Ile Kilometrów Może Przejść Pies? Jak Długo? | zoopers.pl
Ile kilometrów może przejść mój pies? Jak długi powinien być spacer?

Ile kilometrów może przejść mój pies? Jak długi powinien być spacer?

2022-03-03 | Kategoria: Pies

Codzienne spacery z psem to obowiązek każdego właściciela czworonoga. Podczas przechadzki zwierzak załatwia potrzeby fizjologiczne, ale też może nawiązać znajomość z innymi psami, węszyć i oczywiście spożytkować nadmiar energii. Wielu właścicieli zastanawia się ile kilometrów może przejść pies w ciągu dnia – czy powinny to być krótkie przechadzki czy może dłuższe wycieczki?

Ile kilometrów może przejść pies?

Jak długi dystans może pokonać pies? Wiele zależy od wieku zwierzaka, jego stanu zdrowia i oczywiście od rasy. Jeśli zaś chodzi o odpowiedź na pytanie ile powinien trwać idealny spacer z psem, to zgodnie z zaleceniami można czworonoga wyprowadzać 2-3 razy dziennie, przy czym jedno z takich wyjść powinno być nieco dłuższe. Pamiętajmy przy tym, że szczenięta i osobniki w podeszłym wieku oraz mające trudności z chodzeniem z powodu chorób pokonają znacznie mniejszy dystans, niż np. dorosły pies aktywnej rasy. Rasy brachycefaliczne (z krótkimi nosami) z kolei mogą mieć trudności z oddychaniem przy dużym wysiłku, dlatego lepiej wychodzić z ich przedstawicielami na krótsze przechadzki. Długie spacery bywają też męczące dla psiaków o krótkich łapkach. Większości psów w zupełności wystarczy przejście się na dystansie od ok. 1,5 km do 5 km dziennie. Zastanawiasz się ile kilometrów może przejść pies w zależności od rasy? Zajrzyj do poniższej tabelki. Pamiętaj jednak, że górne maksymalne dystanse nie powinny mieć miejsca na pierwszych spacerach. Stopniowo zwiększaj dystans. 

 

Rasa

Dystans

Psy pasterskie

Owczarki

Collie

Corgi

Minimum 12 – 16 km; duże rasy do ok. 30 km, Corgi ok. 8 - 12 km.

Psy sportowe

Wyżeł

Alaskan Malamut

Spaniel

Syberyjski husky

Minimum 16 – 20 km, w przypadku dużych ras do ok. 50 km, małe spaniele od 12 do 16 km.

Psy gończe

Charty

Afgańczyki

Coonhound

Jamniki

Minimum 20 do 25 km, w przypadku większych ras do 30 km, od 8 do 16 km w przypadku ras mniejszych.

Mniejsze teriery

Airedale

Border Collie

Scottish Terrier

Od ok. 5 do 8 km.

Duże teriery i rasy użytkowe

Boksery

Dobermany

Dogi niemieckie

Mastiff

Rottweiler

Od 8 do 16 km dla większości ras, do ok. 30 km dla aktywnych psów.

Psy kanapowe

Shar-Pei

Buldogi

Pudle

Maltańczyki

Od 3 do ok. 8 km.

 

O czym pamiętać planując długie spacery?

Podobnie jak w przypadku ludzi, nawet u psów mających naturalne predyspozycje do pokonywania długich dystansów konieczne jest wypracowanie odpowiedniej kondycji. Podczas spacerów należy więc stopniowo zwiększać pokonywany dystans pamiętając przy tym, że długość trasy powinniśmy dostosowywać do możliwości zwierzaka i warunków zewnętrznych. W czasie upałów czy przy silnych mrozach długie i forsowne wycieczki mogą być zagrożeniem dla zdrowia pupila, dlatego lepiej z nich zrezygnować na rzecz krótszych wyjść. Na kondycję psa oczywiście wpływ ma również dieta. Właśnie dlatego wielu właścicieli psów decyduje się na karmy Royal Canin powstające z najwyższej jakości surowców i kontrolowane na każdym etapie produkcji. Wśród nich znajdziesz m.in. pożywienie dla czworonogów konkretnych ras oraz karmę dla psów o specjalnych potrzebach. Pozwala to znaleźć produkt zapewniający wszystkie składniki odżywcze zarówno szczeniętom, jak i seniorom oraz psom aktywnym, a także czworonogom wymagającym specjalnej diety.