Jaki żwirek dla kota, żeby nie śmierdziało? | zoopers.pl
Jaki żwirek dla kota, żeby nie śmierdziało w domu?

Jaki żwirek dla kota, żeby nie śmierdziało w domu?

2020-11-05 | Kategoria: Kot

Posiadanie kota wiąże się z koniecznością zorganizowania dla niego toalety w domu. Do wyboru mamy kilka rodzajów żwirku. Różnią się one zarówno pod względem materiału, z jakiego zostały wyprodukowane, jak i ceny czy wreszcie możliwości pochłaniania nieprzyjemnych zapachów. Jaki żwirek dla kota sprawdzi się najlepiej, żeby nie śmierdziało w mieszkaniu?

Żwirek drewniany

Drewniany żwirek dla kota może mieć postać trocin lub granulek. Doskonale radzi sobie z pochłanianiem nieprzyjemnych zapachów, a dodatkowo ułatwia utrzymanie czystości w kociej toalecie. Pod wpływem wilgoci zbija się w większe grudki, które można łatwo usunąć i spuścić w ubikacji. Na rynku znaleźć można również produkty tego typu, które rozpadają się na trociny, kiedy kot odda mocz. Żwirek drewniany, chociaż należy do droższych, jest też bardziej wydajny.

Żwirek kukurydziany

Podobnie jak ten drewniany, żwirek kukurydziany to całkowicie biodegradowalny produkt pochodzenia roślinnego. On również doskonale radzi sobie z pochłanianiem nieprzyjemnych zapachów, a ponieważ zbija się w większe grudki pod wpływem moczu, łatwo jest usuwać nieczystości z kociej toalety.


Żwirek silikonowy dla kota

Ta nazwa jest nieco myląca, bo tak naprawdę ten rodzaj żwirku wykonany jest z silikatu. Ma on postać kryształków przypominających pokruszone szkło, w dotyku przypomina zaś tworzywo sztuczne. Największą jego zaletą jest z pewnością wygoda – żwirek silikonowy pochłania mocz i zamyka wewnątrz granulek. Dzięki temu nie ma konieczności sprzątania kuwety za każdym razem, kiedy pupil skorzysta z toalety. Właścicielowi pozostaje wymienić cały żwirek, gdy zrobi się żółty, i usuwać odchody zwierzaka. Ponieważ tego typu żwirki dobrze pochłaniają nieprzyjemne zapachy, będą dobrym wyborem w przypadku osób, dla których ta cecha jest priorytetem.

Żwirek bentonitowy

Należy do najtańszych, dlatego jest dość popularny. Żwirek bentonitowy nieco gorzej radzi sobie ze skutecznym pochłanianiem zapachów w porównaniu do wymienionych wyżej produktów. Pod wpływem moczu zbija się w grudki, jednak nie można go spuszczać w toalecie.

Jak zminimalizować przykry zapach?

Wybór odpowiedniego żwirku to podstawa, aby ograniczyć nieprzyjemny zapach kociego moczu w mieszkaniu. Ważne jest również częste sprzątanie toalety pupila. Regularne usuwanie z kuwety odchodów i grudek powstałych w wyniku działania wilgoci z pewnością pomoże uporać się z przykrymi zapachami. Dobrym rozwiązaniem może być również zamykana kuweta.