Jak wykąpać kota? Poradnik pierwszej kąpieli | zoopers.pl
Jak wykąpać kota? Poradnik pierwszej kąpieli dla właściciela

Jak wykąpać kota? Poradnik pierwszej kąpieli dla właściciela

2020-12-07 | Kategoria: Kot

  1. Pierwsza kąpiel kota
  2. Jakie koty się kąpie?
  3. W pojedynkę czy z pomocą?
  4. Jaki wybrać szampon dla kota?
  5. Co znajdziemy w składzie kosmetyków dla kotów?
  6. Jak wykąpać kota?
  7. Po kąpieli
  8. Podsumowanie

Wśród miłośników kotów nadal dochodzi do sporów w kwestii kąpieli. Z jednej strony pokutuje mit, że nie lubią one wody, a z drugiej istnieje potrzeba, by futro domowego kota wyglądało na czyste i zadbane.

Nie można zaprzeczyć, że to bardzo czyste zwierzęta. Pielęgnacja futerka zajmuje im od dwóch do czterech godzin dziennie! Czy należy zatem ingerować w kocią higienę? Otóż są sytuacje, w których warto pomóc kotu w zadbaniu o jego sierść. Nie wszystkie koty są w stanie samodzielnie poradzić sobie z utrzymaniem higieny. Najczęściej dotyczy to kotów chorych, w okresie rekonwalescencji i trapionych przez pasożyty. Ponadto długa sierść może się kołtunić, co utrudni samodzielne czyszczenie skóry i podszerstka (krótkich, gęstych, miękkich włosów pod okrywą włosową spełniających funkcję ochrony termoizolacyjnej). Czasem koty ubrudzą się czymś nietypowym – sadzą z kominka, olejem jadalnym lub substancją szkodliwą, którą należy jak najszybciej usunąć.

Innym powodem, dla którego właściciele decydują się na kąpiel swojego pupila są wystawy kotów rasowych. Sędziowie felinologiczni niejednokrotnie podkreślali, że wystawy kotów rasowych to konkurs piękności, możliwość promocji ras i hodowli, dlatego zwierzęta pokazywane na nich powinny być w swojej najlepszej kondycji. Odpowiednio dobrane kosmetyki pozwalają na uwydatnienie pożądanych cech – np. miękkiej tekstury, intensywności koloru, puszystości.

Jeśli zachodzi potrzeba kąpieli to jak najlepiej się do niej przygotować? Jak ograniczyć zwierzęciu stres? Jak dobrać odpowiednie kosmetyki? Czy jesteśmy w stanie wykąpać kota w pojedynkę? Jak nie dać się zaskoczyć? Poniższe wskazówki pozwolą na odpowiednie przygotowanie się i rozwieją wiele wątpliwości.


Pierwsza kąpiel kota

Do zabiegów pielęgnacyjnych warto przyzwyczajać już młode zwierzęta. Kocięta od 8 tygodnia życia mogą być uczone pielęgnacji uszu, zębów, oczu i skracania pazurków. Z kociętami po 12 tygodniu życia w dobrym stanie zdrowia można spróbować pierwszej kąpieli. Dorosłe koty trudniej przekonać do polubienia takich nowości, jednak z każdą, dobrze przeprowadzoną kąpielą powinno być łatwiej.
 

Jakie koty się kąpie?

Nie ma w tej kwestii ograniczeń – niewskazane jest poddawanie kąpieli kotek w ciąży, kotek karmiących potomstwo, kotów z otwartymi ranami skóry. Kąpieli wymagają szczególnie koty długowłose w celu oczyszczenia i odżywienia włosa, zapobiegania tworzenia się kołtunów i plątania sierści.

Koty z chorobami skóry, pasożytami (pchły, wszoły) wymagają kąpieli w specjalistycznych szamponach w celu oczyszczenia skóry z pasożytów, ich odchodów i złuszczonego nabłonka (łupieżu).

Wspólnym objawem alergii skórnej i obecności pasożytów może być intensywny świąd, dlatego lekarz weterynarii może zalecić kąpiel w szamponie z chlorheksydyną lub alantoiną.

