Jak Nauczyć Kota Jeść Mokrą Karmę? Najlepsze Sposoby!
Koty to wybredne zwierzęta, a niektóre z nich trudno przekonać do zmiany ulubionej karmy na inną. Jeśli Twój mruczący pupil dotychczas żywił się wyłącznie suchymi chrupkami i z różnych powodów chcesz wprowadzić do jego diety mokre pożywienie, warto robić to stopniowo. A co jeśli kot nie chce jeść mokrej karmy? Sprawdź nasze wskazówki.
Jak nauczyć małego kota jeść mokrą karmę?
Kocięta w pierwszym okresie życia powinny żywić się wyłącznie mlekiem matki, a jeśli nie jest to możliwe, należy podawać im specjalne preparaty mlekozastępcze do kupienia w gabinetach weterynaryjnych. Karmienie osieroconych lub porzuconych maluchów mlekiem krowim, kozim czy mieszanką dla dzieci może być dla nich niebezpieczne. Dopiero od ok. 3. – 4. tygodnia życia kociak zaczyna poznawać nowe smaki. W tym okresie można już podawać mu niewielkie porcje mokrej karmy dostoswanej do jego wieku. Tego typu pożywienie dostarcza młodemu zwierzęciu wszystkie składniki potrzebne do prawidłowego rozwoju, a jednocześnie jest lekkostrawne i nie obciąża nadmiernie delikatnego układu pokarmowego malucha. Najlepiej jest umieścić trochę karmy na placu lub na płaskim talerzyku, aby pupil nauczył się pobierać pożywienie samodzielnie.
Dlaczego kot nie chce jeść mokrej karmy?
Zdarza się, że kot przyzwyczajony do chrupek odmawia zjadania mokrej karmy. Zwierzęta te mają różne upodobania – niektóre wolą chrupiące kawałki suchej karmy, inne mokrą karmę w formie pasztetu bądź pasztecików zanurzonych w sosie. Jeśli z różnych powodów chcesz wprowadzić do menu pupila mokre pożywienie, warto dodawać karmę docelową do dotychczas stosowanego jedzenia – jest spora szansa, że zwierzak skosztuje nowości i ją zaakceptuje. Twój pupil grymasi i nie chce jeść? Po upływie pół godziny zabierz miskę i zaproponuj posiłek dopiero po ok. dwóch godzinach. Pamiętaj jednak, aby nie doprowadzić u kota do głodówki trwającej ponad dobę, ponieważ może to spowodować stłuszczenie wątroby.
W przypadku wybrednych zwierzaków warto uwzględnić ich naturalne zachowanie. Żyjące na wolności koty najpierw muszą zapolować, aby zjeść posiłek. Przed podaniem karmy pobaw się z mruczkiem – posiłek po „łowach” na wędkę czy piłeczkę może zostać przyjęty z większym entuzjazmem. Jeśli się nie uda, zaproponuj zabawę i jedzenie po ok. dwóch godzinach. Karma mokra może być też dosmaczana aromatycznymi dodatkami, jak np. gęsi smalec czy specjalne sosy. Nie powinniśmy jednak przesadzać z ich ilością, bo w rezultacie mruczek może przyzwyczaić się do smaku tych składników, a nie samego jedzenia. Warto też próbować z różnymi wersjami smakowymi i konsystencjami – niektóre koty gardzą pasztetem, ale chętnie zjadają kawałki w sosie bądź na odwrót.