Kocie Kawiarnie w Polsce: Co to Jest i Gdzie Szukać? | zoopers.pl
Kocie kawiarnie w Polsce

Kocie kawiarnie w Polsce

2023-10-18 | Kategoria: Kot

Pomysł na kawiarnie, w których można wypić kawę lub herbatę i zjeść coś słodkiego w towarzystwie mruczących czworonogów, zrodził się w tajwańskim Tajpej. Później tego typu miejsca licznie powstawały w Japonii i innych krajach, a w Polsce pierwsza kocia kawiarnia została otwarta w 2015 roku w Krakowie. Dziś lokale oferujące smaczne dania i obecność zwierzaków można spotkać w całym kraju.

Na czym polega kocia kawiarnia?

Kocie kawiarnie zyskały sobie niemałą popularność na całym świecie. Czym się wyróżniają? To nic innego, jak kawiarnie, w których mieszkają koty. Lokale tego typu są dostosowane do potrzeb zwierzaków, a więc mają one do dyspozycji legowiska czy specjalne kładki oraz zaciszne miejsca do odpoczynku. Osoby odwiedzające kocie kawiarnie mogą napić się kawy lub herbaty, zjeść coś smacznego, ale też pobawić się z czworonogami lub je głaskać, o ile zwierzęta wyrażą taką chęć. Dodatkowym celem tego typu miejsc jest promowanie adopcji – rezydenci kocich kawiarni to zazwyczaj zwierzaki szukające kochającego domu. Oprócz tego nierzadko organizowane są w nich np. zbiórki na lokalne schroniska bezdomnych zwierząt. Jeśli więc lubisz koty, ale z różnych powodów nie możesz przygarnąć mruczącego czworonoga lub przeciwnie – planujesz adopcję zwierzaka, idealnym miejscem na kawę i deser może okazać się właśnie kocia kawiarnia. Polska ma kilkanaście takich miejsc zlokalizowanych w dużych miastach. Warto odwiedzić chociaż kilka z nich, zwłaszcza jeśli kochasz zwierzęta.

Czy do kociej kawiarni można przyjść z kotem?

Chociaż mogłoby się wydawać, że kocia kawiarnia to idealne miejsce, by odwiedzić je ze swoim czworonogim, w rzeczywistości jest to zdecydowanie zły pomysł. Dlaczego? O relacje pomiędzy stałymi rezydentami kawiarni dbają specjaliści. Wprowadzenie zupełnie obcego kota może doprowadzić do nieprzyjemnych sytuacji oraz do stresu zwierząt – zarówno tych mieszkających w kawiarni, jak i odwiedzających lokal. Z tych samych powodów do kociej kawiarni nie powinniśmy wprowadzać psów.

Czy dzieci mogą odwiedzić kocią kawiarnię?

Każda kocia kawiarnia w Polsce ma swój regulamin, z którym trzeba zapoznać się przed planowaną wizytą. Określa on m.in. czy konkretne miejsca mogą odwiedzać dzieci. Większość z nich ma pewne ograniczenia wiekowe, a więc np. mogą w nich gościć dzieciaki w wieku od 6, 10 czy nawet 14 lat. Tego typu obostrzenia mają na celu zapewnienie zwierzakom bezpieczeństwa i pełnego komfortu. Niektóre dzieci, zwłaszcza te młodsze, mogą nie rozumieć, że jeśli kot unika kontaktu, nie należy go do tego zmuszać. Aby więc ograniczyć niebezpieczne sytuacje i zaoszczędzić czworonogom stresu, a gościom zadrapań, właściciele kocich kawiarni ustalają minimalny wiek odwiedzających lokal osób.

