Jak przywyczaić do siebie koty? Krok po kroku | zoopers.pl
Jak przyzwyczaić do siebie dwa koty? Poradnik

Jak przyzwyczaić do siebie dwa koty? Poradnik

2022-06-08 | Kategoria: Kot

Niektórzy decydują się na adopcję dwóch kotów z jednego miotu, co rozwiązuje problem oswajania zwierząt ze sobą. Nierzadko jednak zdarza się sytuacja, kiedy właściciel mruczącego pupila postanawia przyjąć pod swój dach kolejnego kota. Co zrobić, aby proces poznawania się zwierzaków przebiegał w dobrej atmosferze i nie przysparzał stresów?

Jak przyzwyczaić do siebie koty – najważniejsze zasady

Planujesz adopcję nowego zwierzaka i nie wiesz jak przyzwyczaić do siebie koty? Pamiętaj, że wiele zależy od charakteru konkretnego osobnika – niektóre mruczki są towarzyskie i nie będą miały większych problemów z akceptacją innego przedstawiciela swojego gatunku, inne zaś potrzebują sporo czasu, aby oswoić się z nowym członkiem rodziny. Najłatwiejsze zadanie mają osoby, które przyjmują pod swój dach dwoje kociąt, ale oczywiście nie zawsze jest to możliwe. Jak przyzwyczaić do siebie koty dorosłe? Przede wszystkim nie powinniśmy się spieszyć. Aby oswajanie zwierząt ze swoją obecnością przebiegało bez większych stresów, należy uzbroić się w cierpliwość i przez kilka dni nie dopuszczać do bezpośredniego spotkania kotów ze sobą. Podczas izolacji poznają one tylko swój zapach, dzięki czemu mogą stopniowo przyzwyczajać się do drugiego mruczka.

Wprowadzenie drugiego kota do domu krok po kroku

Jeśli planujemy wprowadzenie drugiego kota do domu, w którym mieszka już inny zwierzak, konieczne jest zapewnienie nowemu lokatorowi spokojnego miejsca. Najlepiej, jeśli to będzie oddzielne pomieszczenie, w którym znajdzie się wszystko dla kota, co będzie mu potrzebne, a więc kuweta, posłanie oraz pojemniki na wodę i jedzenie. Na pierwszym etapie oswajania zwierząt nie powinny się one ze sobą spotkać, jednak muszą poznać swój zapach. Dobrym rozwiązaniem jest więc położenie koców na legowiska każdego z nich, które później będzie można położyć w pobliżu miski drugiego ze zwierząt. W ten sposób oba pupile będą mogły zapoznać się z wonią drugiego kota, a ponadto będą ją kojarzyły z czymś pozytywnym (jedzenie). Kolejny etap to poznawanie się przez szybę lub uchylone drzwi pod kontrolą właścicieli. Jeśli takie spotkanie przebiegnie bez agresywnych reakcji, zwierzaki mogą spotkać się już osobiście.

Jak przyzwyczaić dużego kota do małego

Jeśli mamy w domu dorosłego kota i chcemy adoptować kociaka, postępujemy podobnie, jak w przypadku dorosłych zwierząt. Ważna jest więc izolacja oraz stopniowe przyzwyczajanie pupili do swojego zapachu. Pamiętajmy też, że pierwsze spotkania powinny odbywać się w obecności właścicieli, aby można było zareagować w razie agresji. Syczenie czy stroszenie sierści na pierwszym etapie znajomości to nic nadzwyczajnego, jeśli jednak starszy kot atakuje młodszego kolegę pomimo upływu czasu i stopniowego wprowadzania nowego lokatora, być może konieczna jest wizyta u behawiorysty, który doradzi jak przyzwyczaić dużego kota do małego w bezpieczny dla obu stron sposób.