Kot Niewychodzący: Czy jest Szczęśliwy? | zoopers.pl
Kot Niewychodzący: Czy jest Szczęśliwy?

Kot Niewychodzący: Czy jest Szczęśliwy?

2023-05-08 | Kategoria: Kot

Dawniej koty w domu miały za zadanie rozprawić się z gryzoniami. Dziś adoptujemy je głównie po to, aby nam po prostu towarzyszyły – zwierzaki te często nie są nigdy wypuszczane na zewnątrz i całe swoje życie spędzają w domach lub mieszkaniach. Wielu właścicieli mruczących czworonogów zastanawia się czy koty niewychodzące z tego powodu mogą być nieszczęśliwe. Jak jest naprawdę?

Czy Koty Niewychodzące są Szczęśliwe?

Koty to w większości przypadków aktywne i ciekawskie zwierzęta, które uwielbiają polować. Mogłoby się więc wydawać, że całe dnie spędzane w domu mogą powodować u nich przygnębienie. Takie wrażenie możemy odnieść zwłaszcza widząc mruczka siedzącego na parapecie i obserwującego otoczenie przez okno. Przyjmując pod swój dach pupila musimy podjąć decyzję i analizujemy, co jest lepszym rozwiązaniem – zwierzak, który może czasem opuszczać nasz dom, czy kot niewychodzący. Za i przeciw każdego z pomysłów to nie tylko nasza wygoda, ale również kwestia zdrowia, a niekiedy nawet życia ulubieńca. Koty niewychodzące są zdecydowanie mniej narażone na urazy, zatrucia, choroby czy zakażenie pasożytami. Nie grozi im też potrącenie przez samochód, ataki ze strony innych zwierząt oraz ludzi. Poza tym zdecydowanie łatwiej kontrolować ich stan zdrowia, bo nawet jeśli zaczyna się rozwijać jakaś choroba, opiekun przebywający z pupilem znacznie szybciej to zauważy, niż w przypadku zwierzaka spędzającego wiele czasu poza domem. Koty niewychodzące oczywiście nie mogą wspinać się na drzewa czy polować, ale nie oznacza to, że są nieszczęśliwe. Dobre samopoczucie zapewnimy im odpowiadając na naturalne potrzeby.

O czym Pamiętać mając Kota Niewychodzącego?

Aby koty niewychodzące były szczęśliwe, musimy stworzyć im odpowiednie warunki. Oprócz wysokiej jakości karmy, powinniśmy zapewnić również kuwetę i żwirek odpowiadający preferencjom pupila, a także legowisko w spokojnym miejscu, gdzie mruczek będzie mógł odpocząć. Jak najwcześniej zaczynamy też naukę czystości i korzystania z kociej toalety. Jeśli nie zamierzamy prowadzić hodowli, koniecznie należy wykastrować zwierzaka – rozwiąże to problemy z rują u kotek czy znaczeniem terenu moczem przez samce. Zależnie od warunków i ilości dostępnego miejsca, możemy też częściowo przystosować dom pod kocie potrzeby. Pamiętajmy też, że zwierzaka trzeba będzie od czasu do czasu zawieźć na wizytę u weterynarza, do tymczasowego opiekuna na czas naszych wyjazdów czy w inne miejsca, dlatego potrzebne będą akcesoria do jego przewożenia. Wybierając transportery pamiętajmy o wyborze odpowiedniego rozmiaru, aby zapewnić kotu komfort podczas podróży.

Kot Niewychodzący w Domu 

Kot w domu ma zazwyczaj całkiem sporo przestrzeni, a opiekun dodatkowo może stworzyć dla niego miejsce do rozrywki. Koty uwielbiają obserwować otoczenie z umieszczonych wysoko punktów, dlatego wiszące legowiska i platformy do wspinania na pewno przypadną im do gustu. Jeśli zaś masz taką możliwość, możesz też na tarasie czy w innym miejscu zbudować wybieg dla pupila – w ten sposób będzie mógł przebywać na świeżym powietrzu.a

Kot Niewychodzący w Mieszkaniu lub w Bloku

Niektórzy zastanawiają się czy kot w mieszkaniu o niewielkim metrażu będzie szczęśliwy. Warto wiedzieć, że zwierzaki te łatwo przystosowują się do miejsc, w których żyją, ale oczywiście trzeba im zapewnić odpowiednie warunki. Oprócz podstawowych akcesoriów, jak miski, kuweta czy legowisko, w wyprawce powinny znaleźć się też zabawki, które zapobiegną nudzie. Warto też zdecydować się na niewielki nawet drapak, co zmniejszy ryzyko, że zwierzak będzie niszczył meble. Jeśli zaś pupil wychodzi na balkon, koniecznie zamontujmy na nim siatkę.

Jak Szukać Kota Niewychodzącego?

Jeśli zastanawiasz się jaki kot do bloku będzie najlepszym wyborem, pod uwagę musisz wziąć nie tylko metraż mieszkania, ale również ilość czasu, jaki możesz poświęcić pupilowi. Chociaż teoretycznie możemy pod swój dach przyjąć przedstawiciela dowolnej rasy, niektóre będą zdecydowanie lepiej czuły się na większym metrażu. Jaki kot niewychodzący sprawdzi się najlepiej? Dobrym wyborem będą persy, ragdolle, maine coony, koty rosyjskie niebieskie, sfinksy czy koty brytyjskie. Zwierzęta tych ras są z natury łagodne, dlatego świetnie odnajdą się jako niewychodzący kot w domu lub mieszkaniu.

Czy Kot Wychodzący może Stać się Niewychodzący?

Zdarza się, że do naszych domów trafiają zwierzęta bezdomne, znalezione na ulicy. Czy warto adoptować dachowca? Oczywiście, że tak, jednak najpierw trzeba zadbać o jego zdrowie, a więc zabrać do weterynarza, pozbyć się pasożytów i sprawdzić czy nic mu nie dolega. Kot w mieszkaniu, który wcześniej żył na wolności, wbrew pozorom może być szczęśliwy. Bardzo często zwierzęta przygarnięte z ulicy nawet nie czują potrzeby wychodzenia z domu, o ile spełnimy wszystkie ich potrzeby. Można jednak dla urozmaicenia zabierać pupila na spacery z szelkami i smyczą.