Jak skutecznie zwalczyć pchły u naszego psa?
Pchły to niewielkie owady żywiące się krwią zwierząt i ludzi. Psy najczęściej atakuje pchła… kocia, jednak zwierzak ten może paść również ofiarą pcheł kurzych, żerujących na jeżach czy ludzkich, i oczywiście pcheł psich. Są one przenoszone poprzez kontakt z innym zwierzęciem, np. podczas wspólnej zabawy, a ponieważ w naszych mieszkaniach panują idealne warunki sprzyjające szybkiemu rozmnażaniu się pcheł, warto jak najszybciej się ich pozbyć.
Domowe sposoby na pchły u psa
Bezpiecznym domowym sposobem na pozbycie się pcheł u psa jest spryskanie sierści zwierzęcia roztworem wody i octu (1 szklanka octu na 4 litry ciepłej wody) i pozostawienie do wyschnięcia. Ocet zabija pchły, ale nie powoduje alergii, dlatego można taką mieszankę stosować bez obaw. Innym sposobem na te pasożyty jest wykąpanie psa z użyciem specjalnego szamponu i wyczesywanie pcheł za pomocą gęstego grzebyka. Oprócz tego należy dokładnie odkurzyć mieszkanie, a następnie umyć rurę odkurzacza, a także wyprać legowisko czworonoga. Dobrym rozwiązaniem jest też umycie podłóg wodą z dodatkiem octu, aby pozbyć się pcheł z otoczenia zwierzaka. Niektórzy wykorzystują olejki eteryczne – np. cedrowy lub lawendowy – jako sposób na odstraszenie pcheł. Chociaż mogą one zapobiegać inwazji pasożytów, to jednak nie zadziałają na osobniki już obecne na skórze pupila czy jego legowisku. Domowe sposoby na pchły u psa zazwyczaj są mało skuteczne i nawet jeśli pozwolą pozbyć się tych pasożytów, to nie zapobiegają ich ponownej inwazji. Zdecydowanie rozsądniej jest zwalczać je sięgając po specjalne środki dostępne w sklepach zoologicznych. Nie tylko pozwalają one skutecznie i szybko pozbyć się pcheł u psa, ale działają też często na kleszcze, wszy i wszoły, a ponadto znacznie zmniejszają ryzyko, że zwierzak złapie nieproszonych gości podczas spaceru.
Odpowiedni preparat na pchły dla psa
Aby zapobiec intensywnemu rozmnażaniu się pcheł, należy jak najszybciej sięgnąć po specjalny preparat na pchły dla psa, np. w postaci kropel aplikowanych na skórę pomiędzy łopatkami zwierzęcia. Taki środek zabezpieczy też pupila przed kleszczami, a także przed wszami i wszołami. Dodatkową zaletą jest również fakt, że hamuje on rozwój jaj i larw pcheł na sierści, ale i w otoczeniu psa, a więc np. w legowisku. A jak rozpoznać, że mamy problem? O inwazji pcheł świadczy najczęściej drapanie się psa i podgryzanie najbardziej swędzących obszarów na ciele, a więc okolic uszu, pleców, nasady ogona, brzucha i wewnętrznej strony ud. Na skórze pupila można też zauważyć wówczas miejscowe reakcje skórne. Przy szczególnie silnych inwazjach pchły zobaczymy gołym okiem, zdarza się jednak, że problem z tymi owadami nie objawia się niczym szczególnym. Dla zyskania pewności można przeczesać sierść pupila gęstym grzebieniem, a następnie wyczesane w ten sposób zanieczyszczenia umieścić na białej kartce i skropić wodą. Ponieważ pokarmem pcheł jest krew żywiciela, ich odchody po kontakcie z wodą zabarwią kartkę na czerwono.
Jak pozbyć się pcheł u psa – profilaktyka
Psy uwielbiają spacery i buszowanie po zaroślach, jednak takie zabawy mogą skończyć się inwazją pcheł lub złapaniem kleszczy. Warto więc zapobiegać niebezpiecznym sytuacjom i zabezpieczyć pupila przed niechcianymi gośćmi. Świetnym rozwiązaniem jest obroża przeciwpchelna i przeciwkleszczowa Foresto, która nie tylko pomaga uporać się z już trwającą inwazją tych owadów, ale też im zapobiega. Dodatkowo chroni ona bezpośrednie otoczenie zwierzaka przed rozwojem larw pcheł i działa również na kleszcze. Alternatywą dla tego środka jest obroża przeciwpchelna Sabunol działająca przez pięć miesięcy. Ze względu na zawartość permytryny nie można jednak stosować jej u kotów. Warto wiedzieć, że tego typu obroże świetnie sprawdzają się zarówno w zwalczaniu pcheł, jak i w działaniach profilaktycznych i mogą uchronić psy przed pasożytami. Mogłoby się wydawać, że pchły stanowią uciążliwy problem głównie ze względu na świąd, jaki powodują gryząc żywiciela. Inwazja tych owadów nierzadko przyczynia się do alergicznego pchlego zapalenia skóry powodującego silny świąd, a w przypadku zwierząt cierpiących jednocześnie na choroby skórne zmasowany atak pcheł może prowadzić do anemii. Ponadto pchły mogą przenosić tasiemca psiego. Szybkie pozbycie się nieproszonych gości i odpowiednie działania profilaktyczne są więc istotne dla zdrowia i samopoczucia naszych ulubieńców.
Jak odpchlić szczeniaka w bezpieczny sposób?
Może się okazać, że pasożyty ma przygarnięty z ulicy lub adoptowany szczeniak. Maluch wówczas intensywnie się drapie, popiskuje i okazuje niepokój. Co robić w takiej sytuacji? Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że preparaty na pchły dla psa dorosłego nie powinny być stosowane u młodych zwierząt. Organizm szczeniaka nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, dlatego może nie poradzić sobie ze środkami chemicznymi zawartymi w środkach na pasożyty. Podawanie nieodpowiednio dobranych preparatów skutkuje nagromadzeniem w organizmie psiaka toksyn, a co za tym idzie – prowadzi do wymiotów, duszności, paraliżu, a nawet do uszkodzenia narządów wewnętrznych. Jak odpchlić szczeniaka, aby skutecznie pozbyć się problemu, ale nie zrobić krzywdy maluchowi? Najrozsądniej jest skonsultować się z weterynarzem. Lekarz dobierze odpowiedni środek, który może być stosowane u zwierząt poniżej ósmego miesiąca życia. Do specjalisty powinniśmy się udać także w sytuacji, kiedy zauważymy pchły u ciężarnej lub karmiącej suki. W tym przypadku musi ona otrzymać preparaty, które nie będą szkodliwe dla młodych.