jest w stanie wykonać nasz weterynarz internista. Jeżeli stwierdzi on, że konieczne jest kompleksowe badanie, skieruje nas wtedy do specjalisty od psich chorób oczu. Nie musimy się jednak bać takiej wizyty. O ile przyczyna ropienia oczu nie sprawia zwierzęciu bólu, badanie okulistyczne psa powinno być również bezbolesne.
Wizytę w gabinecie weterynarz rozpocznie prawdopodobnie od wywiadu, dlatego warto pamiętać kiedy po raz pierwszy pojawiło się ropienie oczu, oraz czy w konkretnych momentach przybiera ono na intensywności, a także być gotowym wymienić wszystkie współwystępujące objawy. Następnie przejdzie do całościowego badania zwierzęcia, zmierzy jego parametry życiowe, a kolejnym krokiem będzie zbadanie oczu. Badanie okulistyczne psa obejmuje zwykle dokładną ocenę zewnętrznych struktur oka, w tym tkanek wokół oczu i powiek. Skontrolować możemy również przewód, którym łzy napływają do oczu, oraz nerwów czaszkowych unerwiających oczy. Jednocześnie weterynarz sprawdzi oko pod kątem stanu zapalnego i infekcji, a także ciał obcych.
Standardem w badaniu prawidłowej pracy nerwów oka jest badanie przy pomocy wacika, który unosimy do góry powyżej linii głowy zwierzęcia, a następnie upuszczamy i obserwujemy, czy wzrok zwierzęcia prawidłowo podąża za spadającym obiektem. Kolejnym punktem jest sprawdzenie tak zwanej reakcji na grożenie. Badanie to polega na szybkim zbliżeniu palca w stronę gałki ocznej, jednak tak by palec nie dotknął powierzchni oka. Prawidłową reakcją psa jest mrugnięcie.
Badanie oczu u psa - test Schirmera
Jeżeli weterynarz stwierdzi, że konieczne jest sprawdzenie prawidłowej produkcji łez, przejdzie on do wykonania testu Schirmera. Jest to prosty test, który każdy lekarz weterynarii powinien umieć wykonać, a niezbędne do niego materiały są zwykle obecne w prawie każdym gabinecie weterynaryjnym. Polega on na umieszczeniu specjalnego paseczka w dolnej powiece psa, i przytrzymaniu przez około 60 sekund. Test ten wykaże, czy nasze zwierzę produkuje wystarczającą ilość łez do prawidłowego nawilżenia oka.
Badanie oczu u psa - test z fluoresceiną
Jeżeli naszemu psu ropieją oczy, prawdopodobnym scenariuszem jest uszkodzenie rogówki. Jest to przezroczysta warstwa pokrywająca zewnętrzną część gałki ocznej, która łatwo może ulec uszkodzeniu. Jeżeli uszkodzenie jest poważne, na przykład gdy powodem jest wbite ciało obce, może ono prowadzić nawet do wrzodu rogówki. Często zdarza się jednak, że zwierzęta drapiąc się nieumyślnie zadrapują sobie rogówkę. Uszkodzenia te zwykle mogą być niewidoczne gołym okiem, zwłaszcza gdy są stosunkowo niewielkie. W celu ich wykrycia wykonuje się test barwienia fluoresceiną. Weterynarz wlewa parę kropli barwnika do oka, i po krótkiej chwili wszelkie uszkodzenia w rogówce, jeżeli są obecne, zostaną zabarwione zielonym barwnikiem, pomagając w określeniu lokalizacji i rozmiaru problemu.
Wymienione powyżej testy mogą być bez problemu wykonane w gabinecie przez doświadczonego lekarza weterynarii. Jeżeli stwierdzi on jednak konieczność bardziej kompleksowych badań, skieruje nas on do psiego okulisty, który dysponuje nie tylko bardziej specjalistyczną wiedzą, ale również sprzętem.
Jeżeli ropienie oczu u psa jest intensywne, a psu ewidentnie dolega ból i dyskomfort pamiętajmy, żeby nie lekceważyć objawów i jak najszybciej udać się do przychodni weterynaryjnej. To na nas spoczywa obowiązek opieki nad naszymi psami, a niedbałe podejście do problemów zdrowotnych może mieć opłakane skutki, łącznie z utratą wzroku.
Tekst napisany we współpracy z Aleksandrą Pawłowską
Aleksandra Pawłowska
Absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie. Ostatnie dwa lata studiów spędziła szlifując umiejętności kliniczne na Uniwersytecie Ludwika i Maksymiliana w Monachium. W trakcie studiów aktywna członkini Koła Naukowego Medyków Weterynaryjnych i przewodnicząca International Veterinary Students’ Association. Największa fanka jamników, i właścicielka jednego z nich. Pasjonatka nauki, literatury faktu i kuchni azjatyckiej.