Opieka nad Starszym Psem: Jak Dbać o Psa Seniora?
Psy starzeją się szybciej niż ludzie, dlatego adoptując czworonoga trzeba mieć świadomość, że za jakiś czas stanie się on seniorem i będzie wymagał szczególnej opieki. Niektórzy też decydują się przygarnąć pod swój dach czworonoga w podeszłym wieku. Jak się opiekować takim zwierzakiem? Podpowiadamy!
Kiedy pies jest seniorem?
Długość życia psa zależy od kilku czynników, m.in. od rasy. Z reguły większe zwierzaki żyją krócej, niż ich mniejsi koledzy. Jak określić, kiedy nasz pupil staje się seniorem? Rasy małe osiągają starość w wieku ok. 10 – 12 lat, rasy średnie ok. 8. – 10. roku życia, a najszybciej starzeją sią rasy duże i olbrzymie – w ich przypadku seniorami nazywać można zwierzaki w wieku od ok. 6 lat. Oczywiście to tylko orientacyjny wiek, w jakim psy zależnie od rasy osiągają starość. Ważne jest więc, aby obserwować pupila. O tym, że nasz pies się starzeje, świadczy nie tylko liczba przeżytych lat, ale też ogólna kondycja zwierzaka – jeśli pupil dodatkowo stał się mniej energiczny, znacznie więcej drzemie, a przy tym wolniej się porusza, możemy już o nim mówić jako o seniorze.
Częste problemy u psów w podeszłym wieku
Stare psy, podobnie jak ludzie w podeszłym wieku, mogą mieć różne problemy ze zdrowiem. Bardzo często u wiekowych czworonogów zauważa się spadek kondycji fizycznej, a także pogorszenie słuchu i wzroku. Pies senior ponadto może mieć kłopoty ze stawami, które objawiają się m.in. bólem. Jeśli więc nasz pupil w podeszłym wieku kuleje bądź ostrożnie kładzie się na posłaniu, warto zweryfikować u weterynarza, czy przyczyną nie są właśnie choroby stawów. Wraz z upływem czasu gorzej pracować może też serce, a często dotykającym starsze psy problemem jest endokardioza, czyli niedomykalność zastawki. Aby w porę wykryć chorobę i leczyć ją z większą skutecznością, konieczne są badania profilaktyczne pomiędzy 6. a 8. rokiem życia zwierzaka. Kontrolować trzeba też stan jamy ustnej pupila, najlepiej od najmłodszych lat. Dbanie o zęby czworonoga i regularne ich czyszczenie za pomocą specjalnych preparatów i szczoteczek powinno być codziennym obowiązkiem właściciela każdego psa, nieżelazne od wieku zwierzęcia. Oprócz tego psi seniorzy są bardziej niż młodsze zwierzęta narażeni na choroby nowotworowe, choroby nerek oraz cukrzycę. Częstsze wizyty u weterynarza, kontrola stanu zdrowia pupila w podeszłym wieku i badania profilaktyczne mogą zapobiec rozwojowi schorzeń, a odpowiednie działania zapewnią psu dłuższe życie bez bólu.
Jak opiekować się starszym psem?
Kiedy adoptujemy szczeniaka, trudno nam uwierzyć, że pewnego dnia ten mały zwierzak pełen energii stanie się seniorem i będzie wymagał szczególnej opieki. Nie oznacza to jednak, że wspólne spędzanie czasu z ze starszym psem nie może być źródłem radości. Pamiętajmy, aby zadbać o naszego pupila, by cieszył się zdrowiem i dobrym samopoczuciem jak najdłużej. Szczególną uwagę należy zwrócić na:
-
Częstsze wizyty u weterynarza. Gabinet weterynaryjny warto odwiedzać nie tylko, kiedy nasz pies nie domaga i ma wyraźne problemy ze zdrowiem, ale również kiedy na pozór nic złego się nie dzieje. Regularne kontrole i odpowiednie badania pozwalają wykryć choroby na wczesnym etapie, co zwiększa szanse na skuteczną terapię i często też umożliwia zaoszczędzenie czworonogowi bólu. Weterynarz może też na podstawie badań zlecić specjalne witaminy dla psów w podeszłym wieku.
-
Zapewnienie spokoju i miejsca do odpoczynku. Pies senior ma mniej energii, za to więcej czasu w ciągu dnia spędza na drzemaniu. Najlepiej więc położyć mu wygodne legowisko w zacisznym miejscu, gdzie zawsze będzie mógł odpocząć.
-
Częstsze, ale krótsze spacery. Psy w podeszłym wieku mogą mieć problemy z kontrolowaniem pęcherza, dlatego najlepiej będzie zwiększyć częstotliwość spacerów, aby w miarę możliwości unikać wpadek. Jednocześnie trzeba zdawać sobie sprawę, że zbyt duży wysiłek nadmienienie obciąży serce. Jeśli zwierzak cierpi z powodu problemów ze stawami, należy zrezygnować z intensywnej aktywności na rzecz spokojnej przechadzki. W przypadku czworonogów z cukrzycą przydadzą się też przysmaki na specjalne potrzeby, które podniosą mu poziom glukozy poza domem, jeśli zajdzie taka potrzeba.