Psy Policyjne: Jakie Rasy? Jakie Role Pełnią? | zoopers.pl
Psy policyjne: jakie rasy mogą nimi zostać i jakie role pełnią?

Psy policyjne: jakie rasy mogą nimi zostać i jakie role pełnią?

2024-02-01 | Kategoria: Pies

Psy często pomagają ludziom i robią to z prawdziwą radością. Ich doskonały węch może przyspieszyć odnalezienie zaginionych osób, ale też jest wykorzystywany do lokalizowania narkotyków czy ładunków wybuchowych. Psy policyjne to najczęściej owczarki niemieckie, jednak również inne rasy mogą rozpocząć służbę. Jak wygląda przygotowanie do niej i praca zwierzaków?

Psy policyjne: jakie pełnią role?

Zwierzęta pracujące w policji przechodzą trwające kilka miesięcy szkolenie, które przygotowuje je do wykonywania konkretnych zadań. Ćwiczenia te są dostosowane do funkcji, jakie w przyszłości będzie spełniał pies policyjny. Wielu osobom czworonogi na służbie kojarzą się z owczarkami ścigającymi, a następnie obezwładniającymi złoczyńców. W rzeczywistości jednak najczęściej wykorzystywany jest doskonały węch tych zwierzaków. Psy policyjne zależnie od pełnionych zadań można podzielić na:

  • Patrolowe – biorą udział w pościgach za osobami podejrzanymi o popełnienie przestępstwa, ale też pomagają policjantom w zabezpieczeniu imprez masowych czy w konwojowaniu;
  • Tropiące – pomagają w tropieniu i odnajdywaniu w terenie ludzi oraz przedmiotów;
  • Wykrywające narkotyki;
  • Wyszukujące materiały wybuchowe, broń i amunicję;
  • Ratownicze – pomagające w poszukiwaniu ludzi w ruinach budynków lub pod lawinami;
  • Wykorzystywane do działań antyterrorystycznych, np. do tworzenia zasadzek i blokad, a także do zatrzymywania i konwojowania osób podejrzanych;
  • Poszukujące ludzkich zwłok.

Psy policyjne wyszkolone do konkretnych zadań nie zajmują się podczas pracy innymi obowiązkami. Oznacza to, że np. psy patrolowe nie są wykorzystywane do poszukiwania zaginionych osób, a psy ratownicze nie wykrywają narkotyków. Co ciekawe, zgodnie z prawem nie muszą one nosić kagańca – odpowiedni trening i rola, jaką pełnią, zwalnia zwierzęta na służbie z tego obowiązku.

Jakie rasy psów są w policji?

Nieustraszone, odważne, budzące respekt, a jednocześnie zrównoważone i posłuszne – takie powinny być psy policyjne. Rasy wykorzystywane w różnych służbach mają naturalne predyspozycje do wykonywania konkretnych obowiązków. Nie mogą ich też podczas pracy rozpraszać hałas, inne zwierzęta, strzały czy dym. I chociaż niejeden kundelek jest bardzo mądry i posłuszny swemu panu, to jednak nie sprawdzi się jako pies policyjny. Rasa zwierzaka ma też wpływ na to, jakie funkcje będzie pełnił podczas pracy czworonóg:

  • Owczarek niemiecki – chętnie wykorzystywane w policji ze względu na swoje cechy, jak odwaga, lojalność, czy posłuszeństwo wobec przewodnika. Owczarki niemieckie ponadto budzą respekt i nie boją się stanąć w obronie swojego opiekuna. Doskonale sprawdzają się jako psy patrolowe i patrolowo-tropiące.

  • Owczarek belgijski Malinois – psy tej rasy cieszą się lepszym zdrowiem, niż owczarki niemieckie, a przy tym mają doskonały węch. Lubią się bawić, są odważne i chętnie współpracują z człowiekiem. Służą najczęściej jako psy tropiące, patrolowe i bojowe, ale wykorzystuje się je także w służbach więziennych.


 

  • Owczarek holenderski – to bliski kuzyn owczarka belgijskiego, ale pod względem budowy ciała oraz charakteru przypomina bardziej owczarka niemieckiego. Pracowite, odważne i oddane swojemu przewodnikowi owczarki holenderskie doskonale radzą sobie zarówno jako psy patrolujące, jak i ratownicze czy do zabezpieczania imprez masowych.
     

  • Border Collie – przedstawiciele tej rasy są bardzo inteligentne, a przy tym cechują się łagodnością i nie są skore do konfliktów. Mają świetną kondycję fizyczną, chętnie współpracują z człowiekiem, a wykonanie powierzonego im zadania traktują bardzo poważnie, dlatego można na nich polegać. Świetnie sprawdzają się jako psy tropiące oraz do wykrywania narkotyków, a także do poszukiwania osób pod lawinami. 

  • Labrador – łagodne z natury psy tej rasy to czworonogi idealne dla rodzin z dziećmi, ale też doskonale radzą sobie jako przewodnicy osób niewidomych. Ze względu na świetny węch, są  wykorzystywane do pracy w służbach jako psy tropiące, do wykrywania narkotyków, amunicji i bomb.

