Obroża dla Kota z Dzwoneczkiem: Czy jest Bezpieczna? | zoopers.pl
Obroża dla Kota z Dzwoneczkiem: Czy jest Bezpieczna dla Milusińskiego?

Obroża dla Kota z Dzwoneczkiem: Czy jest Bezpieczna dla Milusińskiego?

2022-12-21 | Kategoria: Kot

Obroża z dzwonkiem dla kota to z jednej strony uroczy gadżet, z drugiej zaś sposób na łatwe zlokalizowanie zwierzęcia. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że tego typu akcesoria są nie tylko zbędne, ale również w niektórych sytuacjach mogą być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia pupila. 

Jakie funkcje pełni obroża z dzwonkiem dla kota?

W przypadku psów obroża to jeden z podstawowych elementów wyprawki czworonoga. Jeśli na spacer wyprowadzamy kota, zdecydowanie bezpieczniej jest wykorzystać szelki, do których przypniemy smycz. Obroże u mruczących pupili mają raczej sygnalizować, że noszące je zwierzęta nie są bezdomne, a ponadto do obróżki można przypiąć adresówkę. W ten sposób w razie gdyby czworonóg się zgubił, zwiększamy szanse na jego odnalezienie. A jaki sens ma dzwonek dla kota? Najczęściej jego zadaniem jest ostrzeganie ptaków przed zbliżającym się drapieżnikiem. Właściciele mruczącego pupila, którzy nie chcą by ich ulubieniec polował na ptaki, często zakładają mu właśnie obrożę z dzwoneczkiem. Niektórzy sięgają po tego typu gadżety, nawet jeśli zwierzę nie wychodzi z domu – oni kierować się mogą chęcią łatwiejszej lokalizacji czworonoga w mieszkaniu lub po prostu uważają tego typu gadżety za estetyczne.

Dlaczego obroża z dzwonkiem dla kota może zagrażać jego bezpieczeństwu?

Koty wychodzące często wspinają się na drzewa, przeciskają przez wąskie przejścia lub wskakują na ogrodzenia, dlatego mogą zaczepić obrożą o gałęzie czy wystające druty, co jest dla nich bardzo niebezpieczne. W domu również nie brakuje elementów, o które łatwo zahaczyć, a jeśli zwierzak w porę nie otrzyma pomocy, może się to dla niego skończyć tragicznie. Jeśli więc chcemy koniecznie założyć kotu obróżkę, np. z adresówką, wybierajmy te, które przy mocniejszym szarpnięciu się rozrywają. Również dzwoneczki dla kota mogą być zagrożeniem. Pamiętajmy, że chociaż te zwierzęta są drapieżnikami i polują na gryzonie i ptaki, to mogą stać się ofiarą np. psów. Bezszelestne poruszanie się z jednej strony pozwala mruczkom skuteczniej polować, a z drugiej zapewnia im bezpieczeństwo – dzwoneczek zaś przeszkadza w skutecznym ukrywaniu się.

Negatywny wpływ dzwoneczka na kocie samopoczucie

Dzwoneczek dla kota stanowi zagrożenie, ponieważ zdradza jego obecność. Warto jednak pamiętać, że zwierzę to ma znacznie bardziej wrażliwy słuch od naszego, dlatego nieustające dzwonienie jest dla niego irytujące, może też prowadzić do uszkodzenia słuchu. Zdarza się, że obroża z dzwoneczkiem dla kota wywołuje u pupila nieustający stres, który w efekcie powoduje zaburzenia fizjologiczne i behawioralne. Przejawia się to m.in. zaburzonym apetytem, załatwianiem się poza kuwetą czy nadmierną lękliwością lub przeciwnie – agresją. Przewlekły stres oprócz tego typu zachowań może też przyczynić się do obniżenia odporności, a co za tym idzie – do kłopotów ze zdrowiem. Jeśli więc chcemy, by nasz kot nosił obróżkę, wybierajmy modele, które zrywają się przy szarpnięciu i zrezygnujmy z dzwoneczka – dzięki temu pupil będzie nie tylko bezpieczniejszy, ale też spokojniejszy.