Karma bytowa dla kota: co to znaczy?
Właściwe żywienie kota zapewnia zwierzakowi zdrowie, a także dobrą kondycję i samopoczucie. Odpowiedzialny właściciel musi więc zadbać o wybór wysokiej jakości karmy, która dostarczy zwierzakowi składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach. Do wyboru ma m.in. karmy bytowe dla kota oraz te uzupełniające. Czym się różnią i na co zwracać uwagę podczas zakupów?
Czym jest karma bytowa dla kota?
Producenci żywności dla zwierząt domowych mają w swojej ofercie karmy mokre i suche w różnych wersjach smakowych, co pozwala znaleźć propozycję, którą zaakceptuje nawet najbardziej wybredny pupil. Oprócz tego można znaleźć podział na karmy bytowe dla kota i te uzupełniające. Czym się różnią? Pierwsze z wymienionych mogą być podstawą kociej diety, stąd też nazywane są inaczej karmą podstawową. Ponieważ koty są zwierzętami mięsożernymi, właśnie mięso powinno stanowić największą część składu takiego pożywienia. Oprócz tego znajdują się w nim suplementy, aby zapewnić odpowiednią ilość witamin, minerałów, nienasyconych kwasów tłuszczowych i tauryny. Karma uzupełniająca z kolei może stanowić uzupełnienie kociej diety, podaje się ją raz na jakiś czas i traktuje jak przekąskę.
Jak wybierać karmy bytowe dla kota?
Przede wszystkim należy zwracać uwagę na skład pożywienia – na pierwszym miejscu listy składników powinno znaleźć się mięso. Najlepiej jest wybierać produkty bez zbóż oraz sztucznych konserwantów i aromatów. Wielu właścicieli kotów zastanawia się co jest lepszym wyborem – karmy suche czy mokre. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Karma sucha jest bardziej trwała, sprzyja usuwaniu osadu nazębnego, łatwo wydzielić jej odpowiednią porcję, a ze względu na małą zawartość wody stanowi bardziej kaloryczne pożywienie. Karma mokra z kolei po otwarciu musi zostać szybko zużyta, za to uznawana jest za bardziej smakowitą, a przy tym ma mniej kalorii w tej samej ilości pożywienia. Można kupić ją w opakowaniach o różnej pojemności – w saszetkach, aluminiowych tackach bądź puszkach. Kupując karmę trzeba też pamiętać, że zwierzęta w różnym wieku mają nieco inne zapotrzebowanie na konkretne składniki odżywcze. Oznacza to, że dla kota w podeszłym wieku powinniśmy wybrać nieco inną karmę bytową, niż dla dorosłego zwierzaka albo kilkutygodniowego kociaka.
Karmy bytowe dla kota a karmy weterynaryjne
W ofercie producentów żywności dla zwierząt domowych znaleźć można jeszcze karmę weterynaryjną przeznaczoną dla pupili z określonymi problemami zdrowotnymi, jak np. kłopoty z nerkami, nadwaga czy alergie pokarmowe. Tego typu produkty należy podawać tylko na zalecenie lekarza weterynarii. Zdarza się, że trzeba je stosować tylko przez jakiś czas, np. w czasie leczenia konkretnych schorzeń i rekonwalescencji, ale niekiedy stają się one podstawą diety kota z przewlekłymi chorobami.