Dorosły człowiek może mieć od 28 do 32 zębów, w przypadku psów ta liczba jest nieco większa. Warto też wiedzieć, że podobnie jak ma to miejsce u innych ssaków, psom wyrastają najpierw zęby mleczne, które później wypadają robiąc miejsce stałemu uzębieniu. | zoopers.pl
Ile Zębów ma Pies? Czy Tyle Samo co Człowiek?

Ile Zębów ma Pies? Czy Tyle Samo co Człowiek?

2022-12-28 | Kategoria: Pies

Dorosły człowiek może mieć od 28 do 32 zębów, w przypadku psów ta liczba jest nieco większa. Warto też wiedzieć, że podobnie jak ma to miejsce u innych ssaków, psom wyrastają najpierw zęby mleczne, które później wypadają robiąc miejsce stałemu uzębieniu. Ile zębów ma pies i jak dbać o higienę jamy ustnej pupila?

Ile zębów mlecznych ma pies?

Szczenięta przychodzą na świat bez zębów, które wyrastają w pierwszym miesiącu życia zwierzaka. Maluchy mają w sumie 28 zębów mlecznych – po 14 w żuchwie i w szczęce. W każdej dolnej i górnej ćwiartce pyszczka znajdują się po 3 siekacze, 3 przedtrzonowce i po 1 kle. Kiedy psiak ma ok. 4 miesiące, mleczaki zaczynają wypadać i na ich miejsce wyrastają zęby stałe. Proces wymiany często wiąże się z przykrymi dla pupila dolegliwościami, jak obrzęk dziąseł, ich bolesność oraz swędzenie, a nawet niewielkie krwawienie. Maluch w tym czasie może próbować pomóc sobie gryząc wszystko, co znajdzie się w zasięgu jego pyszczka. Warto więc odpowiednio wcześnie zaopatrzyć się w naturalne czy gumowe gryzaki dla psa. Stałe zęby powinny wyrosnąć psu do ok. 9. miesiąca życia. 

Ile zębów ma dorosły pies?

Stałe zęby u psów są większe, niż mleczne, a poza tym jest ich też więcej, bo 42 – 22 w żuchwie i 20 w szczęce. Podobnie jak u ludzi, nasi pupile również mają różne rodzaje zębów pełniących konkretne funkcje. Siekacze umiejscowione w przedniej części pyska służą do odrywania kawałków mięsa od kości oraz dzielenia ich na mniejsze kawałki. Dłuższe i ostro zakończone kły pomagają w polowaniu, a ponadto ułatwiają przenoszenie przedmiotów. Przedtrzonowce i trzonowce z kolei służą do miażdżenia i rozdrabniania pokarmu. Zdrowe i kompletne zęby to gwarancja, że pies będzie w stanie dokładnie pogryźć nawet twardy pokarm. Istotne znaczenie ma też prawidłowy zgryz – u większości ras jest to zgryz nożycowy. Odstępstwa od normy w tym przypadku mogą prowadzić do problemów z gryzieniem, dlatego warto zwrócić na tę kwestię uwagę i w razie potrzeby skonsultować się z weterynarzem.

Czy psom trzeba myć zęby?

Skoro już wiemy ile zębów ma pies, warto też dowiedzieć się w jaki sposób dbać o higienę jamy ustnej pupila. Dobrym rozwiązaniem są oczywiście różnego rodzaju gryzaki – ich żucie uspokaja czworonoga, a przy okazji pozwala usunąć gromadzący się na zębach osad, który może prowadzić do powstania kamienia nazębnego. Ważne jest też, aby sięgać po specjalne preparaty do czyszczenia zębów psów. Mogą to być produkty w formie płynu, żelu czy pasty. Aby szczotkowanie uzębienia pupila nie stało się problemem, warto przyzwyczajać czworonoga do tego zabiegu jak najwcześniej.  

Kontrolowanie stanu uzębienia ulubieńca oraz usuwanie osadu nazębnego to jeden z elementów opieki nad zwierzakiem. Zaniechanie tego obowiązku może prowadzić do powstania kamienia nazębnego – jest on trudny do usunięcia i aby się go pozbyć, konieczna będzie wizyta u weterynarza i zabieg w znieczuleniu z wykorzystaniem specjalnych urządzeń. Czyszczenie zębów jest więc znacznie mniej stresujące dla czworonoga, zwłaszcza jeśli stopniowo będziemy go do tego przyzwyczajać.