Sterylizacja kota - co warto wiedzieć? | zoopers.pl
Sterylizacja kota - co warto wiedzieć przed zabiegiem?

Sterylizacja kota - co warto wiedzieć przed zabiegiem?

2021-02-26 | Kategoria: Kot

Sterylizacja bardzo często określana jest jako pozbawienie płodności kotki, zaś kastracja – kocura. Tymczasem każdy z tych zabiegów można przeprowadzać na kotach obu płci. Czym dokładnie się różnią? Kiedy przeprowadzić sterylizację i jak opiekować się pupilem po takim zabiegu?

Kastracja, a sterylizacja kota - czym różnią się te zabiegi?

Zabieg sterylizacji to podwiązanie jajowodów u samic lub nasieniowodów u samców. Dzięki temu komórki rozrodcze nie mogą się przemieszczać, a co za tym idzie – rozmnażanie się zwierząt jest niemożliwe. Kastracja to z kolei wycięcie gonad, a więc jąder u samców i jajników u samicy. Drugi z zabiegów nie tylko uniemożliwia zapłodnienie, ale też pozwala uniknąć chorób narządów rodnych oraz niepożądanego zachowania kotów związanych z popędem płciowym. Ze względu na te zalety obecnie odchodzi się od sterylizowania kotów na rzecz kastracji, jednak oba terminy stosowane są zmiennie.


Kiedy sterylizacja kota jest dobrym pomysłem?

Zabieg kastracji lub sterylizacji kota jest zalecany w przypadku, gdy właściciel zwierzaka nie chce dopuścić do rozmnażania się pupila. Jeśli więc nie prowadzimy hodowli, z całą pewnością będzie to dobra decyzja, również ze względu na korzyści dla zdrowia pupila. Niektórzy są zdania, że nie ma konieczności sterylizacji kotów niewychodzących, trzeba jednak pamiętać, że ruja u kotek czy wynikające z popędu płciowego kocurów zachowania mogą być uciążliwe, stąd nawet koty „domowe” warto poddawać takim zabiegom. Zaleca się, aby wykonywać je jak najwcześniej – u kocurów w wieku od sześciu do ośmiu miesięcy, zanim rozpocznie się u nich dojrzewanie płciowe. W przypadku kotek dobrym momentem jest wiek około siedmiu miesiącu, czyli przed pierwsza rują. 


Jak wygląda sterylizacja kota?

Przed zabiegiem zwierzę trzeba poddać kilku lub kilkunastogodzinnej głodówce. Ile trwa sterylizacja kota? W przypadku kocurów kastracja jest znacznie łatwiejsza i przebiega szybciej – po uśpieniu zwierzęcia weterynarz robi nacięcie w okolicy moszny, a następnie wycina gonady i zamyka ranę. Całość trwa kilkanaście minut. Kastracja kotki to rozległa operacja, podczas której zostają jej usunięte w narkozie narządy rodne, dlatego trwa ona dłużej. Poza tym konieczne jest stosowanie ochraniaczy w miejscu nacięcia, aby zapobiegać wylizywaniu rany, po dwóch tygodniach trzeba też usunąć szwy. A ile kosztuje sterylizacja kota? Wiele zależy od płci zwierzaka, a także miasta, w jakim wykonywany jest zabieg. Kastracja kocura to zwykle koszt rzędu 100-150 zł, zaś kotki – ok. 150 – 300 zł. 


Jak opiekować się kotem po zabiegu?

Kot po narkozie może być zdezorientowany i ospały, dlatego trzeba zapewnić mu bezpieczne, spokojne i ciepłe miejsce, w którym będzie mógł dojść do siebie. Przez dobę po zabiegu nie należy kota karmić, ale można podawać mu wodę. U kotek konieczne jest ponadto przemywanie rany zgodnie z zaleceniami weterynarza. Ze względu na skłonności do tycia po sterylizacji zaleca się stosowanie specjalnej karmy – tego typu produkty dla kota dostępne są w naszym sklepie.