Dlaczego psy lubią wygrzewać się na słońcu?
Widok psa wylegującego się w pełnym słońcu nie należy z całą pewnością do rzadkości. Zwierzakowi z jednej strony sprawia mu to przyjemność, z drugiej zaś pozwala zachować organizm w dobrej kondycji. Chcesz wiedzieć dlaczego psy chętnie wygrzewają się na słońcu? Odpowiedź znajdziesz poniżej.
Kąpiele słoneczne dla zachowania zdrowia
Mogłoby się wydawać, że odpoczynek w słonecznym miejscu przede wszystkim sprawia zwierzakowi przyjemność, w rzeczywistości jednak takie zachowanie pozytywnie wpływa nie tylko na samopoczucie, ale również na zdrowie czworonoga. Podobnie jak u ludzi, ekspozycja na słońce pozwala psom wytworzyć witaminę D, która wraz z aktywnością fizyczną zapewnia im utrzymanie mięśni w dobrej kondycji, a ponadto wzmacnia kości i zęby. Oprócz tego kąpiele słoneczne sprzyjają produkcji serotoniny nazywanej też hormonem szczęścia – to właśnie dzięki niej pupil czuje się szczęśliwy. Poza wymienionymi korzyściami słońce stymuluje uwalnianie melatoniny – hormonu regulującego biologiczny rytm okołodobowy. Jest ona niezbędna do zasypiania i dobrej jakości snu. Jak widać wylegiwanie się psa na słońcu jest dla niego nie tylko sposobem na relaks, ale również istotnym elementem dbania o dobre samopoczucie i zdrowie. Przy sprzyjającej aurze warto więc wybrać się z czworonogiem na spacer – słoneczna pogoda sprawi, że przechadzka będzie prawdziwą przyjemnością zarówno dla psa, jak i dla opiekuna.
Na co musisz uważać?
Wiesz już dlaczego psy chętnie wygrzewają się na słońcu i jak ważne jest to dla ich zdrowia, ale musisz też pamiętać, że przy wysokich temperaturach może to być dla nich niebezpieczne. W upały psy narażone są na przegrzanie, a nawet na udar, dlatego należy zapewnić im zacienione miejsce do odpoczynku, w którym żar lejący się z nieba nie będzie tak dokuczliwy. Dobrym rozwiązaniem są np. maty chłodzące dla psów, które zapewnią pupilowi komfort podczas upalnych dni. Koniecznie trzeba też rozstawić miski na wodę w kilku miejscach w domu i na zewnątrz, jeśli czworonóg przebywa również w ogrodzie. Dzięki temu zwierzak będzie mógł zaspokoić pragnienie w każdej chwili. Pamiętajmy też, że ekspozycja na słońce jest ważna, aby pupil miał dobrą kondycję i samopoczucie, jednak przy wysokich temperaturach lepiej spacer przełożyć na wczesny ranek lub późny wieczór, kiedy upał nie jest tak dokuczliwy. Warto też rozważyć ewentualne zmiany w psim menu, a więc np. częściej serwować pupilowi mokrą karmę, która zawiera znacznie więcej wody i jest bardziej lekkostrawna niż karma. Te proste sposoby zmniejszają ryzyko udaru u Twojego czworonoga, a poza tym zapewniają mu lepsze samopoczucie podczas upałów.