Wakacje z Kotem: Czy Warto Wspólnie Podróżować? | zoopers.pl
Wakacje z kotem: czy warto razem podróżować?

Wakacje z kotem: czy warto razem podróżować?

2022-09-26 | Kategoria: Kot

 Koty mają opinię zwierząt przywiązujących się do miejsc i jest w tym sporo prawdy. Właściciele tych pięknych zwierząt często zastanawiają się więc czy zabierać pupila na wyjazdy, czy może zapewnić mu opiekę w domu. Czy podróżowanie z kotem może się udać? I o czym pamiętać przygotowując się do wyjazdu z mruczącym ulubieńcem?

Czy wakacje z kotem to dobry pomysł?

Koty to zwierzęta silnie terytorialne – znany teren jest dla nich bardzo ważny, bo zapewnia im poczucie bezpieczeństwa. Nie oznacza to jednak, że podróżowanie z kotem jest niemożliwe. Niektóre zwierzęta dobrze znoszą jazdę samochodem czy innym środkiem transportu, a rozłąka z właścicielem jest dla nich znacznie większym stresem, niż wyjazd na wakacje i chwilowa zmiana otoczenia. Dotyczy to zwłaszcza tych ras, które silnie przywiązują się do swoich opiekunów, takich jak m.in. maine coon, norweski leśny, a także koty syberyjskie, perskie, syjamskie oraz rosyjskie niebieskie i tureckie vany. Jednocześnie są to zwierzęta łatwo uczące się chodzenia na smyczy. Oczywiście pod uwagę trzeba wziąć również indywidualne cechy zwierzęcia – nawet dachowiec może okazać się dobrym podróżnikiem. Jeśli Twój pupil jest odważny i ciekawski, a zmianę otoczenia i nowości traktuje jak wyzwanie, istnieje spora szansa, że na ewentualnym wyjeździe świetnie sobie poradzi. Dla kotów z natury bojaźliwych i nieufnych podróż może okazać się zbyt dużym stresem.

Podróż z kotem – jak się do niej przygotować?

Koty na wakacjach mogą czuć się dobrze, o ile odpowiednio wcześnie zaczniemy przyzwyczajać je do podróżowania. Dużym problemem bywają transportery, które wielu zwierzakom kojarzą się z wizytą u weterynarza. Właśnie dlatego rozsądnie jest oswajać z nimi pupila odpowiednio wcześnie. Ważne jest też, aby wybierając transportery dla kota zwrócić uwagę na materiał oraz jakość wykonania i zdecydować się na model zapewniający zwierzakowi komfort, ale też bezpieczny i łatwy do utrzymania w czystości. 

Jak przyzwyczaić czworonoga do transportera? Najlepiej jest zacząć oswajanie z kontenerem jak najwcześniej, bo młody zwierzak ma większą łatwość do przyjmowania nowości. W przypadku dorosłych kotów trening może potrwać trochę dłużej. Na początek ustaw otwarty transporter w mieszkaniu i połóż w nim ulubiony koc lub poduszkę pupila. Dodatkową zachętą, aby wejść do środka, będą też dla niego zabawki lub przysmaki. Jeśli zauważysz, że Twój ulubieniec wchodzi do transportera, aby się w nim np. zdrzemnąć lub odpocząć, możesz zamykać na krótko drzwiczki, a później stopniowo ten czas wydłużać. Kolejny etap to krótkie wyjścia ze zwierzakiem w transporterze, np. do sąsiadów.

Cierpliwość trzeba zachować również podczas przyzwyczajania kota do szelek. Najpierw należy nakładać je na krótką chwilę, najlepiej w sytuacji, kiedy zwierzak jest zrelaksowany. Jeśli nie protestuje, można ten czas stopniowo wydłużać aż do momentu, gdy pupil przestanie zwracać na nie uwagę.

Co spakować na wakacje z kotem?

Udając się w podróż z kotem, należy spakować wszystkie niezbędne podczas pobytu poza domem akcesoria. Oprócz transportera, smyczy i szelek, powinniśmy zabrać także dwie miski – na wodę i jedzenie, oraz ulubiony koc lub poduszkę pupila, a także jego kuwetę. Najlepiej, jeśli przedmioty te mają na sobie znany czworonogowi zapach, dzięki czemu kot poczuje się pewniej w nieznanym sobie miejscu. Ponieważ zmiana otoczenia może powodować u pupila stres, lepiej nie wprowadzać żadnych zmian w diecie. Co prawda sucha karma jest łatwiejsza w transporcie, ale proponowanie nowości kotu na wyjeździe może sprawić, że zwierzak nie będzie jadł. Jeśli więc podstawę jego diety stanowi mokra karma, spakujmy jej zapas na wyjazd. Podobnie jest ze żwirkiem – zabierzmy ze sobą ten, który nasz czworonóg akceptuje. Na czas podróży rozsądnie będzie wyłożyć transporter specjalnym jednorazowym podkładem. Dzięki temu nawet w sytuacji, gdy pupilowi zdarzy się „wpadka” podczas jazdy, łatwo uprzątniemy zabrudzenia. Jeśli podróż samochodem jest dla kota stresująca, warto rozważyć podanie mu preparatów uspokajających. Wybór konkretnych środków należy skonsultować z weterynarzem, który dobierze odpowiednie tabletki na uspokojenie. 

Pamiętajmy też, aby przed wyjazdem upewnić się, że w miejscu, do którego się wybieramy, zwierzęta domowe są akceptowane. Wiele hoteli obecnie chętnie przyjmuje gości z czworonogami, a nawet ma dla nich podstawowe akcesoria. Jeszcze zanim rozpoczniemy podróż, warto sprawdzić gdzie w pobliżu hotelu znajduje się lecznica weterynaryjna. Dzięki temu będziemy spokojniejsi, a w razie jakichkolwiek problemów ze zdrowiem pupila szybko dotrzemy do weterynarza. Oczywiście na wyjazd powinniśmy zabrać również książeczkę zdrowia kota.

Nawet jeśli hotel, do którego wybieramy się z kotem, akceptuje zwierzęta, najprawdopodobniej nie wszystkie atrakcje będą dostępne dla zwierzaka i nasz pupil będzie musiał trochę czasu spędzić sam. Do walizki rozsądnie jest więc spakować jego ulubioną zabawkę oraz niewielki drapak – dzięki temu zmniejszymy ryzyko, że zwierzak z nudów zniszczy meble. 

Co zrobić z kotem na czas wyjazdu, jeśli nie można zabrać go ze sobą?

Zdarza się, że dla zwierzaka podróżowanie jest zbyt dużym stresem. Jeśli pupil źle znosi wyjazdy i nie odnajduje się w nieznanym otoczeniu, lepiej poszukać dla niego opiekuna na czas wakacji. Najlepiej, jeśli będzie to zaufana osoba, którą zwierzak zna i lubi. Idealną sytuacją jest, kiedy ktoś taki na czas naszej nieobecności może zamieszkać z kotem. W ten sposób oszczędzimy pupilowi stresu związanego ze zmianą otoczenia. Jeśli takiej możliwości nie ma, opiekun powinien odwiedzać kota codziennie. Oczywiście w takiej sytuacji należy zostawić odpowiedni zapas karmy i żwirku do kuwety, a także książeczkę zdrowia pupila. Nie masz nikogo zaufanego, kto mógłby zająć się Twoim czworonogiem? Możesz rozważyć skorzystanie z usług hoteliku dla zwierząt. To rozwiązanie jest jednak dość stresujące dla kota ze względu na zmianę miejsca, ale też obecność innych zwierząt oraz obcych opiekunów, powinno więc być ostatecznością.