Jak karmić szczeniaka odstawionego od mleka matki? | zoopers.pl
Jak powinno się karmić szczeniaka odstawionego od mleka matki?

Jak powinno się karmić szczeniaka odstawionego od mleka matki?

2020-08-19 | Kategoria: Pies

Szczeniak w domu to wiele radości, ale też niemało obowiązków. Jednym z nich jest karmienie malucha w odpowiedni sposób, aby zapewnić mu wszystkie składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju. Każdy świeżo upieczony właściciel młodego psiaka powinien znać podstawowe zasady żywienia pupila.

Kiedy zacząć podawać karmę?

W pierwszym miesiącu życia małe pieski powinny żywić się wyłącznie mlekiem matki, a jeśli nie jest to możliwe – specjalnymi preparatami mlekozastępczymi. Inne posiłki można wprowadzać dopiero kiedy maluch ma 4-6 tygodni. Pamiętajmy jednak, że ma to być przede wszystkim dokarmianie – młody pies ma nauczyć się jeść również inne posiłki poza mlekiem matki. W ten sposób jego układ trawienny dojrzewa i stopniowo przyzwyczaja się do innego pożywienia. Po odsadzeniu, a więc ok. 6-8 tygodnia życia szczeniaka maluch powinien już zjadać głównie karmę podawaną przez właściciela.


Jak karmić szczeniaka?

Karma dla młodego psa powinna zapewniać wszystkie składniki odżywcze potrzebne jego organizmowi do wzrostu. Jeśli zwierzak trafia do nowego właściciela, przez ok. 1-2 tygodnie powinien być karmiony tak samo, jak w „domu rodzinnym”. Nagła modyfikacja pożywienia oraz stres związany ze zmianą środowiska mogą spowodować problemy z trawieniem. Ponieważ młody pies ma zupełnie inne potrzeby niż dorosły, karma dla szczeniaka powinna zawierać więcej składników odżywczych. Jednocześnie musi ona być lekkostrawna i odpowiednia dla delikatnych jeszcze zębów. Dobrym wyborem będzie np. sucha karma Brit Care Puppy Lamb & Rice, którą można przed podaniem zwilżyć wodą. Karma mokra z kolei jest łatwa do pogryzienia, dlatego poradzą sobie z nią nawet małe zwierzęta. Każdy z wymienionych wyżej produktów przeznaczony jest dla szczeniąt, a więc cechuje się lekkostrawnością i zawiera istotne dla młodego organizmu składniki.


Jak często karmić szczeniaka?

Ze względu na większe zapotrzebowanie szczeniąt na składniki odżywcze, należy podawać im nie tylko specjalne pożywienie, ale też karmić je częściej niż psy dorosłe. Na początku rozszerzania diety pies powinien zjadać 5-6 porcji dziennie. W trzecim miesiącu życia zwierzaka częstotliwość karmienia należy zmniejszyć do czterech razy na dobę, w piątym miesiącu karmimy psa do trzech razy na dobę, zaś czworonogi powyżej siódmego miesiąca życia powinny być karmione raz lub dwa razy na dobę, zależnie od potrzeb.


Ile karmy dla szczeniaka?

Właściciele młodych psów często mają dylemat związany z wielkością porcji karmy dla pupila. Najrozsądniej jest sugerować się wskazówkami producentów umieszczanymi na opakowaniach pożywienia. Pod uwagę powinniśmy wziąć zarówno wiek psiaka, jak i jego rasę.