Jak Przyzwyczaić Kota do Transportera? | zoopers.pl
Jak przyzwyczaić kota do transportera?

Jak przyzwyczaić kota do transportera?

2023-09-13 | Kategoria: Kot

Nawet jeśli nie planujemy podróży z mruczącym pupilem, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziemy musieli go kiedyś przewieźć, np. do weterynarza. Jazda samochodem to dla wielu zwierzaków powód do stresu, zwłaszcza jeśli nie są do tego przyzwyczajone. Co zrobić, aby kot w transporterze czuł się komfortowo?

Jak oswoić kota z transporterem?

Zanim zaczniemy zastanawiać się jak przyzwyczaić kota do transportera, należy wybrać odpowiedni kontener do przewozu zwierzaka. Jazda z czworonogiem, który może swobodnie chodzić po wnętrzu auta, jest niedozwolona, ponieważ grozi to wypadkiem. Wybierając transporter należy kierować się kwestiami bezpieczeństwa – najlepiej jest zdecydować się na wykonany z trwałych materiałów model, który jednocześnie zapewni pupilowi komfort. Ważne jest, by kot w transporterze mógł się swobodnie obrócić i położyć. Zbyt ciasny i niewygodny kontenerek sprawi, że podróż będzie się zwierzakowi źle kojarzyła, dlatego koty należące do dużych ras powinny być przewożone w odpowiednio większym modelu. Pamiętajmy też, że przyzwyczajenie kota do transportera może być długotrwałym procesem, dlatego nie warto odkładać go w czasie. Zdarza się, że kontener do przewozu zwierzaków na co dzień jest schowany i wyjmujemy go tylko przed wizytą u weterynarza, a w takiej sytuacji nie ma się co dziwić, że pupilowi ten przedmiot kojarzy się źle. Oswajanie z transporterem powinno więc odbyć się jeszcze przed planowanymi podróżami, aby oszczędzić zwierzakowi stresu.

Jak nauczyć kota wchodzenia do transportera?

Oswojenie kota z transporterem może wymagać czasu i cierpliwości od właściciela zwierzaka. Przede wszystkim należy kontener umieścić w tym samym pomieszczeniu, w którym przebywa kot. Dzięki temu będzie mógł we własnym tempie zapoznać się z tym przedmiotem. Oczywiście nie należy wkładać mruczka do środka siłą. Co zrobić, żeby kot wszedł do transportera? Można go do tego zachęcić umieszczając wewnątrz koc lub ulubione zabawki pupila – znajomy zapach sprawi, że transporter będzie się kojarzył czworonogowi z bezpieczeństwem. Zachęcająco działać mogą też przekąski. Jeśli zwierzak zdecyduje się wejść do środka, od razu nagradzamy go smakołykiem, głaskaniem lub zabawą. Na tym etapie nie zamykamy drzwiczek! Jeśli pupil pomimo zachęt ma opory przed wejściem do środka, można zdjąć górną część transportera. Koty lubią wchodzić do pudełek, dlatego takie rozwiązanie bywa pomocne. Kiedy zwierzak bez problemu wchodzi do kontenera i zostaje w nim dłużej, możemy na chwilę zamknąć drzwiczki i stopniowo wydłużać ten czas. Kolejny etap to przenoszenie pupila w transporterze – na początku na bardzo małych dystansach, które z czasem będą wydłużane. Pamiętajmy, aby ćwiczyć regularnie, bo w ten sposób mruczek będzie miał szanse stopniowo przyzwyczaić się do kontenera.

Przyzwyczajenie kota do transportera może trwać trochę czasu, zwłaszcza jeśli kontener źle kojarzy się zwierzakowi, np. wyłącznie z wizytami u weterynarza. Czasem lepszym rozwiązaniem bywa zakup zupełnie innego modelu – wówczas pupil nie ma przykrych skojarzeń, a oswojenie kota z transporterem w innym kolorze i kształcie bywa łatwiejsze, niż próby przekonania go do używanego wcześniej egzemplarza.

Jak uspokoić kota w transporterze?

Nawet jeśli wiemy jak oswoić kota z transporterem, a proces przyzwyczajania zwierzaka do kontenera przebiegł pomyślnie, może się zdarzyć, że będzie on zestresowany podczas podróży. Dzieje się tak np. u czworonogów z chorobą lokomocyjną – dla nich jazda samochodem czy innym pojazdem jest nieprzyjemna, nawet jeśli akceptują kontener. Choroba lokomocyjna objawia się na różne sposoby – mruczek może być nadmiernie pobudzony lub przeciwnie – apatyczny i osowiały. Oprócz zmiany zachowania obserwuje się też obfite ślinienie, ziewanie, wymioty i biegunkę, a czasem również utratę kontroli nad oddawaniem moczu. Jeśli kot ma chorobę lokomocyjną lub podróżowanie powoduje u niego silny stres, warto skonsultować się z weterynarzem, który zaproponuje odpowiednio dobrane preparaty uspokajające. Pamiętajmy, że niektóre z nich należy podawać wcześniej, aby zadziałały we właściwy sposób. Oczywiście pomocne będzie też umieszczenie w transporterze zabawek lub koca o znajomym zapachu – dzięki temu zwierzak poczuje się bezpieczniej. Można też na ok. pół godziny przed planowaną podróżą zastosować specjalne spraye zawierające feromony wewnątrz kontenera. Są one całkowicie bezpieczne i pomagają się wyciszyć, dlatego w połączeniu ze środkami uspokajającymi sprawią, że kot w transporterze poczuje się pewniej.