O co chodzi ze zbożem? Bezzbożowe karmy dla kota | zoopers.pl
O co chodzi z tym zbożem? Dowiedz się dlaczego warto podawać kotu bezzbożową karmę

O co chodzi z tym zbożem? Dowiedz się dlaczego warto podawać kotu bezzbożową karmę

2019-06-12 | Kategoria: Kot

Naturalna dieta kotów jest bogata w białko i tłuszcze zwierzęce. W naturalnych warunkach koty żywią się przede wszystkim gryzoniami, w tym myszami, szczurami i nornicami. Polują również na małe ptaki i żaby, a ponadto żywią się znalezionymi jajkami. Bardzo mało znajdziemy tutaj produktów pochodzenia roślinnego – w głównej mierze pochodzą one z zawartości żołądków upolowanych zwierząt. Tym bardziej dziwić powinny nas wysokozbożowe karmy dla kotów, których skład zupełnie nie odpowiada potrzebom naszych pupili.


Niskiej jakości karmy dla kotów

Większość dostępnych w supermarketach karm dla zwierząt posiada skład, który zdecydowanie nie jest godny pochwały. Niskiej jakości karmy dla kotów, które rzekomo mają zaspokoić potrzeby żywieniowe naszych czworonogów, w rzeczywistości zapełniają ich żołądki bezwartościowymi składnikami, do których zaliczyć można między innymi odpady z przetwarzania ryżu, ziarna kukurydzy, ziarna pszenicy i olej roślinny. Dodawane są one do karm wyłącznie w dwóch celach: by obniżyć koszty produkcji oraz działać, jak zapychacz. Teoretycznie karmy tego typu mają zapewnić kotu wszystko to, czego potrzebuje – tak przynajmniej informują nas kolorowe etykiety i reklamy telewizyjne. W praktyce jednak okazuje się, że dostarczają kociakom zdecydowanie zbyt mało białek i tłuszczy zwierzęcych, a zdecydowanie za dużo białek i węglowodanów pochodzenia roślinnego. Podawanie kotu zbożowej karmy może i kończy się pustą miską i żołądkiem pełnym pustych kalorii, jednak jego organizm pozostaje nadal głodny składników odżywczych. Taki kot może jednocześnie nadmiernie tyć i pozostawać niedożywiony, co bardzo negatywnie wpłynie na jego zdrowie.


Dlaczego koty nie powinny jeść zboża?

Koty to drapieżniki i mięsożercy. W naturalnym środowisku polują na małe ofiary i to właśnie składniki pochodzenia zwierzęcego stanowią podstawę ich diety. Rośliny występują w diecie kotów w bardzo niewielkich ilościach (głownie, jako zawartość żołądków upolowanych zwierząt), a zbóż nie ma w niej prawie wcale. By kot rozwijał się zdrowo, warto zadbać o to, by jego karma była jak najbardziej zbliżona składem do tej naturalnej. Gdyby faktycznie kot potrzebował jeść zboże, z pewnością jadłby je również w naturze. Nie znaczy to oczywiście, że mamy karmić kota żywymi myszami, jednak nie powinniśmy podawać mu składników, które w jego naturalnej diecie praktycznie nie występują. To, co dobre chociażby dla człowieka, wcale nie musi być korzystne dla jego zwierzęcia. Układ pokarmowy kota, jako drapieżnika, przyzwyczajony jest przede wszystkim do trawienia białek i tłuszczy pochodzenia zwierzęcego. Trawienie węglowodanów roślinnych, zwłaszcza tych ze zboża, jest dla niego wyzwaniem, które zwykle niekorzystnie odbija się na stanie zdrowia pupila.


Kot na diecie wegetariańskiej?

Dieta wegetariańska zdecydowanie nie jest idealnym rozwiązaniem dla wszystkich organizmów żywych. Zwłaszcza układ pokarmowy kota nie jest przystosowany do diety roślinnej lub diety, w której przeważają rośliny. Zboża to jednak nie tylko problem dla układu pokarmowego kota, ale również problem dla jego układu immunologicznego – zwłaszcza gluten może działać na jego organizm alergizująco. Nieprawidłowo zbilansowana dieta może przyczynić się w najlepszym przypadku do nadwagi i złego samopoczucia naszego zwierzaka, ale może również stać się przyczyną poważnych chorób pupila, a nawet jego śmierci. Mruczki potrzebują przede wszystkim wysokojakościowego białka pochodzenia zwierzęcego, którego nie są w stanie zastąpić zamienniki roślinne.


Bezzbożowa karma dla kotów

Dobrej jakości karmy bezzbożowe to gwarancja, że kot otrzymuje wszystkie niezbędne składniki odżywcze, dzięki którym będzie zdrowy i pełen energii. Jak rozpoznać dobrą karmę dla kota? Warto zajrzeć do jej etykiety, jak podczas zakupów dla nas samych. Im bardziej naturalny i krótszy skład, tym lepiej. Wybierając bezzbożową karmę producentów, takich jak Arion, Brit czy Animondamożesz być pewien, że będzie ona całkowicie przyswajalna przez układ pokarmowy Twojego pupila i nie przyczyni się do jego nadwagi i innych, poważnych problemów zdrowotnych.