  • Cocker spaniel – chociaż zdecydowanie wyglądają mniej groźnie, niż wspomniane wyżej owczarki, spaniele doskonale sprawdzają się jako psy tropiące ze względu na świetny węch. Ich dodatkową zaletą jest fakt, że bardzo lubią pracować z człowiekiem.
     


Rasy psów policyjnych mają wrodzone cechy, które predysponują ich przedstawicieli do pracy w służbach. Oczywiście nie mniej istotne znaczenie ma charakter konkretnego zwierzaka. Kandydat na policyjnego psa musi być odpowiednio przygotowywany przez hodowcę lub właściciela do egzaminu i spełniać konkretne kryteria, jak wiek od 1 do 2 lat, badanie RTG stawów pod kątem dysplazji stawów biodrowych, udokumentowane pochodzenie i aktualne szczepienia na wściekliznę.

Jak sprawdzić czy konkretny czworonóg poradzi sobie jako policyjny pies? Zwierzęta poddawane są podczas egzaminu próbom, do których oczywiście trzeba je wcześniej przygotować. Pierwsza z nich to aport – pies ma gonić piłkę i oddać ją opiekunowi, przy czym ocenianie jest m.in. zaangażowanie psiaka. Druga próba polega na odnalezieniu ukrytego przedmiotu. Trzecia ma na celu sprawdzenie, czy pies jest odporny na nagłe bodźce – zwierzak spaceruje z opiekunem na otwartym terenie i nagle pojawia się wystrzał. Im spokojniej zareaguje zwierzak, tym więcej punktów otrzyma. Podczas czwartej próby przewodnik jest atakowany przez pozoranta, a pies powinien go obronić. Piąta próba sprawdza, czy pies jest czujny. Polega ona na tym, że zwierzak zostaje sam, np. przywiązany na smyczy do drzewa, i nagle pojawia się pozorant, który zaczyna go atakować. Ta próba zostaje zaliczona, jeśli czworonóg spróbuje przepędzić intruza.

Egzamin pozwala sprawdzić, czy konkretny zwierzak nadaje się do pracy w policji. Może się zdarzyć, że przedstawiciel idealnej do tropienia czy patrolowania rasy jest po prostu zbyt lękliwy, aby dobrze wykonywać swoje zadania na służbie. Nie zaliczenie dwóch ostatnich prób nie oznacza też, że zwierzak jest dyskwalifikowany – chociaż nie sprawdzi się jako pies bojowy, to może być doskonałym tropicielem. Cena psa policyjnego zależy od tego, ile punktów zdobędzie zwierzak podczas egzaminu. Właśnie dlatego istotne znaczenie ma odpowiednie przygotowanie czworonoga. Hodowcy zwierząt trenowanych z myślą o pracy w policji wcześnie muszą więc zacząć z psiakami ćwiczenia wykorzystując m.in. przysmaki treningowe czy np. maty do węszenia, aby sprawdzić, czy konkretny czworonóg ma predyspozycje do wykonywania czekających go zadań.

Ciekawostki o psach policyjnych

  • Jak nazywa się pies policyjny? Czworonóg na służbie to funkcjonariusz policji. W praktyce oznacza to, że osoba krzywdząca zwierzaka podczas pracy, odpowiada jak za atak na policjanta.
  • Jak długo służy pies w policji? Psy w policji służą tak długo, jak im pozwala na to zdrowie. Często wykorzystywane w służbach owczarki niemieckie przechodzą na emeryturę zazwyczaj w wieku ok. 9 lat. Malinoisy ze względu na lepsze zdrowie kończą służbę zwykle w wieku ok. 10 – 11 lat. Oczywiście może zdarzyć się, że zwierzak przechodzi na emeryturę wcześniej, np. jeśli problemy zdrowotne lub kontuzja nie pozwalają mu na wykonywanie obowiązków.
  • Gdzie mieszkają psy policyjne? Zwierzęta pracujące w policji najczęściej mieszkają na terenie jednostek, w których służą, gdzie mają do dyspozycji specjalne kojce. Psi funkcjonariusz może też mieszkać u swojego przewodnika, o ile jest on w stanie spełnić odpowiednie warunki, a więc zapewnić kojec, miejsce do ćwiczeń i wybieg.
  • Co się dzieje z psami policyjnymi po zakończeniu służby? Psy policyjne, które przeszły na emeryturę, są adoptowane, a pierwszeństwo ma w tym przypadku przewodnik konkretnego zwierzaka. Czworonogi te mogą też być adoptowane przez osoby cywilne. Trzeba jednak przy tym pamiętać, że opieka nad starszym psem bywa wymagająca.

Źródła:

https://www.policja.pl/pol/aktualnosci/158350,Szkolenie-policyjnych-psow.html 

https://policja.pl/pol/aktualnosci/191079,Jak-wyglada-szkolenie-psa-policyjnego.html