Rekordy Guinnessa Psów: Poznaj Najciekawsze! | zoopers.pl
Rekordy Guinnessa Psów: Poznaj Najciekawsze Osiągnięcia!

Rekordy Guinnessa Psów: Poznaj Najciekawsze Osiągnięcia!

2023-02-15 | Kategoria: Pies

Psy to zwierzęta, które nie tylko towarzyszą człowiekowi, ale potrafią też zaskakiwać swoimi umiejętnościami, nietypowymi rozmiarami czy wyglądem. Zastanawiasz się jak wysoki jest największy pies świata, jak długo żył najstarszy czworonóg czy ile centymetrów mierzy najdłuższy psi ogon? Zobacz najciekawsze rekordy Guinnessa psa!

Najstarszy pies na świecie

Długość życia psów zależy nie tylko od ich zdrowia i ogólnej kondycji, ale również od rasy. Przeciętnie wynosi ona kilkanaście lat, jednak zdarzają się czworonogi, które nie dożywają nawet dekady oraz zwierzęta żyjące ponad 20 lat. Oficjalnie rekord życia psa należy do przedstawiciela rasy australian cattle dog o imieniu Bluey. Urodził się 7 czerwca 1910 roku, a zmarł 14 listopada w roku 1939, co daje wynik 29 lat i 160 dni. Bluey mieszkał w stanie Wiktoria w Australii i niemal całe życie pracował na farmie jako pies pasterski.

Najmniejszy pies na świecie

Według Księgi Rekordów Guinnessa najmniejszym psem świata jest Miracle Milly – suczka rasy chihuahua mieszkająca w Portoryko. Mierzy ona zaledwie 9,65 cm, a jej rekord został uznany 21 lutego 2013 roku, przez co odebrała ona tytuł najmniejszego psa zwierzakowi o imieniu Boo Boo liczącemu 10,16 cm wysokości. 

Jak wygląda największy pies na świecie?

Miracle Milly jest niewiele większa od cytryny, nic więc dziwnego, że jej rozmiary budzą niemałe zdziwienie. Podobnie jest w przypadku największego psa na świecie – doga niemieckiego o imieniu Zeus ze Stanów Zjednoczonych. Pies został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa 4 października 2011 roku, kiedy mierzył 1,118 m. Stojąc na tylnych łapach osiągnął wysokość aż 2,26 m. Chociaż Zeus zmarł w 2014 roku w wieku zaledwie 5 lat, żadnemu innemu czworonogowi nie udało się jak do tej pory pobić jego rekordu. Jeśli chcesz zobaczyć jak wyglądał, zajrzyj tutaj.

Najdłuższy pies świata

Tytuł najdłuższego psa na świecie uzyskał Zorba z Wielkiej Brytanii – przedstawiciel rasy mastif angielski. Rekord został uznany we wrześniu 2010 roku. Zorba mierzył aż 2,544 m, a co ciekawe, zwierzakowi udało się również uzyskać tytuł najcięższego psa świata – w 1989 roku psiak ważył aż 156,5 kg.

Najszybsze psy na świecie

Za najszybsze psy świata na krótkich dystansach uznawane są charty, które potrafią osiągnąć prędkość ok. 65km/h. Najwyższa zweryfikowana prędkość charta zapisana w Księdze Rekordów Guinnessa to 67,3 km/h – rekord został uzyskany w 1994 roku w Australii. W 1996 roku tytuł najszybszego psa zdobył chart saluki, który potrafi osiągnąć prędkość 68,8 km/h.

Najdłuższy język, ogon, uszy…

Nieprzeciętne rozmiary psów to nie jedyne rekordy tych zwierząt, które trafiają do Księgi Guinnesa. Zdarza się, że czworonóg wyróżnia się swoim wyglądem od pozostałych z powodu długiego ogona czy uszu. Poniżej kilka ciekawych rekordów związanych z nietypowymi częściami ciała:

  • Najdłuższy ogon u psa. Krótki, długi, puchaty, z krótką sierścią – ogon u psa może mieć bardzo różny wygląd, o czym wie każdy miłośnik tych psów. W 2015 r. do Księgi Rekordów Guinnessa został wpisany Keon – mieszkający w Belgii przedstawiciel rasy wilczarz niemiecki, który oficjalnie jest psem z najdłuższym ogonem liczącym aż 76,8 cm.

  • Najdłuższy język u psa. Inny ciekawy rekord związany z nietypowymi rozmiarami części ciała u psów to najdłuższy język. Należy on do Mochi – suczki rasy bernardyn ze Stanów Zjednoczonych i mierzy 18,58 cm. Tytuł psa z najdłuższym językiem na świecie uzyskała w 2016 roku.

  • Najdłuższe uszy u psa. Długie uszy to charakterystyczna cecha u niektórych ras psów, jak np. u bloodhoundów. Nic więc dziwnego, że tytuł czworonoga z najdłuższymi uszami na świecie zdobył jej przedstawiciel. Tigger, bo o nim mowa, został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa w 2004 roku, a jego uszy osiągnęły długość 34,9 cm oraz 34,2 cm.

Sportowe Rekordy Guinnessa psów

Psy wpisywane do Księgi Rekordów Guinnessa wyróżniają się nie tylko wyglądem, ale też osiąganymi wynikami sportowymi:

  • Najszybciej pokonany dystans 5 m przez psa czołgając się. Regularny trening z psem może przynieść niezwykłe rezultaty, o czym przekonała się Emily Larlham, właścicielka czworonoga rasy border collie o imieniu Wish. Psiak pokonał 1 grudnia 2020 roku pięciometrowy tunel czołgając się w czasie zaledwie 2,127 sekundy. Podczas treningu trenerka rzucała w kierunku mety frisbee, aby zachęcić pupila do szybkiego pokonania dystansu. Z pewnością też jako motywacja zadziałały przysmaki dla psa.

  • Najszybciej pokonany przez psa dystans 30 m na hulajnodze. Pies na hulajnodze to niecodzienny widok, ale niektóre zwierzęta nie tylko potrafią na niej jeździć, ale nawet uzyskują niezłe wyniki. Przykładem może być owczarek francuski briard o imieniu Norman z USA, który w 2013 r. pokonał na hulajnodze dystans 30 m w 20,77 sekundy.