Kocie kawiarnie w Polsce

Kocie kawiarnie w Polsce, podobnie jak w innych krajach, zyskały dużą popularność. Nie ma w tym nic dziwnego – w końcu pyszny deser i smaczna kawa lub aromatyczna herbata w towarzystwie mruczących czworonogów to najlepszy pomysł na spędzenie miłego popołudnia. Warto dowiedzieć się, gdzie w okolicy można znaleźć tego typu lokal i się do niego wybrać albo np. odwiedzać kocie kawiarnie podczas podróży. Pamiętajmy, że każda z nich ma własny regulamin, do którego należy bezwzględnie się stosować. Obsługa często też informuje gości o panujących w danym miejscu zasadach. Oprócz wspomnianych już ograniczeń wiekowych czy zakazu wprowadzania innych zwierząt, nie wolno karmić kocich rezydentów, nawet jeśli są to specjalne przysmaki dla zwierzaków. 

Ile jest kocich kawiarni w Polsce?

UWAGA! Lista opisanych w tekście kocich kawiarni w Polsce to stan na lipiec 2023 roku. Jeśli znasz kocią kawiarnię, której nie wymieniliśmy, daj nam znać, byśmy mogli uzupełnić zestawienie.

Poniżej opisujemy siedemnaście spośród kocich kawiarni, ale być może jest ich więcej. Są to lokale rozmieszczone w całej Polsce i z pewnością warte odwiedzenia.

Kocie kawiarnie w Warszawie:

 • Miau Cafe w Warszawie – kocia kawiarnia zlokalizowana przy ul. Naruszewicza 30, oferuje ciepłe i zimne napoje, przekąski oraz koktajle. Kawiarnia podzielona jest na dwie sale – barową oraz tę z kotami. Do pierwszej z nich mają wstęp wszyscy goście, jednak w sali z kotami mogą przebywać tylko osoby powyżej trzynastego roku życia. Mieszkające w Miau Cafe koty szukają domu.
 • Miau Grau w Warszawie – lokal znajduje się na ul. Kolejowej 49A, można w nim napić się kawy lub herbaty, zjeść przekąski, pograć w planszówki i oczywiście spędzić czas wśród kotów. Na salę ze zwierzakami wstęp mają wyłącznie goście powyżej czternastego roku życia. 
 • Purr Purr w Warszawie – kawiarnia na ul. Pokornej 2/U4, oprócz gorących i zimnych napojów, w lokalu można też zamówić przekąski oraz desery. Do kociej sali wstęp mają goście w wieku od dwunastu lat, ale młodsi mogą obserwować zwierzaki przez szybę.

Kocie Kawiarnie we Wrocławiu:

 • Kot Cafe we Wrocławiu – lokal na ul. Stanisława Dubois 25, można w nim napić się aromatycznej kawy i zjeść pyszne ciasto w towarzystwie mruczących czworonogów. Wstęp do lokalu mają goście powyżej 10. roku życia, młodsze dzieci mogą ją odwiedzać w niedzielę.
 • KOTON we Wrocławiu – kawiarnia znajduje się na ul. Igielnej 41 na rynku w samym sercu miasta, serwuje gorące i zimne napoje oraz desery. Dzieci mają wstęp do lokalu bez ograniczeń wiekowych, i chociaż rezydujące w KOTONIE zwierzaki nie są do adopcji, w lokalu można znaleźć informacje o czworonogach czekających na swój dom.

Kocie Kawiarnie w Krakowie

 • Kociarnia w Krakowie – ta kocia kawiarnia w Krakowie ma dwie lokalizacje – na ul. Lubicz 1 oraz na ul. Karmelickiej 10, w lokalu można napić się kawy i zjeść domowe wypieki w towarzystwie przyjaznych zwierzaków. Dzieci w wieku szkolnym mają tu wstęp za okazaniem legitymacji szkolnej.

