Ile powinien trwać idealny spacer z psem? | zoopers.pl
Ile powinien trwać idealny spacer z psem?

Ile powinien trwać idealny spacer z psem?

2020-05-28 | Kategoria: Pies

Codzienne spacery z psem to dla niego nie tylko okazja do zaspokojenia swoich potrzeb fizjologicznych. Wspólna aktywność z pupilem pozwala mu pozbyć się nadmiaru energii, poznawać świat i inne zwierzęta, a także wzmacniać więź z właścicielem podczas zabawy. Jak długo powinien trwać spacer i jak często wychodzić z psem?

Jak często wychodzić z psem na spacer?

Częstotliwość spacerów z psem w dużej mierze zależy od jego wieku. Szczeniaka w ramach nauki czystości należy wyprowadzać jak najczęściej – maluch ma mało pojemny pęcherz, a dodatkowo nie potrafi zakomunikować właścicielowi potrzeby jego opróżnienia. W przypadku dorosłych psów zaleca się spacery maksymalnie co 8-10 godzin. Należy przy tym pamiętać, aby wyprowadzać pupila o stałych porach dnia. Ułatwi to zwierzakowi kontrolowanie pęcherza. Najlepiej wychodzić z psem na 2 – 3 spacery w ciągu dnia, z czego jeden powinien być dłuższy.

Ile powinien trwać spacer z psem?

Dłuższy spacer z psem pozwala zwierzakowi wyszaleć się na świeżym powietrzu, ćwiczyć komendy, a także poznawać nowe miejsca oraz zaprzyjaźnić się z innymi zwierzakami. Oczywiście podczas wyjścia pupil zaspokaja również swoje potrzeby fizjologiczne. Jak długo powinien trwać taki spacer? Wiele zależy od rasy psa, jego wieku, kondycji czy stanu zdrowia. Szczeniaki szybko się męczą, podobnie jak starsze psy, dlatego one mogą spacerować krócej. Rasy zaliczane do aktywnych z kolei potrzebować będą więcej ruchu, dlatego dobrze jest zabierać je w miejsca, gdzie będą mogły swobodnie się wybiegać. Oczywiście planując spacery po lesie czy łąkach warto pamiętać o obroży przeciw pchłom i kleszczom. Obserwacja pupila podczas wspólnego spaceru i zabaw pozwoli określić jak dużo ruchu potrzebuje zwierzak. W razie wątpliwości można też poradzić się lekarza weterynarii.

Kiedy wychodzić z psem na spacer i o czym pamiętać?

W celu zaspokojenia potrzeb fizjologicznych psa najczęściej wyprowadzamy rano i wieczorem. A co z dłuższym spacerem? Wiele zależy od planu dnia właściciela. Niektórzy będą mieli czas na przechadzkę z psem wieczorem, inni zaś rano, przed wyjściem do pracy. Poranne spacery mają tę zaletę, że zmęczony pies będzie spokojniejszy w ciągu dnia i może większą jego część po prostu przespać. W upalne dni najrozsądniej jest wyprowadzać psa na dłuższy spacer wczesnym rankiem lub wieczorem, kiedy temperatura sprzyja aktywności na świeżym powietrzu. Jeśli mamy taką możliwość, dobrze jest wybierać miejsca z przestrzenią do biegania, węszenia i tropienia. Pamiętajmy jednak, że zagrożeniem są dla psiaka pchły oraz kleszcze przenoszące groźne choroby, stąd warto założyć pupilowi wspomnianą już obrożę. Przyda się również specjalne urządzenie do usuwania kleszczy. Ze względu na coraz łagodniejsze zimy sezon aktywności tych pajęczaków znacznie się wydłużył, odpowiednie akcesoria zapewnią więc ulubieńcowi większą ochronę.