Pierwsza cieczka u psa: kiedy i o czym pamiętać? | zoopers.pl
Pierwsza cieczka u psa: kiedy się pojawia i o czym pamiętać?

Pierwsza cieczka u psa: kiedy się pojawia i o czym pamiętać?

2022-04-20 | Kategoria: Pies

Drażliwość pupilki oraz inne objawy rui mogą nie tylko być trudne dla samej suczki, ale również sprawiać kłopoty jej opiekunom, dlatego warto się do niej przygotować. Kiedy pojawia się pierwsza cieczka u psa, jak długo trwa i jak się zaopiekować zwierzakiem w tym czasie?

Kiedy psy mają cieczkę?

Pierwsza cieczka u psa pojawia się w momencie dojrzewania płciowego zwierzęcia, zazwyczaj pomiędzy szóstym, a dwunastym miesiącem życia. Warto przy tym pamiętać, że przedstawicielki małych ras wcześniej osiągają dojrzałość płciową, dlatego w ich przypadku pierwsza cieczka może pojawić się nawet ok. piątego miesiąca życia. Suczki dużych ras dojrzewają wolniej, stąd u nich pierwsza ruja występuje niekiedy nawet ok. drugiego roku życia. Nieco inaczej przedstawia się też częstotliwość cieczek. Małe suczki mogą mieć ruję nawet trzy razy w roku, a duże psy – tylko raz.

Objawy cieczki u psa 

Pierwsza cieczka u suki może być szczególnie kłopotliwa dla niedoświadczonych właścicieli, dlatego też warto dowiedzieć się wcześniej jakie są jej objawy. W pierwszej fazie rui (proestrus) pojawia się krwawienie z dróg rodnych suczki, zauważalne jest też powiększenie i przekrwienie sromu. Pupilka w tej fazie może mieć mniejszy apetyt, za to większe pragnienie. Nierzadko podczas spacerów z większą częstotliwością oddaje mocz i zwabia samców swoim zapachem, ale nie pozwala się pokryć. Później następuje zasadnicza faza cieczki (estrus), podczas której ma miejsce owulacja i może dojść do zapłodnienia. Wówczas wydzielina z dróg rodnych suczki staje się nieco rzadsza, a ponadto zmienia barwę na różową i mleczną. Zwierzę jest gotowe do zapłodnienia, dlatego akceptuje zaloty samców. Jeśli w tej fazie dojdzie do pokrycia pupilki, jest duża szansa, że zostanie mamą. Później następuje okres porujowy (diestrus), podczas którego produkowane są progesteron, ciałka żółte i hormony mające na celu podtrzymanie ciąży (o ile doszło do zapłodnienia). Wydzielina z dróg rodnych staje się wówczas ciemniejsza. Po niej przychodzi okres bezrujowy (anestrus), kiedy suczka zachowuje się normalnie.

Ile trwa cieczka u suki?

Trudno jednoznacznie określić ile trwa cieczka u suki, bo jest to kwestia indywidualna. Przyjmuje się, że zazwyczaj jest to ok. 21 dni, przy czym pierwsza faza rui trwa zwykle ok. 7 dni. Druga, a więc okres, kiedy z dużym prawdopodobieństwem może dojść do zapłodnienia – ok. 9 dni. Wiedząc jakie są objawy cieczki u psa można więc zadbać o izolację zwierzaka, aby nie dopuścić do ciąży, jeśli nie zamierzamy rozmnażać zwierząt. 

Jak zaopiekować się suką podczas cieczki?

Problemy z wydzieliną rozwiązać mogą specjalne majtki z wkładkami. Jeśli zaś nie chcemy dopuścić do zapłodnienia suczki, w czasie cieczki powinniśmy w miarę możliwości izolować ją od samców. Na spacery najlepiej wybierać miejsca rzadko uczęszczane przez osoby z innymi czworonogami. Pupilka powinna być przez cały czas na smyczy, co może zapobiec ewentualnej ucieczce. Oprócz tego pomocne będą neutralizatory zapachu, które pozwolą zmniejszyć zainteresowanie samców. Warto też rozważyć kastrację, która w pewnych aspektach ma dodatkowo pozytywny wpływ na zdrowie psa, bo ogranicza ryzyko takich chorób, jak ropomacicze czy nowotwory hormonozależne.