Po przeprowadzonej kuracji leczniczej skóra będzie wymagała wsparcia w regeneracji – wskazane będą
szampony intensywnie nawilżające i odżywcze, na przykład oparte na D-pantenolu, substancjach oleistych i wyciągu z owsa.

Pielęgnacja kota wystawowego będzie różniła się od pielęgnacji pozostałych kotów sugerowanymi kosmetykami i efektem, jaki chcemy osiągnąć. Stosowane są dodatkowo np. odżywki nadające teksturę lub uwydatniające kolor oraz spraye dodające objętości. Zobacz nasz profesjonalny szampon dla kotów długowłosych
.
 

W pojedynkę czy z pomocą?

Warto mieć drugą osobę do pomocy, przytrzymania kota oraz podawania potrzebnych rzeczy, jednak przeprowadzenie kąpieli w pojedynkę jest możliwe.
 

Jaki wybrać szampon dla kota?

Warto poradzić się lekarza weterynarii, który dobrze zna naszego kota, szczególnie jeśli ostatnio chorował. Obsługa w gabinecie weterynaryjnym może doradzić odpowiednią substancję czynną w zależności od potrzeb pacjenta. O pomoc w wyborze kosmetyków do przygotowania na wystawę powinniśmy poprosić hodowcę, groomera lub obsługę sklepu zoologicznego.

Możemy też samodzielnie dokonać oceny stanu skóry i sierści udzielając odpowiedzi na parę pytań. Czy sierść i skóra naszego kota są zabrudzone? Czy sierść zbija się w tzw. strąki, elektryzuje się lub kołtuni? Czy widoczny jest łupież, czy kot nerwowo wylizuje sobie sierść? Czy sierść ma zapach nieprzyjemny czy neutralny? Czy jednak wygląda zdrowo, wymaga jedynie odświeżenia?

Zabrudzenia pochodzące od piasku, roślin, insektów będą stale powracać u kota, który swobodnie wychodzi na zewnątrz. Intensywny zapach może występować u niekastrowanych kocurów oraz u kotów w stanie choroby – chorób z przewodu pokarmowego, chorób zębów, chorób układu moczowego, alergii skórnych. Stany chorobowe wymagają diagnostyki i terapii, kąpiel nie jest pierwszą potrzebą w tym wypadku.

U kotów krótkowłosych w kąpieli należy unikać obciążania włosa olejkami i odżywkami. Najczęściej kąpiel w jednym dobrze dobranym szamponie wystarczy, by sierść odzyskała świeży wygląd.

U długowłosych kotów, o sierści skłonnej do kołtunienia i elektryzowania warto zadbać o odpowiednie odżywienie i nawilżenie włosów.

 

Co znajdziemy w składzie kosmetyków dla kotów?

Przede wszystkim powinny się tam znaleźć delikatne środki myjące – skóra zwierząt nie jest poddawana czynnościom higienicznym tak często jak nasza. Jest mniej odporna na ich działanie i bardziej skłonna do podrażnień.

W szamponach dla zwierząt znajdziemy ekstrakty i olejki roślinne, regenerujący D-pantenol i substancje lecznicze i łagodzące. Chlorheksydyna wykazuje właściwości antybakteryjne, ketokonazol i związki siarki działają przeciwgrzybiczo. Składniki roślinne regulują wydzielanie serum, nawilżają i wspomagają regeneracje skóry i działają łagodząco. Dodatek olejku z drzewa herbacianego wspomaga działanie antybakteryjne i przeciwgrzybiczne oraz przeciwwirusowe. Olej kokosowy utrzymuje nawilżenie skóry i sierści. Aloes jest częstym składnikiem kosmetyków ze względu na nawilżające i regenerujące właściwości. Wyciągi z owsa sprawdzają się w stanach podrażnienia skóry, łagodzą świąd i wspomagają regenerację. Zobacz nasz szampon hipoalergiczny z dodatkiem aloesu
.

Dobroczynny wpływ na wygląd sierści będą miały olejki (olej norkowy), ceramidy i proteiny w kosmetykach dla zwierząt. Tworzą one warstwę ochronną na powierzchni włosa, zapobiegają plątaniu i uszkodzeniom, nadają blask. Zobacz szampon z olejkiem norkowym
.

