Zielona kupa u Twojego psa - co oznacza dla Twojego pupila?
Obserwowanie zwierząt pomaga ich właścicielom na wczesnym etapie wykryć stany chorobowe. Wiele osób słusznie przygląda się odchodom własnych pupili – podobnie jak u ludzi mogą być one informacją o stanach chorobowych. Czy zielona kupa u psa jest powodem do zmartwień?
Sprzątaj po swoim psie i zwróć uwagę na jego zdrowie
Nie łudźmy się, moment, w którym musisz sięgnąć po worki na nieczystości, by posprzątać po swoim pupilu, z pewnością nie jest przyjemnością. To po prostu jeden z obowiązków, które przypisane są właścicielom psów. Z drugiej strony w takiej sytuacji masz możliwość przyjrzeć się psim odchodom, które, podobnie jak w przypadku ludzi, mają kluczowe znaczenie dla określenia stanu zdrowia. Kolor, objętość i konsystencja kału stanowią ważną informację o kondycji czworonoga. Jeśli proces trawienia Twojego pupila przebiega prawidłowo, jego kupa powinna mieć jasnobrązową lub czekoladową barwę o plastycznej konsystencji. Często obserwujemy jednak odchylenia od tej normy, które nie zawsze muszą wskazywać na nieprawidłową pracę układu trawiennego.
Biegunka – czy trzeba się niepokoić?
Zaparcia i biegunki u psa to dwa stany, które mogą być alarmem dla jego właściciela. Oba stany mogą wskazywać na zapalenie układu trawiennego. Biegunki często wiąże się z nieprawidłowym składem diety psa, ale mogą wskazywać również na niedoczynność nadnerczy, choroby wątroby lub trzustki. Są również częstym symptomem zakażeń wirusowych, bakteryjnych lub grzybiczych. Podobnie jak u ludzi biegunka może być też symptomem… stresu. Pojawienie się nowego psa w domu, zmiana w dotychczasowej rutynie, zbyt długa rozłąka z właścicielem mogą wpłynąć na przebieg procesów trawiennych u Twojego podopiecznego. Znaczenie ma też kolor kału wydalanego przez psa. Właściciele są zdziwieni przede wszystkim wtedy, kiedy psia kupa przyjmuje kolor zielony.
Co oznacza zielona kupa u psa?
Kolor psiego kału uzależniony jest przede wszystkim od tego, co czworonóg spożywa. Ciemnozielona kupa u psa może być normalna, jeśli w jego diecie pojawiają się produkty pochodzenia roślinnego. Kiedy Twój pies ma skłonność do podgryzania trawy, takie zmiany nie powinny budzić większego niepokoju. Powodem do zmartwień może być jasnozielona kupa u psa. Często bywa efektem zjedzenia przez pupila zbyt dużej ilości chlorofilu, ale niekiedy wskazuje na poważne problemy zdrowotne. Zielony stolec wskazuje na nieprawidłową pracę wątroby lub zablokowanie ujścia woreczka żółciowego. W takiej sytuacji warto uważnie obserwować odchody swojego pupila. Kiedy zielona kupa u psa zacznie przybierać odcień pomarańczowy lub żółty, należy skierować swoje kroki do weterynarza, który oceni funkcjonowanie organów wewnętrznych czworonoga.
Jak widać, psie odchody mogą być ważną wskazówką na temat stanu zdrowia zwierzęcia. Aby zachować psa w dobrej kondycji, warto przede wszystkim zadbać o jakościową karmę. Pomocne mogą być również naturalne suplementy na trawienie dla psa, które usprawnią procesy trawienne i poprawią samopoczucie Twojego czworonoga.