Jak oduczyć szczeniaka od gryzienia nas po rękach i nogach?
Gryzienie to u psów zupełnie naturalne zachowanie. Podczas podgryzania czy żucia u zwierząt tych wydzielany jest hormon szczęścia. W przypadku szczeniąt gryzienie jest też podstawowym sposobem na poznawanie otaczającego świata. Problem pojawia się, kiedy trudno zapanować nad pupilem. Jak oduczyć szczeniaka gryzienia rąk i nóg?
Dlaczego szczeniak gryzie po rękach i nogach?
Wychowanie młodego psa bywa nie lada wyzwaniem dla właściciela – nauka czystości szczeniaka to nie jedyne zadanie stojące przed świeżo upieczonym właścicielem malucha. Częstym problemem jest też gryzienie domowników po rękach i nogach, a także niszczenie mebli czy obuwia. Co robić w takiej sytuacji? Przede wszystkim warto wiedzieć, że gryzienie u psów nie jest przejawem ich złośliwości. Takie zachowanie pomaga im poradzić sobie z emocjami i je uspokaja. To właśnie dlatego niektóre psiaki gryzą przedmioty należące do właścicieli, kiedy zostają same w domu. W przypadku szczeniaków, które nie potrafią jeszcze kontrolować swoich emocji, gryzienie dodatkowo może nasilić się w okresie wymiany zębów mlecznych na stałe (między trzecim, a szóstym miesiącem życia). Ze względu na fakt, że to całkiem naturalne zachowanie, nie należy za nie psiaka karać – nie przyniesie to żadnego skutku, a tylko może pogorszyć relacje z pupilem.
Sposoby na gryzącego szczeniaka
Najważniejsze jest, aby nie uczyć psa gryzienia podczas zabawy. Kiedy w trakcie wspólnego spędzania czasu pozwalamy gryźć się po rękach i nogach, nie powinniśmy być zdziwieni, że zwierzak próbuje nas chwytać zębami. Podczas zabawy należy więc zawsze mieć jakąś zabawkę – najlepsze będą oczywiście gryzaki dla szczeniaka.
Kolejną ważną kwestią jest nauka kontrolowania siły ugryzienia. Psy uczą się tego podczas zabawy z rodzeństwem – kiedy zbyt mocno złapią zębami innego psiaka, wkracza ich matka i rozdziela maluchy. Jeśli więc w trakcie zabawy zwierzak nas ugryzie, możemy głośno pisnąć i zakończyć wspólne harce. Odejście od szczeniaka w takiej sytuacji będzie też dla niego sygnałem, że nie tolerujemy tego zachowania. Dobrym rozwiązaniem jest też ćwiczenie samokontroli, do którego przydadzą się przysmaki treningowe.
Jeśli zwierzak się zagalopuje i nie może skupić na zabawce, a dodatkowo gryzie tak zapamiętale, że nie da się ignorować takiego zachowania, jedynym rozwiązaniem pozostaje jego czasowe odizolowanie. Psiaka należy wówczas wyprowadzić w spokojne i bezpieczne miejsce, gdzie będzie mógł się wyciszyć. Nie może to być jednak jego posłanie ani klatka, bo zwierzak zacznie kojarzyć te miejsca z karą.
Cierpliwość i częste ćwiczenie z psem prawidłowego zachowania powinno pomóc rozwiązać problem z gryzieniem rąk i nóg. Jeśli jednak wymienione wyżej metody nie działają, a pies ciągle chwyta nas zębami, warto rozważyć wizytę u psiego behawiorysty.