Niektóre szampony zawierają aromat kocimiętki
, który działa relaksująco i ma za zadanie obniżać stres spowodowany kąpielą.
 

Jak wykąpać kota?

Kot powinien być dokładnie wyczesany i pozbawiony kołtunów, gdyż tzw. martwe włosy będą utrudniały dostęp szamponów do najgłębszych warstw włosów i do skóry. Skołtuniona sierść podczas kąpieli sama magicznie nie wypadnie – dookoła mogą zrobić się kolejne skołtunienia.

Inne zanieczyszczenia powinny być usunięte ręcznie lub z pomocą gęstego grzebienia – przyklejony piasek, fragmenty roślin, pchły i pozostałe pasożyty.

Wskazane jest skrócenie pazurków.

Wszystkie niezbędne akcesoria należy wcześniej przygotować:
  • minimum 3 duże ręczniki dobrze chłonące wodę,
  • stabilny stołek (odwrócona miska, podest, stopień), by kot mógł swobodnie na nim usiąść (kot nie czuje się pewnie siedząc w wodzie, poza tym dokładne spłukanie kosmetyków będzie niezwykle trudne),
  • plastykowy kubek, ponieważ niektóre szampony należy rozcieńczyć wodą,
  • kosmetyki,
  • grzebień, szczotka, suszarka – będą potrzebne po kąpieli.

Należy zamknąć okna i ograniczyć przeciągi by zmniejszyć ryzyko przeziębienia.

Temperatura wody musi być dostosowana do temperatury ciała kota (38oC-39oC) i nieco cieplejsza od tej, w której sami czulibyśmy się komfortowo. Kot będzie znacznie silniej odczuwał dyskomfort z powodu nieodpowiedniej temperatury.

Kota można przytrzymać w okolicy karku i łopatek. Należy unikać znalezienia się w zasięgu zębów i pazurów – w stresie może zrobić nam krzywdę. Rozpoczynamy od dokładnego zmoczenia sierści i skóry. Wybrany kosmetyk należy użyć zgodnie z wskazówkami producenta, omijając okolice oczu, wnętrza ucha, warg i nosa. Niektóre kosmetyki trzeba rozcieńczyć z wodą, a inne wymieszać lub spienić. Jedną z informacji, jakie mogą znaleźć się na opakowaniu jest również zalecenie, by kosmetyk pozostawić na sierści przez określony czas przed spłukaniem – umożliwia to jego efektywne działanie.

Dokładne spłukanie kosmetyku pod bieżącą wodą jest niezwykle ważne – zajmuje najczęściej więcej czasu niż początkowe czynności. Następnie jeszcze w wannie lub pod prysznicem usunąć nadmiar wody i owinąć kota w ręcznik, zmieniając go po każdym przemoczeniu.

 

Po kąpieli

Zapewnijmy kotu spokój i możliwość wyschnięcia w ciepłym pomieszczeniu oraz częstą wymianę ręczników na suche. Sierść można rozczesać grzebieniem lub szczotką ze szczególną ostrożnością i bez zbędnego wyrywania jej.

Kot po kąpieli może intensywnie wylizywać jeszcze mokrą sierść – wskazane jest podanie pasty odkłaczającej
 (na pilobezoary), gdyż z pewnością połknie więcej sierści niż zazwyczaj.
 

Podsumowanie

Udowodniliśmy, że kąpiel kota to nie fanaberia. Koty najczęściej same potrafią zadbać o pielęgnacje i nie są fanami zabaw w wodzie, jednak czasem kąpiel jest wskazana, by usunąć toksyczne zanieczyszczenia, wspomóc terapię chorób skóry lub przywrócić świeży wygląd i zapach. Dobrze przeprowadzona kąpiel w odpowiednich warunkach z zachowaniem spokoju właściciela nie będzie dla zwierzęcia traumą, a jedynie rutynowym zabiegiem. Starajmy się jednak nie przesadzać z częstością zabiegów pielęgnacyjnych u naszych mruczków.