Opieka nad Starszym Psem: Jak Dbać o Psa Seniora? | zoopers.pl
Opieka nad Starszym Psem: Jak Dbać o Psa Seniora?

Opieka nad Starszym Psem: Jak Dbać o Psa Seniora?

2023-03-15 | Kategoria: Pies

 

Psy starzeją się szybciej niż ludzie, dlatego adoptując czworonoga trzeba mieć świadomość, że za jakiś czas stanie się on seniorem i będzie wymagał szczególnej opieki. Niektórzy też decydują się przygarnąć pod swój dach czworonoga w podeszłym wieku. Jak się opiekować takim zwierzakiem? Podpowiadamy!

Kiedy pies jest seniorem?

Długość życia psa zależy od kilku czynników, m.in. od rasy. Z reguły większe zwierzaki żyją krócej, niż ich mniejsi koledzy. Jak określić, kiedy nasz pupil staje się seniorem? Rasy małe osiągają starość w wieku ok. 10 – 12 lat, rasy średnie ok. 8. – 10. roku życia, a najszybciej starzeją sią rasy duże i olbrzymie – w ich przypadku seniorami nazywać można zwierzaki w wieku od ok. 6 lat. Oczywiście to tylko orientacyjny wiek, w jakim psy zależnie od rasy osiągają starość. Ważne jest więc, aby obserwować pupila. O tym, że nasz pies się starzeje, świadczy nie tylko liczba przeżytych lat, ale też ogólna kondycja zwierzaka – jeśli pupil dodatkowo stał się mniej energiczny, znacznie więcej drzemie, a przy tym wolniej się porusza, możemy już o nim mówić jako o seniorze.

Częste problemy u psów w podeszłym wieku

Stare psy, podobnie jak ludzie w podeszłym wieku, mogą mieć różne problemy ze zdrowiem. Bardzo często u wiekowych czworonogów zauważa się spadek kondycji fizycznej, a także pogorszenie słuchu i wzroku. Pies senior ponadto może mieć kłopoty ze stawami, które objawiają się m.in. bólem. Jeśli więc nasz pupil w podeszłym wieku kuleje bądź ostrożnie kładzie się na posłaniu, warto zweryfikować u weterynarza, czy przyczyną nie są właśnie choroby stawów. Wraz z upływem czasu gorzej pracować może też serce, a często dotykającym starsze psy problemem jest endokardioza, czyli niedomykalność zastawki. Aby w porę wykryć chorobę i leczyć ją z większą skutecznością, konieczne są badania profilaktyczne pomiędzy 6. a 8. rokiem życia zwierzaka. Kontrolować trzeba też stan jamy ustnej pupila, najlepiej od najmłodszych lat. Dbanie o zęby czworonoga i regularne ich czyszczenie za pomocą specjalnych preparatów i szczoteczek powinno być codziennym obowiązkiem właściciela każdego psa, nieżelazne od wieku zwierzęcia. Oprócz tego psi seniorzy są bardziej niż młodsze zwierzęta narażeni na choroby nowotworowe, choroby nerek oraz cukrzycę. Częstsze wizyty u weterynarza, kontrola stanu zdrowia pupila w podeszłym wieku i badania profilaktyczne mogą zapobiec rozwojowi schorzeń, a odpowiednie działania zapewnią psu dłuższe życie bez bólu.

Jak opiekować się starszym psem?

Kiedy adoptujemy szczeniaka, trudno nam uwierzyć, że pewnego dnia ten mały zwierzak pełen energii stanie się seniorem i będzie wymagał szczególnej opieki. Nie oznacza to jednak, że wspólne spędzanie czasu z ze starszym psem nie może być źródłem radości. Pamiętajmy, aby zadbać o naszego pupila, by cieszył się zdrowiem i dobrym samopoczuciem jak najdłużej. Szczególną uwagę należy zwrócić na:

  • Częstsze wizyty u weterynarza. Gabinet weterynaryjny warto odwiedzać nie tylko, kiedy nasz pies nie domaga i ma wyraźne problemy ze zdrowiem, ale również kiedy na pozór nic złego się nie dzieje. Regularne kontrole i odpowiednie badania pozwalają wykryć choroby na wczesnym etapie, co zwiększa szanse na skuteczną terapię i często też umożliwia zaoszczędzenie czworonogowi bólu. Weterynarz może też na podstawie badań zlecić specjalne witaminy dla psów w podeszłym wieku.

