Dlaczego psu ropieją oczy? Zaropiałe oczy psa | zoopers.pl
Dlaczego psu ropieją oczy? Zaropiałe oczy u psa.

Dlaczego psu ropieją oczy? Zaropiałe oczy u psa.

2021-06-02 | Kategoria: Pies

Zaropiałe oczy u psa to jedna z najczęstszych dolegliwości okulistycznych. Niekiedy stan ten nie jest powodem do obaw, innym razem wskazuje na poważne dolegliwości wymagające kompletnej diagnostyki. Jakie są najczęstsze powody pojawienia się charakterystycznej wydzieliny z oczu psa? Jak poradzić sobie z tym problemem?

Zaropiałe oczy psa – przyczyny

Przyczyny ropienia oczu psa mogą być bardzo różne. Niektóre rasy mają tendencję do tego typu przypadłości. Zaliczamy tu np. boksery, buldogi, mopsy i pekińczyki. W innych przypadkach ustalenie źródła problemu może być bardziej skomplikowane. 

Jeśli zdarza się to pierwszy raz, a nie towarzyszą temu żadne dodatkowe objawy, jak np. światłowstręt czy apatia, można założyć, że pojawienie się tej wydzieliny może być spowodowane kontaktem psa z brudną wodą lub innymi zanieczyszczeniami. Niekiedy przyczyną mogą być pylące trawy lub przebywanie w zakurzonym pomieszczeniu. Zwykle takie ropienie ustaje w ciągu doby. Ropienie oczu u psa może być jednak spowodowane innymi czynnikami, tj. np.:

  •  wirusy
  •  bakterie
  •  pierwotniaki
  •  alergie
  •  choroby ogólnoustrojowe.

Jeśli ropienie oczu nie ustaje w ciągu 24 godzin, konieczna jest wizyta u weterynarza. Ustali on, z czego wynika pojawienie się wydzieliny i sprawdzi, czy nie rozwijają się choroby okulistyczne. Ropienie może często towarzyszyć mechanicznym urazom gałki ocznej, chorobom powiek, wrzodom rogówki albo być następstwem pojawienia się ciała obcego w oku. 

Leczenie w domu – czym przemywać oczy psa? 

Jeśli oprócz ropienia oczu nie obserwujemy innych niepokojących symptomów, przez pierwszą dobę można podjąć się leczenia domowymi sposobami. Tu pojawia się pytanie, czym przemywać psu oczy, by ulżyć jego cierpieniu. Specjaliści zalecają wykorzystanie roztworu soli fizjologicznej, esencji herbacianej albo zwykłej, ciepłej wody. Pomocny może być również płyn do przemywania okoli oczu Dr Seidel zawierający napar ze świetlika i zielonej herbaty – preparat pozwala zadbać o higienę okolic oczu, pozbywając się różnych wydzielin i łagodząc podrażnienia. Płyn zapobiega również wysuszaniu skóry. Jeśli Twój pupil to reprezentant jednej ze wspomnianych wcześniej ras brachycefalicznych, warto już zawczasu zapoznać się z ofertą produktów do pielęgnacji oczu, by zatroszczyć się o higienę i uniknąć rozwoju infekcji.

Jeśli to nie pomaga – leczenie weterynaryjne

Jeśli przemywanie oczu nie pomaga i problem zaropiałych oczu u psa nie znika, konieczna jest wizyta u specjalisty. Leczenie uzależnione będzie od źródła problemu. Weterynarz przeprowadzi niezbędne badania diagnostyczne. Być może konieczne będzie podanie kropli lub maści o działaniu przeciwzapalnym. Może się również okazać, że pies jest alergikiem – potrzebne będzie ustalenie, co uczula psa. Ropienie oczu może być również jednym z objawów towarzyszących chorobom ogólnoustrojowym i może okazać się, że niezbędne będzie podawanie antybiotyku lub wdrożenie odpowiedniej diety. W skrajnych przypadkach jedynym lekarstwem na ropiejące oczy u psa jest przeprowadzenie leczenia operacyjnego.