Makaron, ryż albo kasza gryczana Czy są dla psa? | zoopers.pl
Makaron, ryż albo kasza gryczana - czy są dla Twojego psa?

Makaron, ryż albo kasza gryczana - czy są dla Twojego psa?

2020-10-01 | Kategoria: Pies


Podstawą psiej diety z całą pewnością powinno być mięso – to właśnie z niego organizm tych zwierząt czerpie energię. Oczywiście nasze czworonogi trawią także inne składniki pokarmowe – czy pupilowi możemy podać takie źródła węglowodanów jak makaron, ryż lub kasza?

Makaron dla psa

Makaron jest dla psów całkowicie bezpieczny, warto jednak pamiętać, że należy on do produktów wysokokalorycznych, dlatego konieczne jest zachowanie właściwych proporcji. Czworonogi muszą jeść mięso będące źródłem białka. Makaron nie dostarczy pupilowi tego ważnego składnika, zawiera za to węglowodany i jako wypełniacz zapewni zwierzakowi uczucie sytości. I chociaż można wprowadzić go do jadłospisu pupila, nie powinien on dominować w psim menu, ponieważ może spowodować nadwagę.


Ryż dla psa

Ryż, podobnie jak makaron, powinien być traktowany jako dodatek w psiej diecie, a nie jej główny składnik. Produkt ten również jest wypełniaczem, ale zawiera wartościowe składniki odżywcze, jak żelazo, wapń, błonnik czy witaminę D. Ważne jest, aby podawać psu ryż wysokiej jakości. Brązowy jest mniej przetworzony i zawiera mniej kalorii, ma za to więcej błonnika, witamin i białka niż ryż biały. Psi organizm łatwiej jednak trawi ryż biały, dlatego jest on łagodniejszy dla żołądka czworonoga. Jeśli nasz pupil jest zdrowy, spokojnie może jadać ryż jako dodatek do mięsa i warzyw. Przeciwwskazaniami do podawania psiakowi tego produktu jest cukrzyca oraz alergie pokarmowe.


Jaka kasza dla psa?

Gryczana czy jaglana kasza dla psa również mogą być dobrym produktem stanowiącym wypełniacz w diecie czworonoga. Pamiętajmy jednak, że powinna ona mieć postać rozgotowanej papki, a ponadto uwagę musimy zwracać na ewentualne alergie czy nietolerancje pokarmowe naszego pupila. Kasza gryczana dla psa jest zalecana ze względu na to, że stanowi ona źródło wielu minerałów (jak fosfor, mangan, żelazo, magnez) i błonnika. Jednocześnie nie zawiera glutenu, na który często czworonogi są uczulone. Wartościowa pod względem zawartości składników odżywczych jest również kasza jaglana, która dostarczy psiakowi witaminy z grupy B, żelazo oraz miedź. Podobnie jak kasza gryczana, nie zawiera glutenu. Pupilowi nie powinniśmy za to podawać kaszy jęczmiennej, ponieważ pęcznieje w żołądku, a jej spożywanie przez psa może doprowadzić nawet do skrętu żołądka.


Jak skomponować menu dla psa?

Domowe żywienie psa powinno uwzględniać zapotrzebowanie organizmu zwierzaka na różne składniki pokarmowe. Zaleca się, aby w składzie samodzielnie komponowanej przez właściciela czworonoga diecie znajdowały się produkty mięsne, węglowodany oraz warzywa w proporcjach 1:1:1. Dobrej jakości gotowa karma również zawiera te produkty w odpowiedniej ilości, przy czym karma sucha jest nieco bardziej kaloryczna niż karma mokra. Pożywienie kupowane w sklepie zoologicznym może więc być dobrym rozwiązaniem jako uzupełnienie domowych posiłków lub w awaryjnych sytuacjach, oczywiście o ile ma dobry skład.