  • Zapewnienie spokoju i miejsca do odpoczynku. Pies senior ma mniej energii, za to więcej czasu w ciągu dnia spędza na drzemaniu. Najlepiej więc położyć mu wygodne legowisko w zacisznym miejscu, gdzie zawsze będzie mógł odpocząć.

  • Częstsze, ale krótsze spacery. Psy w podeszłym wieku mogą mieć problemy z kontrolowaniem pęcherza, dlatego najlepiej będzie zwiększyć częstotliwość spacerów, aby w miarę możliwości unikać wpadek. Jednocześnie trzeba zdawać sobie sprawę, że zbyt duży wysiłek nadmienienie obciąży serce. Jeśli zwierzak cierpi z powodu problemów ze stawami, należy zrezygnować z intensywnej aktywności na rzecz spokojnej przechadzki. W przypadku czworonogów z cukrzycą przydadzą się też przysmaki na specjalne potrzeby, które podniosą mu poziom glukozy poza domem, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Dieta na miarę potrzeb starszego czworonoga. Opieka nad psem seniorem to również dbałość o odpowiednią dietę, która dostarczy mu właściwą ilość składników odżywczych i witamin niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Czasem potrzebne są też karmy specjalistyczne, które podajemy na wyraźne zalecenie weterynarza – dotyczy to zazwyczaj czworonogów zmagających się z różnego rodzaju chorobami.

Czego Potrzebuje Pies Senior?

Potrzeby naszego psa zmieniają się wraz z jego wiekiem. Inaczej będziemy opiekować się półrocznym szczeniakiem, a inaczej psem seniorem. Wiedząc czego potrzebuje stary pies, jesteśmy w stanie dostosować do niego nasz tryb życia i ustalić zdrowe rutyny, które na pewno przyczynią się do dłuższego i szczęśliwego życia. Główne czynniki, które powinniśmy wziąć pod uwagę to zdrowie, dieta i ruch.

Stare psy często wymagają specjalistycznej diety dostosowanej do ich wieku i stanu zdrowia. Na szczęście na rynku obecnie istnieje wiele pełnowartościowych karm suchych dla psów seniorów, nie powinniśmy mieć więc problemów z wyborem czegoś smacznego dla naszego pupila. Jeżeli natomiast nasz pies jest aktualnie na specjalistycznej karmie i zastanawiamy się, czy warto przejść na karmę dla psów seniorów, zawsze warto to skonsultować z lekarzem weterynarii. Możliwe, że ze względu na np. problemy z uzębieniem zalecone nam zostanie przejście naszego psa seniora na karmę mokrą. Ma to dodatkowy plus ze względu na wyższą zawartość wody w mokrych karmach. Warto być świadomym faktu, że psy w podeszłym wieku są bardziej podatne na odwodnienie, dlatego ważne jest, aby zapewnić im stały dostęp do świeżej wody. Stare psy mają również spowolniony metabolizm, oraz zwykle mniej się ruszają ze względu na np. często występujące w podeszłym wieku problemy ze stawami. Prowadzi to zwykle do otyłości, która dodatkowo może nasilać problemy zdrowotne, dlatego ważne żeby nie sypać karmy “na oko” ale dostosować kaloryczność posiłków do faktycznego zapotrzebowania i trybu życia psa.

Tak samo jak w przypadku diety, powinniśmy również dostosować do wieku psa aktywność fizyczną. Stare psy potrzebują zdecydowanie mniej ruchu niż juniorzy, chociażby ze względu na stan ich organizmu, co nie zmienia faktu, że ruch ten nadal jest potrzebny i stanowi bardzo ważny czynnik w utrzymaniu zdrowia. Krótkie spacery, łagodne zabawy i pływanie mogą pomóc utrzymać stawy i mięśnie w dobrej kondycji. Nie należy również przesadzać z aktywnością jeżeli nasz pies ma problemy ze stawami. W domu powinniśmy zapewnić przede wszystkim wygodne posłanie i rampy lub stopnie, aby pomóc psu uzyskać dostęp do podwyższonych obszarów. Upewnij się, że wszystko, czego potrzebuje Twój pies senior, jest w zasięgu ręki, aby nie musiał zbyt daleko szukać wody, jedzenia, zabawek i legowiska. Gładkie, śliskie podłogi mogą być trudne do chodzenia dla starych psów i niekorzystnie działać na ich stawy, dlatego warto rozważyć rozłożenie dywanu lub wykładzin, aby zapewnić im pewny chód.

