Pies w Komunikacji Miejskiej: Jak Podróżować z Pupilem? | zoopers.pl
Pies w komunikacji miejskiej: jak wspólnie podróżować?

Pies w komunikacji miejskiej: jak wspólnie podróżować?

2022-10-25 | Kategoria: Pies

Przewożenie psa środkami komunikacji publicznej wymaga od właścicieli odpowiedniego przygotowania oraz stosowania się do pewnych zasad. Dzięki temu podróż będzie bezpieczna zarówno dla zwierzęcia, jak i dla innych pasażerów. O czym trzeba pamiętać planując jazdę z pupilem autobusem lub pociągiem?

Pies w komunikacji miejskiej – jakie są ogólne zasady?

Nawet jeśli mamy własny samochód czasem zdarza się, że z różnych powodów musimy skorzystać z transportu publicznego. Zasadniczo pies w komunikacji miejskiej może być przewożony, jednak pod pewnymi warunkami. Najważniejsza zasada jest taka, że zwierzak powinien mieć kaganiec i być na krótkiej smyczy. To ważne ze względów bezpieczeństwa – przy długiej smyczy psiak mógłby zaplątać się w nogi innych pasażerów lub np. wyskoczyć z autobusu tuż przed zamknięciem drzwi. Zwierzęta małych ras właściciel może trzymać po prostu na rękach, jednak w tym przypadku zdecydowanie lepiej sprawdzą się transportery. Pupil będzie w nich bezpieczniejszy, bo w tłoku łatwo np. przez nieuwagę nadepnąć na niewielkich rozmiarów zwierzaka. Taki sposób przewożenia może ponadto ograniczyć stres czworonoga, ponieważ transporter tłumi nieco hałasy i izoluje psa od innych pasażerów.Ważne jest też, aby podczas przewożenia zwierząt zająć miejsce w autobusie komunikacji miejskiej w taki sposób, aby nie blokować przejścia, nie utrudniać przemieszczania się innych osób wewnątrz pojazdu i nie ograniczać widoczności kierowcy. Zakazane jest także przewożenie psów na siedzeniach. Przewoźnicy wymagają ponadto, aby opiekun zwierzęcia miał przy sobie zaświadczenie o aktualnym szczepieniu czworonoga przeciwko wściekliźnie. Pamiętajmy też, że to my odpowiadamy za naszego psa podczas podróży. Jeśli pupil w trakcie jazdy dokona jakichkolwiek zniszczeń, obciążany jest jego właściciel.  

Czy za psa trzeba kasować bilet?

W wielu dużych miastach, jak np. Warszawa, Kraków czy Gdańsk przewóz psów nie wymaga dodatkowych opłat. Warto jednak przed podróżą zajrzeć do regulaminu przewoźnika i dokładnie sprawdzić na jakich warunkach możemy podróżować z czworonogiem korzystając z komunikacji miejskiej. Ile kosztuje bilet dla psa w autobusie? W tym przypadku nie ma reguły i ceny różnią się w zależności od miasta. W niektórych miejscowościach psy jeżdżą za darmo, w innych pupilowi trzeba wykupić bilet normalny, a jeszcze w innych – bilet ulgowy. Zdarza się też, że małe psy podróżujące na rękach właściciela nie muszą mieć wykupionego biletu, ale większe czworonogi trzymane na smyczy już tak. Wyjątkiem są zwierzęta pracujące jako przewodnicy osób niewidomych – one mogą jeździć autobusem bez żadnych opłat, podobnie jednak jak inne psy muszą mieć smycz i kaganiec.

Pies w autobusie na dłuższych trasach

Planując dalszą podróż i skorzystanie z autobusu, koniecznie trzeba sprawdzić, czy w ogóle mamy możliwość jazdy z psem. Niektórzy przewoźnicy nie zgadzają się na wprowadzanie do pojazdów żadnych zwierząt i należy to uszanować. Pies w autobusie dalekobieżnym musi mieć wykupiony bilet, o ile wymaga tego przewoźnik. Najrozsądniej jest więc przed podróżą sprawdzić zasady jazdy z czworonogiem w regulaminie konkretnej firmy. Zapoznanie się z nim może też oszczędzić sporo nieprzyjemności i zmniejszyć ryzyko, że zostaniemy wyproszeni z pojazdu, bo nie zastosowaliśmy się do określonych przez przewoźnika zasad. Obowiązkowe są na pewno smycze i kagańce, a także przestrzeganie opisanych wyżej zasad bezpieczeństwa oraz zaświadczenie o aktualnych szczepieniach.

Przewóz psa pociągiem – o czym trzeba pamiętać?

Podobnie jak w przypadku autobusów dalekobieżnych, również przed podróżą pociągiem trzeba sprawdzić co oferuje konkretny przewoźnik. Zasadniczo przewóz psa pociągiem nie powinien stanowić problemów, o ile stosujemy się do zasad określonych w regulaminie przewoźnika. Obowiązkowa jest na pewno smycz lub transporter w przypadku małych ras. Pies bez kagańca w pociągu raczej nie będzie mile widziany, zakazane jest również przewożenie zwierzęcia na siedzeniu. Jeśli chodzi o konieczność wykupienia biletu dla pupila, to w zależności od konkretnej firmy przewozowej może to być opłata jak za normalny przejazd, bilet ze zniżką lub całkowite zwolnienie z dodatkowych opłat. Oczywiście czworonóg nie może stanowić zagrożenia dla innych pasażerów ani być dla nich uciążliwy, co dotyczy zarówno zachowania psa, jak i np. jego zapachu. Planując przewóz psa pociągiem trzeba też liczyć się z tym, że konduktor może poprosić nas o zmianę miejsca w sytuacji, kiedy współpasażerowie wyrażą niechęć do jazdy ze zwierzęciem w jednym przedziale.