Jak nauczyć dorosłego psa czystości? Zobacz! | zoopers.pl
Jak nauczyć dorosłego psa czystości?

Jak nauczyć dorosłego psa czystości?

2020-03-02 | Kategoria: Pies

Załatwianie swoich potrzeb fizjologicznych w domu jest dużym kłopotem zarówno w przypadku szczeniąt, jak i psów dorosłych. Dlatego nauka czystości to jeden z podstawowych wymogów harmonijnego życia z psem pod jednym dachem. Co zrobić, by szczeniak załatwiał się na zewnętrz i jak nauczyć dorosłego psa czystości?

Jak uczyć psa czystości?

W przypadku szczeniąt, nauka czystości jest dość łatwa, choć wymaga od właściciela nieco poświęcenia. Pamiętać trzeba, że psie dzieci mają mały pęcherz, więc sikają bardzo często. W pierwszych kilkunastu tygodniach życia mogą załatwiać swoje potrzeby nawet co godzinę. Dlatego też, podstawową kwestią jest częste wyprowadzanie pieska na dwór, by miał jak najwięcej okazji do załatwiania się właśnie tam. Plusem jest fakt, że psy zwykle preferują załatwianie się na trawie, za to unikają sikania w okolicach swojego legowiska czy miski. Niestety te tereny zwykle nie obejmują całego metrażu mieszkania, dlatego młodego pieska należy nauczyć zasad panujących w domu. Wyprowadzać szczenię należy zaraz po przebudzeniu, po zabawie i niedługi czas po jedzeniu. Aby nauka przebiegła szybciej, warto chwalić i nagradzać pieska za załatwianie się w pożądanym przez nas miejscu. Można również wykorzystać specjalny spray zachęcający do załatwiania się psa w oznaczonym miejscu.

W przypadku dorosłego psa załatwiającego się w domu, nauka czystości nieco się komplikuje, gdyż taki pies zwykle zdążył już sobie utrwalić pewien wzorzec zachowania. Nigdy nie wolno karać psa za załatwianie się w domu czy zmuszać go do wkładania nosa we własne odchody. To okrutne postępowanie może jedynie osłabić naszą więź z pupilem i z pewnością nie przyniesie oczekiwanych przez nas rezultatów. Aby oduczyć psa niepożądanego zachowania, w pierwszej kolejności należy usunąć wszelkie ślady moczu i innych odchodów w domu, gdyż zwierzęta zwykle mają tendencję do załatwiania się tam, gdzie wcześniej. Najlepsze efekty daje w tym przypadku wykorzystanie takich preparatów jak
 neutralizator zapachów.
Niepożądane zapachy można usunąć również piorąc w pralce niektóre przedmioty mające kontakt z psem z użyciem bezpiecznego dla zwierzęcia i przyjemnie pachnącego płynu do prania
. Pomocny w walce z przyzwyczajeniami psa może być również odstraszacz, czyli specjalny płyn zniechęcający psa do przebywania, a tym samym załatwiania się w określonych miejscach.


Jak nauczyć psa załatwiania się na dworze?

Jak już wspomnieliśmy, niezbędne jest regularne wyprowadzanie psa, by miał możliwość załatwić się tam, gdzie tego chcemy. W przypadku dorosłego psa, warto zwrócić uwagę na to, jak często się załatwia w domu oraz o jakiej porze. Posiadając tę wiedzę, wystarczy wyprowadzać psa nieco wcześniej i mamy dużą szansę, że wypróżni się na zewnątrz. Po właściwej toalecie warto nagradzać psa i entuzjastycznie chwalić, gdyż w ten sposób damy pupilowi do zrozumienia, co jest zachowaniem pożądanym i dla niego opłacalnym.


Jak uzyskać ładny zapach psiej sierści?

Nie tylko psie odchody wprowadzają do domu nieprzyjemne zapachy. Również sierść naszego ulubieńca może czasem emitować nieprzyjemną woń. Z tego względu niezbędnym jest regularne szczotkowanie psa, co pozwala na wentylację skóry i usuwanie martwej sierści. Higienę włosa można w razie potrzeby dopełnić kąpielą.