Kocie Kawiarnie w innych miastach:

 • Kocie Cafe w Białymstoku – kocia kawiarnia w Białymstoku znajduje się na ul. Warszawskiej 30B; jest nie tylko miejscem, gdzie można napić się kawy, zjeść coś smacznego i poprzebywać w towarzystwie kotów, ale też domem tymczasowym dla tych zwierzaków. Zaprasza gości powyżej 14. roku życia.
 • Kocia Ferajna w Bydgoszczy – lokal na ul. 11 listopada 16, serwuje gorące i zimne napoje oraz różnego rodzaju desery. Wstęp dla gości powyżej 12. roku życia.
 • Koci Gościniec w Bytomiu – kocia kawiarnia w Bytomiu znajduje się na ul. Dworcowej 3/20, można tu napić się smacznej kawy i zjeść pyszny deser, oczywiście w towarzystwie kotów, lokal jest jednocześnie domem tymczasowym dla zwierzaków. Dzieci mogą odwiedzić kawiarnię po wcześniejszej rezerwacji. 
 • Kotka Cafe w Gdańsku – kawiarnia na ul. Polanki 124d, serwuje domowe ciasto oraz gorące napoje, a zwierzaki mieszkające w lokalu są przeznaczone do adopcji. Kotka Cafe zaprasza osoby w wieku powyżej 14 lat. Dzieci w wieku 5-10 lat mogą odwiedzać kawiarnię tylko w dni otwarte, zaś powyżej 10. roku życia – po wcześniejszej rezerwacji.
 • Biały Kot w Gdyni – znajduje się na ul. Władysława IV, goście tej kociej kawiarni, oprócz towarzystwa zwierzaków, mogą też liczyć na doskonałą kawę oraz domowe ciasta. Lokal pełni jednocześnie funkcję domu tymczasowego dla zwierzaków. Wstęp dla osób powyżej 10. roku życia. 
 • Mrau Cafe w Lublinie – kocia kawiarnia w Lublinie zlokalizowana jest na ul. Orlej 6; serwuje gorące i zimne napoje, desery oraz przekąski. Lokal zaprasza gości w wieku powyżej 12. lat. Dzieci od 6 do 12 lat mogą odwiedzić kawiarnię po wcześniejszej rezerwacji.
 • Herbaciarnia Kocie Oczy w Łodzi – znajduje się na ul. Piotrkowskiej 25; oferuje aromatyczną herbatę oraz desery w doborowym kocim towarzystwie. Kocia kawiarnia w Łodzi zaprasza dzieci od 6. roku życia.
 • Kocia Kawiarnia Olsztyn Kocha Koty w Olsztynie – zlokalizowana na ul. Seweryna Pieniężnego 5; kocia kawiarnia w Olsztynie to jednocześnie dom tymczasowy dla zwierzaków. W lokalu można też kupić akcesoria dla czworonogów lub wziąć udział w zbiórkach organizowanych przez właścicieli. Wstęp dla osób powyżej 12. roku życia.
 • Niebieski Kot w Opolu – kocia kawiarnia w Opolu znajduje się na ul. Powstańców Śląskich 7, serwuje ciepłe i zimne napoje oraz słodkie i słone przekąski, a jednocześnie pełni funkcję domu tymczasowego dla zwierzaków. Lokal mogą odwiedzać dzieci w wieku od 8. lat.
 • Kocimiętka w Poznaniu – lokal znajduje się na ul. Franciszka Ratajczaka 18, można w nim zamówić nie tylko gorące i zimne napoje, ale również desery, śniadania i zapiekanki. Kocia kawiarnia w Poznaniu szuka domów dla zwierzaków czekających na opiekuna. Dzieci poniżej 14. roku życia mogą odwiedzać lokal w określonych godzinach.
 • Neko Cafe w Toruniu – kocia kawiarnia w Toruniu ma dwie lokalizacje – na ul. Prostej 17 oraz Chełmińskiej 11, można w niej napić się pysznej kawy, zamówić deser i oczywiście liczyć na towarzystwo zwierzaków, lokal to stały dom dla mruczących rezydentów. Wstęp dla dzieci w wieku od 10 lat.