Stare psy są również bardziej podatne na choroby. Najczęstsze choroby wieku podeszłego u psów obejmują problemy ze stawami, problemy stomatologiczne, a także zaburzenia równowagi hormonalnej, choroby serca czy układu nerwowego. Warto więc regularnie stawiać się na kontrole weterynaryjne, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku. Regularne szczotkowanie zębów psa od młodszych lat pomoże mu utrzymać zdrowie zębów, natomiast jeżeli są one w złym stanie już w podeszłym wieku, a pies nie ma przeciwwskazań do zabiegu, warto rozważyć profesjonalne czyszczenie w gabinecie weterynaryjnym. Warto również wykonać profilaktyczne badanie echo serca, które pomoże nam ocenić jego zdrowie. Zapewnienie stymulacji umysłowej pomoże natomiast w zapobieganiu pogorszenia funkcji poznawczych, dlatego warto wdrożyć takie zabawki dla psów jak na przykład maty do węszenia, czy przeróżne puzzle i układanki logiczne.

Wiele właścicieli martwi się o swojego psa na starość. Nie jest to nieuzasadnione, czas upływa szybko, a psy starzeją się w końcu zdecydowanie szybciej niż ludzie. Nie powinniśmy się jednak martwić na przyszłość. Wiedza jak opiekować się starym psem, zapewnienie mu w domu wszystkiego czego potrzebuje oraz opieka weterynaryjna to klucz do szczęśliwej starości naszego pupila.

Zachowania Starego Psa

Zachowanie starego psa może różnić się zdecydowanie od jego zachowania w czasach młodości. Przyczyną nietypowego zachowania u psów seniorów może być zdrowie nie tylko fizyczne, ale również psychiczne. Zachowanie starego psa może wynikać na przykład z osłabienia funkcji poznawczych na starość, co porównuje się do ludzkiej demencji, i objawiać się dezorientacją, czy zaburzeniem snu. Jeżeli natomiast nasz pies cierpi na choroby sprawiające ciągły ból lub dyskomfort (na przykład choroby stawów), może być niechętny do poruszania, wykazywać niepokój lub w skrajnych przypadkach nawet agresję.

Dziwne zachowanie starego psa może wynikać również z pogorszenia się (lub utraty) wzroku lub słuchu. Nieświadomy swojego otoczenia pies może okazywać niepokój i strach.

Również niektóre leki przepisywane starszym psom mogą mieć skutki uboczne, które mogą wpływać na ich zachowanie.

Jeżeli zmiana w zachowaniu naszego psa jest zauważalna i niepokojąca, warto udać się na kontrolę do lekarza weterynarii. Pozwoli to szybko ustalić przyczynę problemu i pomóc naszemu zwierzęciu w opanowaniu niepokoju.

Jak Wzmocnić Starszego Psa?

Nie ulega wątpliwości, że stare psy wymagają szczególnej uwagi i troski, aby sprostać wyjątkowym potrzebom i wyzwaniom związanym ze starzeniem się. Czy możemy natomiast zrobić dla nich coś więcej oprócz zapewnienia odpowiedniej diety i (jeżeli tego potrzebują) leków? Odpowiedź brzmi tak!

Jeżeli zadbaliśmy już o dietę naszego psa seniora, możemy rozważyć suplementy na wzmocnienie jego zdrowia. Warto tutaj oczywiście skonsultować się z lekarzem weterynarii, jakie konkretne suplementy dla starszych psów mogą być pomocne w konkretnym przypadku. Istnieje dużo pomocnych suplementów, na przykład gryzaki stomatologiczne, czy oleje, witaminy i minerały wzmacniające stawy. Więcej o tym temacie można przeczytać w artykule o witaminach dla psa seniora.

Oprócz tego zadbajmy o zdrowie psychiczne naszego psa seniora. Stymulacja umysłowa (na przykład w postaci zabawek logicznych) może pomóc w zapobieganiu pogorszeniu funkcji poznawczych.

Na koniec pamiętajmy, że jedną z najważniejszych rzeczy jest zapewnienie staremu psu odpowiedniej ilości uwagi i miłości. Często potrzebuje on więcej towarzystwa i wsparcia emocjonalnego. Delikatna pielęgnacja, (na przykład w postaci wyczesywania jego sierści) jest świetnym pomysłem na spędzenie czasu z psem seniorem, a także daje szansę na sprawdzenie, czy nie ma grudek i guzków. Spędzaj ze swoim psem dużo czasu i zwracaj uwagę na wszelkie zmiany w jego zachowaniu, ponieważ mogą one wskazywać na problemy zdrowotne.