Połamane Wąsy (czyli Wibrysy) u Kota | zoopers.pl
Połamane Wąsy (Wibrysy) u Kota

Połamane Wąsy (Wibrysy) u Kota

2023-03-08 | Kategoria: Kot

Charakterystyczne wąsy u kota to potoczna nazwa wibrysów, nazywanych również włosami dotykowymi, czuciowymi lub zatokowymi. Co ciekawe, wyrastają one nie tylko na wargach kota, ale również nad oczami zwierzaka, na jego brodzie, wokół szyi, na nadgarstkach i na tylnych łapkach. Dlaczego są one tak ważne dla naszych mruczących pupili i co robić, kiedy wypadają?

Jakie funkcje pełnią wibrysy kota?

Wibrysy to grube, sztywne i proste, a przy tym elastyczne włosy, których mieszek włosowy umiejscowiony jest blisko zatok żylnych tworzących poduszeczkę zatokową. Znajduje się w niej wiele zakończeń nerwowych mających za zadanie przekazywać do układu nerwowego bodźce odbierane przez wibrysy. Włosy dotykowe występują zarówno u ras z sierścią, jak i tych bezwłosych i zazwyczaj u kocurów są grubsze i większe niż u kotek. Pełnią one bardzo ważne funkcje i można powiedzieć, że wspomagają zmysł wzorku. Wrażliwe na wszelkie zmiany w otoczeniu włosy zatokowe umożliwiają kotom zlokalizowanie potencjalnej ofiary, poruszanie się w ciemności, a nawet identyfikację rodzaju powierzchni – to m.in. właśnie dzięki wibrysom koty są tak zwinne i świetne w polowaniu. Ponieważ zwierzęta te niewyraźnie widzą obiekty umiejscowione w bliskiej odległości, włosy zatokowe umożliwiają im lokalizację znajdujących się tuż pod ich nosem przysmaków lub zabawek, których mogłyby nie dostrzec za pomocą samego zmysłu wzroku. Wibrysy z całą pewnością są więc bardzo ważne w codziennym funkcjonowaniu naszych mruczących pupili.

Połamane wąsy u kota – czy jest powód do niepokoju?

Wibrysy u kota mogą wraz z upływem czasu tracić pigment i siwieć, czasem zdarza się też, że wypadają. Jeśli są to pojedyncze włosy, nie trzeba się martwić – zwykle po ok. 3 miesiącach odrastają, a brak jednego wibrysa nie wpłynie na funkcjonowanie pupila. Zwierzak może też stracić część włosów zatokowych w wyniku np. silnego urazu, a wówczas mogą one nie odrosnąć. Połamane wąsy u kota niekiedy oznaczają niedobory witamin lub chorobę. W takiej sytuacji należy sprawdzić czy wybrana przez nas karma dla kota pokrywa zapotrzebowanie pupila na wszystkie składniki odżywcze. Rozsądnie też będzie skonsultować się z weterynarzem. Lekarz sprawdzi czy problem z wibrysami jest wynikiem choroby czy może nieprawidłowej diety i w razie potrzeby zaleci odpowiednie postępowanie oraz witaminy dla kotów.

Obcięte wąsy u kota – jak wpływają na zwierzę?

Pamiętaj, aby nigdy nie obcinać, ani nie skracać kocich wibrysów. Co prawda obcięte wąsy u kota odrastają, ale zanim to nastąpi, zwierzak będzie miał duże kłopoty w lokalizowaniu obiektów czy zachowaniu równowagi. Zaburzenie świadomości własnego ciała prowadzi zaś do wypadków – wpadania na przedmioty czy nieprawidłowego planowania skoków. Wibrysy uzupełniają zmysł wzroku, a u niewidomych zwierząt mogą go nawet zastąpić. Pamiętaj też, że włosy czuciowe są bardzo wrażliwe na różne bodźce, dlatego ich ciągnięcie sprawia mruczącemu pupilowi duży ból. Jeśli masz dzieci, uczulaj je, by nie szarpały kota za wąsy i dopilnuj, by ich nie obcięły.