Jak pomóc kotu w upalne dni? 10 sprawdzonych porad
Wysokie temperatury nie tylko ludziom dają się we znaki. Zwierzęta również z tego powodu odczuwają dyskomfort i grozi im udar w wyniku przegrzania. Jak pomóc kotu w upały, aby do niego nie dopuścić?
- Woda z lodem do picia
Do miseczki z wodą dla pupila warto wrzucić 2-3 kostki lodu. Takie rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w sytuacji, kiedy zamierzamy wyjść z domu na kilka godzin.
- Schłodzone posłanie
Zastanawiasz się jak pomóc kotu w upalne dni? Dobrym sposobem na schłodzenie zwierzaka jest włożenie do jego posłania plastikowej butelki z zamrożoną wodą. Świetnie też przy wysokich temperaturach sprawdzą się maty chłodzące.
- Jak schłodzić kota w upały?
Jednym z kocich sposobów na schłodzenie ciała jest wylizywanie futerka. Aby pomóc zwierzakowi w upalne dni można więc jego sierść przecierać zwilżonym ręcznikiem, który zadziała tak samo jak koci język.
- Zabawy wieczorami
Nadmierny wysiłek przy wysokich temperaturach zwiększa ryzyko wystąpienia udaru. Zabawy z pupilem najlepiej jest więc zaplanować na wieczór, kiedy upał łagodnieje.
- Obniżanie temperatury w domu
Podczas upałów warto stosować kilka zasad, dzięki którym można obniżyć nieco temperaturę w domu. Przede wszystkim rozsądnie jest wczesnym rankiem zamknąć i zasłonić okna, aby wnętrze budynku się nie nagrzewało. Oczywiście najskuteczniej zadziała klimatyzacja, a jeśli jej nie mamy – sprawdzi się też wiatrak.
- Miseczki z wodą w różnych miejscach
Aby mieć pewność, że kot może w każdej chwili zaspokoić pragnienie, warto miski na wodę rozstawić w różnych miejscach w domu. Jeśli nasz pupil jest zwierzakiem wychodzącym, miseczki z wodą można ustawić także na zewnątrz, np. na tarasie.
- Jak pomóc kotu w upały: strzyżenie
Mogłoby się wydawać, że skrócenie sierści kota sprawi, że łatwiej będzie mu przetrwać wysokie temperatury. Warto jednak wiedzieć, że u kotów długowłosych sierść pełni funkcję termoregulacyjną, a samo strzyżenie bywa dla zwierzęcia ogromnym stresem. Jak pomóc kotu w upalne dni? Przede wszystkim trzeba regularnie wyczesywać futro – dzięki temu pozbędziemy się podszerstka, a kotu będzie chłodniej.
- Jedzenie na upały
W upalne dni pozostawione w miseczce jedzenie dla kota może się szybko zepsuć. Jeśli podstawę jego diety stanowi karma mokra, należy nakładać porcje, które pupil zje w całości od razu. Dokarmiasz bezdomne koty? Zostawiaj im suchą karmę, aby ograniczyć ryzyko zepsucia się pożywienia.
- Koty wychodzące – wypuszczać czy nie?
Jeśli Twój pupil jest kotem wychodzącym, nie wyrzucaj go z domu przy wysokich temperaturach na zewnątrz. Zdecydowanie bezpieczniejsze dla niego będzie przeczekanie najsilniejszych upałów w chłodnym wnętrzu i z dostępem do wody.
- Nie zostawiamy kota w aucie!
Wybierasz się w podróż z kotem lub musisz zawieźć go do weterynarza? Nigdy nie zostawiaj zwierzaka w samochodzie podczas upałów! Wnętrze auta bardzo szybko się nagrzewa, a poza tym nigdy nie wiadomo co może zatrzymać Cię w sklepie nawet przy bardzo szybkich zakupach czy w urzędzie podczas załatwiania różnych spraw.